Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Rosyjski pilot próbował w 2022 r. zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

BBC: Rosyjski pilot próbował w 2022 r. zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym
Incydent z udizałem rosyjskich myśliwców mógł zakończyć się tragicznie. (Fot. Getty Images)
Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału - ujawniła stacja BBC.

Według oficjalnych rosyjskich wyjaśnień, oddanie strzału w kierunku brytyjskiego samolotu było spowodowane "usterką techniczną". Wyjaśnienia te zostały zaakceptowane przez brytyjskie ministerstwo obrony.

Jednak trzy wysokie rangą zachodnie źródła obronne mające wiedzę na temat incydentu z 29 września 2022 r., przekazały BBC, że rosyjska komunikacja przechwycona przez brytyjski samolot, na pokładzie którego mogło być do 30 osób, pokazuje obraz wydarzeń znacznie różniący się od oficjalnej wersji.

Wynika z niego, że gdy dwa rosyjskie Su-27 zbliżyły się do samolotu rozpoznawczego RAF-u RC-135 Rivet Joint, otrzymały komunikat od kontrolera stacji naziemnej. Jedno z zachodnich źródeł przekazało BBC, że słowa brzmiały "macie cel". Ten niejednoznaczny zwrot został zinterpretowany przez jednego z rosyjskich pilotów jako pozwolenie na ostrzał.

Cytowane źródła wskazują, że niejednoznaczny język wydaje się świadczyć o wysokim stopniu nieprofesjonalizmu zaangażowanych osób. Dla kontrastu, piloci NATO używają bardzo precyzyjnego języka, gdy proszą o pozwolenie na ostrzał i je otrzymują - zaznacza BBC.

Rosyjski pilot wystrzelił rakietę powietrze-powietrze, która z powodzeniem wystartowała, ale nie trafiła w cel. Było to chybienie, a nie awaria. Źródła obronne oznajmiły BBC, że następnie wybuchła kłótnia między dwoma rosyjskimi pilotami. Pilot drugiego Su-27 uważał, że nie otrzymał pozwolenia na oddanie strzału. Mimo to pierwszy pilot wystrzelił kolejny pocisk, który miał po prostu spaść ze skrzydła, co sugeruje, że broń albo działała nieprawidłowo, albo wystrzał został przerwany.

Trzy tygodnie później brytyjski rząd potwierdził, że incydent miał miejsce i przyjął wyjaśnienia rosyjskiego ministerstwa obrony, które nazwało go "usterką techniczną". 20 października ówczesny minister obrony Ben Wallace oznajmił w Izbie Gmin: "Nie uważamy tego incydentu za celową eskalację ze strony Rosjan, a nasza analiza potwierdza, że był on spowodowany awarią".

Według amerykańskich ocen, incydent był jednak znacznie poważniejszy niż to przedstawiano, a dziennik "New York Times" już wcześniej sugerował, powołując się na niewymienionych z nazwiska urzędników, że przyczyną mogło być złe zinterpretowanie rozkazu wydanego z ziemi.

Czytaj więcej:

UK: Szef wywiadu wzywa Rosjan przerażonych wojną do współpracy z MI6

Deportowanym do Rosji ukraińskim dzieciom pierze się mózgi jak za czasów Hitlerjugend

Mimo wojny na Ukrainie Rosjanie wybierają się na zagraniczne wakacje. Nie wszędzie są mile widziani

Media w UK: Powojenna odbudowa Warszawy może być cenną lekcją dla Ukrainy

    Komentarze
    • Stanie w banie
      15 września 2023, 10:16

      Rosja ma dostęp do morza czarnego , jakby z natury geografii to wynika , a co robił tam brytyjski samolot prowokacyjny haha niech brytole latają nad łódkami nad kanałem to może ich mniej tam będzie haha

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł

    Sport