Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód

Anglia: Rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód
Skala zrzutów nieoczyszczonych ścieków do rzek w Anglii jest zatrważająca. (Fot. Getty Images)
Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała wczoraj rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
Reklama
Reklama

W obu przypadkach stanowi to wzrost o ponad 50 proc. w stosunku do 2022 roku, gdy było 301 tys. przypadków, a zrzuty trwały łącznie przez 1,8 mln godzin. To oznacza, że o ile w 2022 roku każdego dnia firmy wodociągowe dokonywały średnio prawie 825 zrzutów, w 2023 roku było to już 1271.

Zrzut nieoczyszczonych ścieków bezpośrednio do rzek lub morza jest dopuszczony tylko w wyjątkowych sytuacjach - gdy w czasie ulewnych deszczów rury nie mają wystarczającej przepustowości i istnieje ryzyko, iż zebrana w nich deszczówka wraz ze ściekami może się przelać.

W rzeczywistości jednak ten proceder odbywa się nagminnie, nawet w czasie gdy nie ma opadów.

Firmy wodociągowe wyjaśniają, że powodem wzrostu po części była zeszłoroczna deszczowa pogoda - rok 2023 był szóstym najbardziej mokrym w historii Anglii - podczas gdy w 2022 roku była susza.

Jednak EA, która odpowiada za ochronę środowiska w Anglii, przypomina, że obfite opady deszczu nie zwalniają przedsiębiorstw wodociągowych z odpowiedzialności za zapewnienie zgodnego z prawem wykorzystania przelewów burzowych.

Wzrost ten jest też częściowo przypisywany zwiększonemu nadzorowi, ponieważ obecnie 100 proc. przelewów jest wyposażonych w urządzenia monitorujące, w porównaniu z 93 proc. w 2022 roku.

Publiczne oburzenie, które wybuchło, gdy latem 2022 roku media nagłośniły skalę zrzutów nieoczyszczonych ścieków, spowodowało, że brytyjski rząd zapowiedział podniesienie kar nakładanych na firmy wodociągowe za niezgodne z prawem ich dokonywanie, zaś firmy obiecały zainwestować do końca tej dekady dodatkowe 10 mld funtów na modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. 

Czytaj więcej:

BBC: Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza w UK nawet w dni bez deszczu

Pięciokrotny wzrost ilości ścieków zrzucanych do Tamizy. Burmistrz Londynu: "To skandal"

    Komentarze
    • Celestyn76
      28 marca, 12:59

      Te wszystkie firmy należą w większości do zagranicznych koncernow często państwowych więc maja wywalone na brytyjskie środowisko a kary są smieszne to samo Niemcy zrobili z Odra i za pomocą swojej v kolumny w postaci po greenshitu i pożytecznych ekoidiotow oskarżyli Polske

    • Benekiciaż
      28 marca, 15:38

      To teraz mi to mówicie jął ją się myje przy takim podobnym ujściu! Teraz już wiem czemu się świece w nocy ale nic mi nie grozi bo regularnie sięgam po alkohol który mnie oczyszcza i dezynfekekuje! Marzą mi się święta w domu w Polsce a tymczasem siedzę przed lloydsem z napisem poproszę o jakieś drobne! Pada deszcz a ja cały mokry jak pies!Ale pocieszam się tym że uzbieram trochę i wieczorem żniw będzie popijawa na maxa .WESOLYCH SWIAT

    • 28 marca, 16:05

      najwiekszy sciek to teksty tych, ktorzy uzywaja slow "z materaca" czyli:Janusz z PGR , mieciu czy czytelnik anonimowy.

    • Jprd
      28 marca, 19:29

      I tyle jest warta nasza ekologia....smutne

    • Janpancygan
      29 marca, 07:50

      ULEZ! za malo stref ulez! placmy za spaliny, a oni i tak robia co chca.

    • Czytelnik anonimowy
      29 marca, 09:30

      czego protestanci nie zablokuja sciekow tylko zakorkowane ulice ???

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama