Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Naukowcy będą przeszukiwać dachy katedr w poszukiwaniu kosmicznego pyłu

Anglia: Naukowcy będą przeszukiwać dachy katedr w poszukiwaniu kosmicznego pyłu
Mająca 72 metry wysokości katedra w Canterbury. (Fot. Getty Images)
Dr Penny Wozniakiewicz i dr Matthias van Ginneken z Uniwersytetu w Kencie zamierzają odkurzyć dachy katedr w Wielkiej Brytanii, aby zebrać osadzone na nich cząstki pochodzące z komet i z asteroid. Chcą w ten sposób ustalić, ile materii z kosmosu dociera do Ziemi i staje się częścią naszej planety lub jej atmosfery.
Reklama
Reklama

Para naukowców z Uniwersytetu w Kencie nieprzypadkowo wybrała akurat takie miejsce swojej działalności badawczej. Wozniakiewicz i van Ginneken stwierdzili, że dachy katedr są idealnym terenem do szukania kosmicznego pyłu, bo są ogromne i wyjątkowo niedostępne.

"Zależy nam na tym, aby były to miejsca jak najbardziej nienaruszone. Pył wdziera się wszędzie, ale dachy dają możliwość zbierania kurzu, który nie został zadeptany przez ludzi" - wyjaśniła "Guardianowi" dr Penny Wozniakiewicz.

Cząsteczki pyłu z asteroid i komet wpadają w atmosferę z prędkością dziesiątek tysięcy kilometrów na godzinę. Wiele z nich się spala, ale niektóre ulegają stopieniu i ponownie się zestalają, tworząc charakterystyczne małe kulki, które spadają na Ziemię.

"Chcemy wejść na te dachy, by oszacować liczbę cząstek, które spadają na powierzchnię Ziemi. Można to powiązać z ich liczbą docierającą do górnych warstw atmosfery i dzięki temu dowiedzieć się, jaki wkład ma ta materia kosmiczna w budowę Ziemi" - wyjaśniła badaczka.

Katedra w Rochester w hr. Kent. (Fot. Getty Images)

Aby sprawdzić, czy pomysł zbierania pyłu z dachów katedr da się zrealizować, Wozniakiewicz i van Ginneken przeprowadzili najpierw studium wykonalności: zbadali pył z części dachu katedry w Canterbury, który był wymieniany dwa lata temu. Udało się w nim zidentyfikować w nim kosmiczne cząstki.

W najbliższych tygodniach badacze zamierzają wrócić do Canterbury i bardziej metodycznie odkurzyć starszą i większą połać dachu. Potem będą zbierać próbki z dachu katedry w Rochester.

Choć większość pyłu z dachów zwiewa wiatr i zmywają deszcze, znalezione cząstki pozwalają naukowcom obliczyć, jaka jest minimalna ilość kosmicznego pyłu, który spada na Ziemię.

Jedną z zalet dachów katedr jest to, że prowadzone są rzetelne zapisy prowadzonych na nich prac budowlanych i konserwacyjnych, więc wiek poszczególnych części dachu i to, jak długo gromadził się na nich kurz jest dobrze udokumentowany.

Czytaj więcej:

W galaktyce Drogi Mlecznej mogą być setki milionów planet nadających się do życia

Kosmiczna firma Bransona uruchamia komercyjne loty "w kosmos"

NASA wybrała firmy do eksploracji Księżyca

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama