Menu

Badanie: Samochody autonomiczne znacząco zwiększą ruch w miastach

Badanie: Samochody autonomiczne znacząco zwiększą ruch w miastach
Pojazdy autonomiczne na masową skalę to bardzo bliska przyszłość... (Fot. Getty Images)
Samochody autonomiczne znacząco zwiększą natężenie ruchu drogowego w miastach - wynika z badań prof. Adama Millarda-Balla związanego z Uniwersytetem Kalifornijskim w Santa Cruz. Głównym powodem ich popularności ma być możliwość bezczynności za kierownicą.
Reklama

Autor opracowania wskazał również na problem parkowania pojazdów autonomicznych, które jego zdaniem - w związku z opłatami postojowymi - najprawdopodobniej będą ciągle poruszały się po ulicach miast, nawet jeśli nie będzie to związane z wykonywaniem żadnych zadań.

Według Millarda-Balla, w związku z natężeniem ruchu i wzrostem zainteresowania usługami drobnej logistyki oraz przejazdów współdzielonych, samochody autonomiczne spowodują również zwiększenie dynamiki w segmencie opłat wjazdowych do zatłoczonych przez samochody stref miejskich. Obecne metody wyznaczania opłat tego rodzaju oparte są na wydzielaniu w miastach obszarów, w których natężenie ruchu jest szczególnie duże, i obejmowanie ich systemem płatności.

Badacz uważa, że wprowadzenie systemu dywersyfikującego naliczanie opłat mogłoby w przyszłości skłonić autonomiczne pojazdy do podejmowania innych decyzji. Samochody te ze względu na obowiązywanie opłaty związanej z natężeniem ruchu mogłyby zostać wyszkolone tak, by wybierały parking w centrum lub na peryferiach, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia tłoku na miejskich ulicach.

Opłaty wzrastające razem z natężeniem ruchu mogą według naukowca pomóc również z usprawnieniem przejazdów przez miasto. Jak wskazuje ekspert, podobny system naliczania opłat stosowany jest już na autostradach w Stanach Zjednoczonych. Elementy zróżnicowania wysokości opłat za wjazd do miasta wykorzystują obecnie m.in. Sztokholm i Singapur. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.11.2019
  GBP 5.024 złEUR 4.293 złUSD 3.879 złCHF 3.911 zł

  Sport


  Reklama