Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

BZ WBK: Polski PKB zaskoczył swoją siłą

BZ WBK: Polski PKB zaskoczył swoją siłą
Polska gospodarka rozkwita? (Fot. Thinkstock)
Zdaniem analityków z BZ WBK, polski PKB zaskoczył swoją siłą w pierwszym kwartale 2018 r. We wstępnym odczycie GUS pokazał bowiem wzrost gospodarczy 5,1 proc. rok do roku wobec 4,9 proc. za czwarty kwartał 2017 r.
Reklama

Analitycy przypominają, iż rynek oczekiwał, że Polska w tym roku wejdzie już w fazę spowolnienia.

"My zakładaliśmy, że utrzymane zostało poprzednie tempo wzrostu, 4,9 proc. rok do roku. Szczegóły PKB poznamy na koniec maja, ale szacujemy, że za tak mocnym odczytem stała przede wszystkim konsumpcja prywatna, wciąż rosnąca w tempie około 5 proc. rok do roku, a inwestycje przyspieszyły do ok. 10 proc. rok do roku" - informują analitycy BZ WBK w komunikacie.

"Naszym zdaniem gospodarka będzie stopniowo wytracała tempo przez resztę roku, z odczytem za drugi kwartał rzędu 4,5 proc. rok do roku" - dodają.

GUS poinformował też, że w kwietniu inflacja wyniosła 1,6 proc. rok do roku, co było zgodnie ze wstępnym odczytem i wobec 1,3 proc. rok do roku w marcu.

Zdaniem analityków z BZ WBK wzrost wskaźnika inflacji wynikał głównie z wyższych cen w kategoriach transport oraz żywność. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami BZ WBK, lekko w górę poszły ceny gazu.

 

  Komentarze


  • Dezer
   16 maja, 06:33

   Musi coś spaść na łeb. Jak nie od środka to od zewnątrz. Silna Polska nigdy nikomu nie była na rękę. Nawet samym Polakom - którzy nie mogą z niej kraść ile wlezie - nie po drodze do dobrobytu z mocną Polską.

  • Jasne
   16 maja, 09:39

   Źródło Polska Agencja Prasowa i wszystko jasne... Zwykła papka propagandowa, ciekawe czy im jeszcze ktoś wierzy?

  • Janeczek
   16 maja, 12:48

   Polska powstała z kolan .. ale walka bedzie jeszcze trwać..bo nie wszyscy chcą to zaakceptować.

  • Vistula
   16 maja, 17:37

   Co jakis czas KE tez potwierdza dobre prognozy gospodarcze Polski. Parszywi propagandysci! nawet tych PiS kupil 500+...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2018
  GBP 4.801 złEUR 4.300 złUSD 3.769 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama