Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Polacy mniej martwią się o zdrowie, a bardziej o finanse

Badanie: Polacy mniej martwią się o zdrowie, a bardziej o finanse
Większość Polaków boi się, że ich oszczędności szybko stopnieją... (Fot. Getty Images)
Polacy mniej martwią się o zdrowie, a bardziej o stabilność swojej sytuacji finansowej - wynika z najnowszego badania. Jak dodano, prawie dwie trzecie rodaków obawia się o utrzymanie ciągłości spłaty zadłużenia kredytowego, a 68 proc. z niepokojem patrzy na stan swoich oszczędności.
Reklama
Reklama

Firma doradcza Deloitte po raz jedenasty zbadała nastroje i obawy polskich konsumentów związane z pandemią koronawirusa. Badanie pokazało, że Polska spadła z drugiego na szóste miejsce na świecie w zestawieniu dotyczącym poziomu obaw wywołanych pandemią.

"Indeks niepokoju, czyli różnica netto między osobami, które zgodziły się ze zdaniem Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu oraz tymi, które zaprzeczyły, wyniósł na początku roku 2 proc., a więc o 5 p.p. mniej niż miesiąc temu" - czytamy w raporcie. Jak wskazano, poziom obaw polskich konsumentów spada więc sukcesywnie od początku listopada, kiedy osiągając swój szczyt, wyniósł aż 34 proc.

Z badania wynika, że ubyło osób w najstarszej z badanych grup wiekowych (55+), które deklarują, że zwiększył się ich poziom niepokoju (-3 p.p.). Obecnie jest ich tyle samo, co wśród konsumentów w wieku 18-34 lat (40 proc.). Wciąż najbardziej zaniepokojoną grupą wiekową są osoby w wieku pomiędzy 35. a 54. rokiem życia (46 proc.).

"Polska odnotowała najwyższy spadek indeksu niepokoju spośród krajów europejskich. To prawdziwy rollercoaster nastrojów. Z pewnością wpływ na uspokojenie miało rozpoczęcie szczepień wśród lekarzy personelu medycznego oraz uruchomienie zapisów na szczepienia dla pozostałych grup, a także spadek liczby zachorowań" - ocenił Michał Tokarski z Deloitte.

Bardzo duży odsetek Polaków niepokoi się o zdrowie swoich bliskich. (Fot. Getty Images)

Eksperci odnotowali "bardzo wysoki odsetek osób, które niepokoją się o zdrowie swoich bliskich". Odpowiedziało tak 80 proc. zapytanych. Jest to najwyższy wynik w Europie. O 1 p.p. spadła liczba Polaków, którzy są zaniepokojeni własną kondycją fizyczną - zadeklarowało to 62 proc. zapytanych.

"Najnowsza fala badania pokazuje, że Polacy mniej martwią się o zdrowie, a więcej o stabilność swojej sytuacji finansowej. Jeszcze dwa miesiące temu troska o zdrowie bliskich i własne były odpowiednio na pierwszym i drugim miejscu wśród powodów niepokoju polskich konsumentów. W styczniu nadal zdrowie wiedzie prym, ale tuż za nim znajdują się stan oszczędności i obawa o możliwość spłaty kredytów. Troska o własne zdrowie jest dopiero na czwartym miejscu" - czytamy.

Z badania wynika, że prawie dwie trzecie Polaków obawia się o utrzymanie ciągłości spłaty zadłużenia kredytowego, a 68 proc. z niepokojem patrzy na stan swoich oszczędności. O 1 p.p. spadła w ciągu miesiąca liczba Polaków, którzy obawiają się o uregulowanie nadchodzących płatności (29 proc.), a o 2 p.p. ubyło konsumentów, którzy odkładają na przyszłość robienie większych zakupów (37 proc.).

Na świecie badanie "Global State of the Consumer Tracker" zostało przeprowadzone po raz 14. Poza Polską, na pytania Deloitte odpowiedziało po tysiąc osób z 17 krajów - byli to mieszkańcy Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chile oraz RPA.

Czytaj więcej:

Deloitte: Polacy boją się pandemii i zubożenia

Polacy zaniepokojeni pandemią najbardziej ze wszystkich narodów

78 proc. Polaków deklaruje, że ma oszczędności

Ponad połowa Polaków z zaburzeniami psychicznymi ma się gorzej na skutek pandemii

Polakom spodobała się praca zdalna. Większość chce wykonywać obowiązki hybrydowo

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama