Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

BBC: Polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Północnej

BBC: Polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Północnej
Pracownik z Korei Północnej w gdańskiej stoczni. (Fot. Getty Images)
Brytyjska telewizja BBC wyemitowała na początku tygodnia program śledczy 'Panorama', poświęcony wykorzystywaniu 'przymusowych pracowników z Korei Północnej' w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.
Reklama

W programie znalazły się nagrane ukrytą kamerą materiały z budowy mieszkań w rosyjskim Władywostoku, a także Partner Stoczni w Szczecinie. Nakręcono także rozmowę z byłym pracownikiem stoczni w Gdyni. Według dziennikarzy BBC, w Polsce pracuje nawet 800 obywateli Korei Północnej.

Jak zaznaczono, zaprezentowany materiał jest efektem dwuletniego śledztwa międzynarodowego konsorcjum dziennikarzy, którzy do października ub.r. nagrywali materiał dotyczący robotników z Korei Północnej, którzy są wysyłani za zgodą komunistycznego rządu do pracy w innych krajach.

Ambasada Korei Północnej w Warszawie przekazała BBC, że jej obywatele pracują w zgodzie z polskim prawem i regulacjami Unii Europejskiej. Oskarżyła jednocześnie dziennikarzy o to, że fałszywe informacje "zostały wymyślone przez wydział wojny psychologicznej Stanów Zjednoczonych i południowokoreańskiego wywiadu".

Polski rząd z kolei w odpowiedzi na pytania dziennikarzy zapewnił, że przeprowadzane są "regularne kontrole" i że "nie ma dowodów na pracę przymusową". Zastrzeżono jednocześnie, że przestano wydawać nowe pozwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej.

Północnokoreańscy pracownicy doceniani są za ciężką pracę. (Fot. Getty Images)

Tom Keatinge, dyrektor centrum ds. studiów nad bezpieczeństwem i przestępstwami finansowymi w londyńskim ośrodku analitycznym Royal United Services Institute (RUSI), przekazał BBC, że pracownicy są "dobrem eksportowym (Korei Północnej); ludźmi wysyłanymi do pracy za granicą, żeby zarobili pieniądze, których część - jeśli nie całość - wspiera program nuklearny" Kim Dzong Una.

"Ma się do wyboru dwie opcje: albo zostaje się w Korei Północnej, gdzie można nie mieć żadnej pracy, nic nie zarabiać i mieć problem z wykarmieniem siebie i rodziny albo jest się gotowym rozpatrzyć opcję, która dla nas jest okropna, ale może być lepsza niż pozostanie w domu" - dodał Keatinge.

Inny rozmówca BBC, Remco Breuker z uniwersytetu w holenderskim mieście Leiden, dodał, że pracownicy przechodzą testy ideologiczne na wierność partii komunistycznej, a także zbierane są szczegółowe informacje na temat najbliższych osób. "Jeśli uciekniesz, twoja rodzina zapłaci cenę" - poinformował.

Według dziennikarzy BBC, w Polsce pracuje nawet 800 obywateli Korei Północnej. Jak zaznaczyli, do 2014 roku pracowali m.in. w stoczni w Gdyni, ale zrezygnowano z ich usług po tym, jak jeden z nich zmarł w miejscu pracy.

"Pracowałem w tej stoczni i dostawaliśmy zlecenia z tej firmy, ale nie podobało im się, że Koreańczycy pracowali nad ich statkami. Powstrzymali nas od pracy i anulowali nasze kontrakty" - przekazał anonimowo jeden z byłych pracowników, dodając, że Koreańczycy "żyją w zamkniętej grupie, nie mają wolności i piją, żeby zapomnieć o swojej sytuacji".

Reporterzy odkryli jednak, że po rezygnacji z ich usług w Gdyni część z północnokoreańskich pracowników przeniosła się do Szczecina, gdzie zarejestrowana jest firma Redshield Sp. z o.o., której prezesem jest Pak Jong Ho.

Podszywając się pod agencję rekrutacyjną ekipie BBC udało się wejść na teren szczecińskiej Partner Stoczni, największej prywatnej stoczni w regionie. W nagranej z ukrycia rozmowie ochroniarz przyznał, że "to są Koreańce, to jest spółka i oni po całym Szczecinie robią - tu robią i w innych firmach".

"Dzień dobry, klucze chce i więcej nic (po polsku) nie umie. (...) Im nie wolno. On się boi. (...) Oni to tak jak u nas za komuny, że nie wolno nic, bo się może przeciągnąć na Zachód. Tak mają zakazane, oni nie chcą rozmawiać, on ma tylko robić" - tłumaczył mężczyzna.

Dziennikarze nagrali również rozmowę z kierownikiem zmiany Koreańczyków, który łamaną polszczyzną wyjaśniał, że "tutaj pracujemy z tą stocznią, (...) oni dobrze wiedzą, z czego mają korzyści, bo (...) chłopaki pracowali zawsze w stoczniach w Polsce".

"Tylko biorą taki urlop bezpłatny, na termin wykonania... (...). Nie tak jak Polacy, osiem godzin robią i pójdą. Nie tak, jak potrzeba to nawet... po 10, 11 i jeszcze tam bez przerwy na przykład" - dodał.

Polskie stocznie chętnie zatrudniają obcokrajowców, którzy godzą się na pracę w weekendy i - w przeciwieństwie do Polaków - pracują bez przerw po 10-11h dziennie. (Fot. Getty Images)

Ekipa BBC nagrała również rozmowy z przedstawicielami współpracującej z Stocznią Partner spółki J.M.A., którzy w serii zarejestrowanych w języku niemieckim spotkań potwierdzili, że pracują dla nich Ukraińcy oraz Azjaci z Uzbekistanu, Wietnamu i Korei, z których wielu mieszka jednocześnie na terenie zakładów.

"Jeśli spytasz Polaków, czy chcesz pracować w weekend, to powiedzą nie, nie ma szans, muszę pić. Ale jeśli spytasz Azjatów, powiedzą, że nie ma problemu - w ciągu dnia, w ciągu nocy, nie ma problemu" - tłumaczył jeden z kierowników firmy.

W innej rozmowie przekonywał, że rozumie, że zatrudnianie osób, które mogą tym samym wspierać północnokoreański reżim może wywoływać kontrowersje, ale tłumaczył, że jeśli dzięki temu "zobaczą świat, zarobią parę złotych lub dolarów, to może pomóc całej ich rodzinie".

W późniejszych oświadczeniach zarówno Partner Stocznia i J.M.A. zaprzeczyły, jakoby zatrudniały osoby z Korei Północnej i zapewniły, że wszyscy pracownicy pracują zgodnie z prawem.

Oceniając zgromadzony materiał, Keatinge stwierdził, że "każdy, kto pracuje i nie ma dostępu do zarobków; kto jest pozbawiony dokumentu pozwalającego na podróżowanie; kto pracuje tyle godzin, ile zarzuca się tym pracownikom, jest zniewolony".

Z kolei Breuker dodał, że jego zdaniem "to przypadek współczesnego niewolnictwa". "Ci ludzie nie mają dokąd pójść, nie mogą odejść z pracy, nie mogą sprzeciwić się temu, czego się od nich oczekuje, i nie dostają pieniędzy" - wyliczał.

W grudniu ub.r. w ramach najnowszej fali sankcji wobec reżimu w Pjongjangu Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję zobowiązującą wszystkie państwa do wydalenia północnokoreańskich pracowników w ciągu dwóch lat.

Wcześniej podobne doniesienia dotyczące przymusowej pracy Koreańczyków w Polsce publikował m.in. "New York Times".

 

  Komentarze


  • 20002
   19 kwietnia 2018, 14:05

   Angole chyba maja jakis problem z Polska...

  • Robi
   19 kwietnia 2018, 14:09

   BBC niech sie zajmie wlasnymi brudami w Londynie gdzie ludzie pracuja za marne grosze.

  • Tomasz
   19 kwietnia 2018, 14:15

   My też tu pracujemy jak śmiecie nic nie mamy niech tu robią pozadki nie szanują pracowników musimy pracować na zawołanie pod presją i stresem wstyd

  • Timmy
   19 kwietnia 2018, 16:00

   Hipokryzja angoli nie zna granic !!! Widzą u kogoś źdżbło w oku ale nie widzą u siebie belki !!! Ten kraj słynie z wyzysku pod wszelkimi postaciami oraz powszechnego mobbingu i dyskryminacji narodowościowej w miejscach pracy !!! Akurat ci pracownicy z KRL-D pracują w agencjach pracy,tak jak miliony Polaków zagranicą i tak samo są okradani na każdym kroku i nikt nie weźmie się za to.Bo to jest interes i biznes-współczesne niewolnictwo zakamuflowane w formie agencji pracy !!! Życzę tylko jednego w tym kraju,aby wyjechało kilkaset tysięcy pracowitych imigrantów !!!

  • R2
   19 kwietnia 2018, 16:01

   Jak wam nie pasuje to wracajcie do Polski. Porownuja sie do sytuacji koreancow....Byl juz o tym dokument na vice youtube wiec nie ujadajcie

  • Himler
   19 kwietnia 2018, 16:20

   Angielskie psy swego burdelu pilnować !!!

  • Ciocia Jdzia
   19 kwietnia 2018, 16:21

   Angole sami traktuja kazdego kto tu przyjedzie do pracy jak Jenca lub niewolnika.A czy oni zastsnowili sie I przebadali ilu Polakow I nie tylko pracuje w BROKEN ENGLAND za mniej niz minimum mieszka w fatalnych warunkach bo niby te warunki to standardem zycia w ich zaplesnialych maszrumach I tyra od rana do wieczora jak wietnamczyk..TEN NAROD I DZIENNIKARZE MOZE NIE WEZMA SIE ZA PRANIE wlasnych brudow bo krysztalowi nie sa ,nie byli I nie beda.

  • Marek
   19 kwietnia 2018, 16:35

   Ogladaliscie chociaz ten dokument? a tak tu szczekacie jacy jestescie pokrzywdzeni. Czy UK to jedyny kraj w jakim mozecie pracowac?

  • Czytelnik anonimowy
   19 kwietnia 2018, 19:31

   Narzekaja ci co jezyka nie znaja .....

  • JohnnyBravo
   20 kwietnia 2018, 21:46

   Dobra już nie wymądrzaj się poligloto, bo tutaj jest drugie pół miliona wielkich karierowiczów z językiem co podobnie zapieprza tylko w biurze i przy kompie, w najlepszym razie wyląduje z hipoteką na kolejne 20lat, za mieszkanko z sedesem przy łóżku, za które w Polsce miałby willę.
   Taki jest rezultat sojuszu z Anglią i Francją przed II Wojną Światową.
   Wystawili nas, ale tak tak pomagali Solidarności w 1989, tylko, że to już po ponad 50-latach kiedy Polska przypominała Mordor a Polacy orki Saurona. Ich celem było, aby Europa Wschodnia przez komunizm wypalona została do gołej ziemi. Komunizm przyszedł z Rosji tak? Rewolucjonista bolszewik Żyd Trocki wielokrotnie bawił w Londynie na zjazdach bolsewii a kolejny koszer Karol Marx dokończył żywota w tej światłej stolicy. Naród polski od komunizmu cofnął się 150 lat ku pociesze angielskich lordów, którzy teraz pokazują naszym kobietom jakimi gentlemanami są, kiedy Polacy zapieprzają jak krasnoludki. Dorabiajcie się chłopcy i jak możecie organizujcie się. Pamiętajcie jesteście sprawiedliwymi wśród narodów. Z Bogiem!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.06.2019
  GBP 4.770 złEUR 4.255 złUSD 3.738 złCHF 3.831 zł

  Sport


  Reklama