Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ambasador RP w Berlinie: 14 czerwca 1940 r. to także tragedia Niemiec

Ambasador RP w Berlinie: 14 czerwca 1940 r. to także tragedia Niemiec
14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli do obozu 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Tego dnia zaczął funkcjonować KL Auschwitz. (Fot. Getty Images)
14 czerwca 1940 r., data pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz, to także tragedia Niemiec, które od tego momentu muszą się mierzyć z odpowiedzialnością za największą tragedię w dziejach ludzkości - ocenił dziś w Berlinie ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski.
Reklama
Reklama

Ambasador wziął udział w uroczystości uczczenia pamięci pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz. Ceremonia, której organizatorem był Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, odbyła się w Berlinie na Steinplatz, przed Pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych wzniesionym po wojnie staraniem byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

"14 czerwca 1940 r. to nie tylko początek działania KL Auschwitz, to także symboliczna data rozpoczęcia planowego wyniszczenia przez pracę i zagłady w komorach gazowych milionów polskich obywateli oraz obywateli wszystkich podbitych przez Niemiecką III Rzeszę krajów" - wskazał prof. Przyłębski. "Początek działania KL Auschwitz-Birkenau stanowi tę cezurę czasową, od kiedy mówimy o pracy niewolniczej, o zagładzie i o Holokauście" - podkreślił.

Jak dodał ambasador, "14 czerwca 1940 r. to tragedia nie tylko Polski, która straciła w KL Auschwitz-Birkenau setki tysięcy obywateli, to również lub przede wszystkim tragedia narodu żydowskiego, gdyż znakomita większość ofiar KL Auschwitz-Birkenau, ponad milion, to Żydzi z Polski, Węgier, Francji, Holandii, Grecji i innych podbitych i okupowanych krajów Europy, a także z Niemiec".

"Data 14 czerwca stanowi również tragedię Niemiec, które od tego momentu po wieczność muszą się mierzyć z odpowiedzialnością za największą tragedię w dziejach ludzkości" - ocenił prof. Przyłębski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. (Fot. Getty Images)

Ambasador dodał, że 80. rocznica pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz jest "pierwszą okrągłą rocznicą, kiedy pośród nas nie ma już żadnego żyjącego polskiego więźnia" z tego transportu. "To bardzo smutny fakt, ponieważ to właśnie byli więźniowie byli po wojnie strażnikami pamięci o Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych. Po ich śmierci zadanie to przypada nam" - stwierdził prof. Przyłębski.

Prof. Przyłębski wyraził też zadowolenie z powodu szansy na powstanie w centrum niemieckiej stolicy godnego upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w postaci pomnika i centrum dokumentacji. Ambasador wspomniał, że zabiegał o to od samego początku swojej misji dyplomatycznej w Republice Federalnej Niemiec.

Ambasador złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych, pod którym w tym dniu zostały wyłożone tablice z nazwiskami wszystkich polskich ofiar masowego transportu do KL Auschwitz.

Czytaj więcej:

Niemiecki historyk: Polska miała zostać klasą robotniczą bez przywódców

80 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama