Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Alternatywne formy terapii leczenia depresji prowadzone online są już dostępne w Anglii

Alternatywne formy terapii leczenia depresji prowadzone online są już dostępne w Anglii
Psychiatrzy podkreślają, że terapie prowadzone online nie są rozwiązaniem dobrym na dłuższą metę. (Fot. Getty Images)
Dziewięć metod terapii leczenia lęku i depresji prowadzonych za pośrednictwem internetu zostało oficjalnie dopuszczonych do stosowania przez NHS w Anglii – donosi serwis BBC.
Reklama
Reklama

Według organu ds. opieki zdrowotnej, które je rekomenduje, zapewniają one szybszy sposób uzyskania pomocy, ale jednocześnie skracają czas spędzany z terapeutą, co nie każdemu może odpowiadać.

Istnieje ogromne zapotrzebowanie na stacjonarne terapie, co sprawia, że ludzie czekają na wizytę u specjalisty nawet kilka tygodni. Psychiatrzy podkreślają, że terapie prowadzone zdalnie nie są rozwiązaniem długoterminowym.

Organizacja charytatywna Sane zajmująca się zdrowiem psychicznym przyznała, że nie zastępują one relacji jeden na jeden i mogą sprawić, że ludzie przez to poczują się jeszcze bardziej odizolowani niż wcześniej.

Co szósta osoba w Anglii twierdzi, że w danym tygodniu doświadcza powszechnych problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja.

W latach 2021-22 ponad pół miliona osób zostało skierowanych do ośrodków leczenia depresji i stanów lękowych - zwanych NHS Talking Therapies - z powodu zaburzeń dysmorficznych (przekonanie o nieestetycznym wyglądzie własnego ciała – przyp. red.), napadów paniki, zespołu stresu pourazowego (PTSD), zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i różnych fobii.

Wspomniane powyżej formy terapii online są dostępne za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji i wykorzystują metodę terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).

Według National Institute for Health and Care Excellence (NICE), stanowią one alternatywny sposób dostępu do uzyskania wsparcia, co może być dla niektórych osób znacznie dogodniejsze. Mogą one również przyczynić się do poprawy dostępności do terapii i skrócenia czasu oczekiwania na nią.

Wytyczne NICE rekomendują sześć rodzajów terapii przeznaczonych dla osób dorosłych z zaburzeniami lękowymi i trzy terapie dla osób z depresją, w tym Beating the Blues, Deprexis i Space from Anxiety.

Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzana jest formalna diagnoza z udziałem wykwalifikowanego lekarza lub specjalisty, ale później ich zaangażowanie w proces terapeutyczny jest znacznie mniejsze.

Podczas prowadzonej online terapii leczenia depresji pacjent spędza z terapeutą 90 minut - zamiast ośmiu godzin w przypadku standardowej usługi.

Z kolei terapia leczenia lęku to cztery godziny spędzone z terapeutą online, w odróżnieniu od standardowych 10 godzin.

Mimo że część metod terapii online jest już dostępna, wdrożenie kolejnych wymaga uzyskania dodatkowych zezwoleń. NICE będzie przyglądać się wynikom ich stosowania w ciągu najbliższych kilku lat, aby ustalić, jak bardzo są one efektywne.

Czytaj więcej:

Wiadomo, dlaczego antydepresanty powodują emocjonalne otępienie

Alarm WHO: Do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie

Badanie: 96,6 proc. pracowników uważa, że pracodawca powinien wspierać ich zdrowie psychiczne

Anglia: Lekarze GP chcą, aby większa liczba pacjentów szukała pomocy w aptekach

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama