Menu

Anglia: Rząd opóźnia obowiązek posiadania wyniku testu przy wjeździe do kraju

Anglia: Rząd opóźnia obowiązek posiadania wyniku testu przy wjeździe do kraju
Wjazd na terytorium Anglii możliwy będzie od najbliższego poniedziałku wyłącznie dla osób, które wykonały test i otrzymały wynik negatywny. Brak testu skutkować będzie 500 funtami kary. (Fot. Getty Images)
Od 18 stycznia od godz. 4:00 obowiązkowe będzie okazanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przed wjazdem do Wielkiej Brytanii dla wszystkich przyjezdnych powyżej 11. roku życia - poinformowała ambasada Polski w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd wcześniej planował wprowadzenie takiego obowiązku już od jutra (15. 01), ale postanowił przedłużyć ten termin.
Reklama

"Aby dać przyjeżdżającym z zagranicy czas na przygotowanie się, pasażerowie będą musieli przedstawić dowód negatywnego wyniku testu Covid-19 przed wylotem do Anglii od poniedziałku 18 stycznia o godz. 4:00 rano" - napisał na Twitterze minister transportu Grant Shapps.

Pozostałe ogłoszone wcześniej zasady się nie zmieniły, czyli test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed wyjazdem, a jego brak będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów. Test nie zwalnia z obowiązku izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu. Obowiązkowa izolacja po przyjeździe z zagranicy wynosi 10 dni, ale można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu.

Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione będą dzieci poniżej 11. roku życia, przewoźnicy w ruchu towarowym i pasażerskim, przyjeżdżający z Irlandii, Wysp Normandzkich i wyspy Man, z którymi Wielka Brytania ma umowę o wspólnej przestrzeni podróżnej, oraz osoby przyjeżdżające z terytoriów, na których nie ma odpowiedniej infrastruktury do ich przeprowadzenia. Chodzi o trzy brytyjskie terytoria zamorskie - Falklandy, Wyspę Św. Heleny i Wyspę Wniebowstąpienia, a do 21 stycznia dotyczyć do będzie także Antigui i Barbudy, Barbadosu i St. Lucii.

W Szkocji termin wejścia w życie obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku się nie zmienił i nadal jest to godzina 4 w piątek, natomiast władze Walii i Irlandii Północnej jeszcze nie ogłosiły, od kiedy zaczną tego wymagać.

W Wielkiej Brytanii trwa debata na temat ewentualnego dalszego zaostrzenia restrykcji w związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń.

Jak na razie rząd stoi na stanowisku, że zamiast nakładać kolejne restrykcje, ważniejsze jest, by przestrzegać istniejących i bardziej rygorystycznie je egzekwować, ale nie wyklucza dalszego zaostrzenia, jeśli ludzie nie będą się stosować do obostrzeń.

Czytaj więcej:

Od 15 stycznia do Anglii można wjechać tylko z negatywnym testem na obecność koronawirusa

Do Irlandii tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19

  Komentarze
  • Misiola
   14 stycznia, 19:05

   Czy ktoś wie jaki test beda wymagac?Molekularny czy antygenowy, bo duża różnica w cenie

  • UK
   14 stycznia, 22:30

   PCR - tylko te będą honorowane

  • Do Misioli
   15 stycznia, 13:09

   Będą akceptowane zarówno PCR, Lamp , jak i antygenowe LFT. Ale to twój problem, byś sprawdziła (dowiedziała się), czy dany test spełnia wymagania. Tzn. jego czułość musi wynosić min. 80 %. Np. oxfordzkie tanie szybkie testy LFT są OK. Jeśli jedziesz do jakiejś pipidówy, to możesz je tu kupić i zrobić w jakiejś przychodni w PL. Byleby na zaświadczeniu był: rodzaj testu, data wykonania, wynik (negatywny) i podpis osoby odpowiedzialnej za wykonanie go, pieczątka przychodni. Nie każdy ma dostęp do jakiegoś laboratorium prywatnego.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama