Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Badanie: 4 na 5 Polaków codziennie sięga po kawę

Badanie: 4 na 5 Polaków codziennie sięga po kawę
Polacy chętnie sięgają po kofeinę zawartą w kawie. (Fot. Getty Images)
83 proc. Polaków sięga po kawę codziennie, a ponad połowa badanych nawet kilka razy dziennie - wynika z badania, które na zlecenie włoskiej firmy Lavazza przygotowała agencja badawcza Maison & Partners. Okazuje się też, że polscy konsumenci coraz bardziej otwierają się na nowe sposoby przygotowywania kawy.
Reklama

Bartka Kieżuna, miłośnika jedzenia i Włoch oraz autora książki "Italia do zjedzenia", nie dziwi to, że Polacy tak chętnie sięgają po filiżankę kawy. Ujmuje go natomiast to, że cały czas chętnie się jej "uczą". 

Większość (72 proc.) badanych kawę po prostu wsypuje do kubka i zalewa wrzątkiem. Z ekspresu ciśnieniowego korzysta 31 proc. ankietowanych, z przelewowego 21 proc., a z tego na kapsułki 15 proc. W kawiarce typu moka napój parzy 16 proc. badanych. Kawę "po turecku" natomiast, czyli gotowaną w tygielku, przygotowuje 12 proc. Polaków, a z zaparzacza typu chemex czy drip korzysta 6 proc. Pozostały 1 proc. ankietowanych przygotowuje kawę jeszcze w inny sposób.

Wyniki badania potwierdzają, że Polacy piją kawę nie tylko po prostu wsypując ją do kubka albo filiżanki i zalewając wodą. Podobnie jak Włosi, którzy słyną nie tylko z najlepszej kuchni, ale i kawy, stawiają też na jakość produktu. "Nie żałują pieniędzy na kawę, piją kawę wysokiej jakości i to dobrze" - opisuje Polaków ekspert.

Jedną z najpopularniejszych kaw w Polsce jest przede wszystkim espresso, którego nazwa - jak zauważa Kieżun - może nasuwać niesłuszne skojarzenia. Jego zdaniem, większość osób w Polsce nazwę tę łączy z ekspresem do kawy. "Być może też od szybkości, z jaką tę kawę się robi, bo 26-28 sekund wystarcza, żeby zrobić espresso. Otóż nie, nazwa espresso pochodzi od słowa, włoskiego przymiotnika espressivo, czyli wyrazisty. Kawa zaparzona w ekspresie ma wyraźny smak i to podkreślono nazywając tę małą czarną właśnie słowem espresso" - kwituje specjalista.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama