Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Egzaminy GCSE z języka włoskiego i polskiego będą przeprowadzane elektronicznie

Anglia: Egzaminy GCSE z języka włoskiego i polskiego będą przeprowadzane elektronicznie
Tempo odchodzenia od tradycyjnych papierowych egzaminów rośnie. (Fot. Getty Images)
Największa w Anglii instytucja egzaminacyjna ogłosiła, że egzaminy GCSE z języka włoskiego i polskiego będą przeprowadzane elektronicznie od 2026 r., a do końca dekady co najmniej jeden z głównych przedmiotów, takich jak język angielski, będzie także częściowo objęty procedurą cyfrowego egzaminowania - donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Zajmująca się egzaminami szkolnymi fundacja AQA poinformowała, że po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych, po raz pierwszy składowe egzaminu GCSE (czytanie i słuchanie) z dwóch języków zostaną przeprowadzone w formie cyfrowej.

Tempo odchodzenia od tradycyjnych papierowych egzaminów rośnie. Na początku tego miesiąca brytyjski rząd zapowiedział, że rozważy wprowadzenie zdawania egzaminów za pośrednictwem technologii elektronicznych na potrzeby nowego egzaminu Advanced British Standard, który ma zastąpić maturę na poziomie rozszerzonym.

Niektóre instytucje, w tym AQA, stosują już przeprowadzanie egzaminów na ekranach komputerów w odniesieniu do nielicznych przedmiotów, takich jak np. informatyka, ale po raz pierwszy jakaś instytucja egzaminacyjna przedstawiła harmonogram przechodzenia na cyfrowe formy egzaminowania z przedmiotów GCSE zdawanych na większą skalę.

AQA twierdzi, że w nadchodzących latach kolejne składowe z innych przedmiotów na poziomie GCSE i A-level wprowadzi także do elektronicznej formy egzaminowania, co ma doprowadzić do wprowadzenia częściowego zdawania egzaminu drogą elektroniczną z co najmniej jednego z głównych przedmiotów w 2030 roku.

W pierwszej kolejności wybrano język włoski i polski na poziomie GCSE, ponieważ liczba uczniów przystępujących do tych egzaminów jest niewielka, a elementy składowe dotyczące umiejętności czytania i rozumienia ze słuchu nadają się do elektronicznej formy egzaminowania. W 2023 r. 7 000 uczniów zdawało GCSE z języka polskiego, a 3 000 uczniów z języka włoskiego.

Według AQA, egzaminy bez używania papierowych formularzy są bliższe środowisku cyfrowemu, z którym młodzi ludzie są zaznajomieni, są też korzystniejsze z ekologicznego punktu widzenia, ułatwiają naukę uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i eliminują obawy o błędne odczytywanie pisma odręcznego.

Jedną z kluczowych obaw związanych z ocenianiem elektronicznym jest jednak ryzyko oszustwa. AQA twierdzi, że urządzenia uczniów będą pozbawione dostępu do internetu w sali egzaminacyjnej, co uniemożliwi im wyszukiwanie informacji w internecie lub dostęp do narzędzi sztucznej inteligencji.

Z kolei w raporcie AQA - "Making It Click: the case for digital exams in England", czytamy, że przejście na egzaminy bez papierowych formularzy powinno mieć charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Pierwsze elektroniczne egzaminy będą głównie powielać istniejące egzaminy papierowe na ekranie, choć mają potencjał do bardziej innowacyjnego i interaktywnego oceniania.

Czytaj więcej:

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej alarmuje: Za mało dzieci chodzi do polskich szkół w UK

Premier Sunak: Nauczanie matematyki jest kluczowe dla rozwoju gospodarki

Łacina czwartym najchętniej wybieranym językiem obcym w szkołach podstawowych w UK

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama