Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: NHS zapobiegło tysiącom udarów dzięki lekom rozrzedzającym krew

Anglia: NHS zapobiegło tysiącom udarów dzięki lekom rozrzedzającym krew
Udar mózgu to częsta przyczyna śmierci lub niepełnosprawności w Anglii. Dzięki odpowiednim lekom można go jednak uniknąć. (Fot. Getty Images)
Szybkie udostępnienie leków przeciwzakrzepowych w 2022 r. osobom mającym problemy z migotaniem przedsionków uratowało życie co najmniej 4 tysiącom z nich - uważa szefowa NHS w Anglii Amanda Pritchard.

Reklama
Reklama

Od stycznia 2022 r. około 460 tys. osób w Anglii cierpiących na migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation), a więc nieregularne bicie serca, zaczęło przyjmować jeden z czterech leków przeciwzakrzepowych. Na ruch ten zdecydowano się po serii badań, które udowodniły, iż leki te mogą zmniejszać ryzyko udaru.

Według Amandy Pritchard, szybka decyzja pozwoliła uratować życie ok. 4 tys. osób, które - bez przyjmowania powyższych leków - dziś już by nie żyły. Co więcej, leki miały także zmniejszyć liczbę udarów o 17 tys.

Udar mózgu zabija w Anglii około 27 tys. osób rocznie, a około 120 tys. kolejnych wymaga hospitalizacji.

Według aktualnych danych, leki zagęszczające krew przyjmuje codziennie 90 proc. z 1,5 mln osób cierpiących na migotanie przedsionków. Zdaniem NHS, powinno to znacznie zmniejszyć liczbę udarów w kraju, ponieważ to właśnie migotanie przedsionków odpowiada za 1 na 5 z nich.

"Szybkie wprowadzenie tych leków to monumentalny krok naprzód w zapewnianiu najlepszej możliwej opieki pacjentom z chorobami układu krążenia" - ocenia Amanda Pritchard.

Leki te pomagają zatrzymać krzepnięcie krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstania zakrzepu i spowodowania udaru. Już w 2021 roku organ National Institute for Health and Care Excellence zalecił lekarzom przepisywanie określonym grupom pacjentów czterech leków przeciwzakrzepowych: apiksabanu, dabigatranu, edoksabanu i rywaroksabanu. Najczęściej przepisywany jest edoksaban.

"To bardzo dobra wiadomość. Udary u osób, które miały problemy z migotaniem przedsionków, są bardziej dotkliwe i częściej prowadzą do śmierci bądź niepełnosprawności. Dzięki odpowiednim lekom, można zapobiec większości tych udarów" - oceniła z kolei dr Maeva May z organizacji Stroke Association.
 

Czytaj więcej:

Anglia: Liczba odwołanych wizyt lekarskich NHS z powodu strajków lekarzy przekroczy milion

Powrót do maseczek? Szpitale w UK zwracają uwagę na ponowny wzrost zachorowań na Covid-19

Anglia: Do lata liczba pacjentów oczekujących na leczenie w ramach NHS może przekroczyć 8 milionów

    Komentarze
    • Niki
      4 listopada 2023, 17:53

      Wzrost liczby udarów to skutek szczepienia się nieprzebadani szczepionkami. Problem w tym ze nikt o tym głośno noe chce mówić

    • Aaa
      5 listopada 2023, 15:04

      Blad w druku? "Według aktualnych danych, leki zagęszczające krew przyjmuje codziennie 90 proc" Chyba rozrzedzajacych krew.... lub przeciwzakrzepowych

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama