Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian
Mark Carney, prezes Banku Anglii: Globalne perspektywy gospodarcze stały się bardziej pesymistyczne. (Fot. Getty Images)
Bank Anglii zdecydował dzisiaj o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0,75 proc. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków, którzy w związku z przesunięciem terminu Brexitu i zbliżającymi się wyborami nie spodziewali się ruchu.
Reklama
Reklama

Decyzja podjęta przez Komisję Polityki Monetarnej nie była jednak jednomyślna - dwóch jej członków dość nieoczekiwanie zagłosowało za obniżeniem stóp o 0,25 punktu proc., co spowodowało osłabienie kursu funta w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii pozostają na niezmienionym poziomie od sierpnia 2018 r. Z powodu niepewności związanej przedłużającym się procesem wychodzenia kraju z Unii Europejskiej Komisja jest niechętna do podejmowania jakichkolwiek ruchów, choć w normalnej sytuacji - zdaniem ekspertów - słabnące tempo wzrostu gospodarczego uzasadniałoby cięcie.

Jednak po poprzednim posiedzeniu, które odbyło się w połowie września, Komisja Polityki Monetarnej sugerowała, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - co było wówczas scenariuszem realnym i grożącym poważnymi turbulencjami dla gospodarki - podejmie działania.

Wprawdzie do Brexitu bez umowy nie doszło, a sama data wyjścia z UE została przesunięta na 31 stycznia 2020 r., ale doszedł nowy czynnik niepewności, jakim są zaplanowane na 12 grudnia przedterminowe wybory parlamentarne.

Nie wiadomo, czy w ich wyniku wyłoniony zostanie parlament, w którym łatwiej będzie podjąć jakąkolwiek wiążącą decyzję w sprawie Brexitu.

Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych od sierpnia 2018 r. (Fot. Getty Images)

Bank Anglii podkreślił, że zawarte przez premiera Borisa Johnsona porozumienie z Unią Europejską w sprawie warunków wyjścia - które jeszcze musi zostać zatwierdzone przez parlament - zmniejsza ryzyko Brexitu, ale samo porozumienie wprowadzające kontrole celne i bariery regulacyjne przyczyni się do zmniejszenia handlu.

To zaś - wraz ze słabnącym tempem wzrostu gospodarczego na świecie - może spowodować zmniejszenie wzrostu w Wielkiej Brytanii o 1 punkt proc. przez następne trzy lata.

Czytaj więcej:

Brexit: Umowa z UE "gorsza dla gospodarki niż dalsza niepewność"

Raport: Wydatki publiczne w UK wzrosną do najwyższego poziomu od lat 70.

MFW: Europa może przejść od spowolnienia do odbicia gospodarki w 2020 r.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama