Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

500-letni szkielet w butach. Niezwykłe odkrycie w Tamizie

500-letni szkielet w butach. Niezwykłe odkrycie w Tamizie
Położenie kości sugeruje, że mężczyzna mógł spaść, ponieważ jego ramię znajdowało się nad głową. (Fot. MOLA Headland)
W Tamizie w Londynie znaleziono 500-letni szkielet mężczyzny, który miał na nogach bardzo dobrze zachowane skórzane botki - informuje Standard.co.uk.
Reklama

Na tajemniczy męski szkielet, który leżał twarzą w błocie, natrafili archeolodzy na wysokości Bermondsey w gminie Southwark.

Jednak najciekawszym elementem odkrycia są twarde skórzane buty, które przetrwały stulecia i są w tak dobrym stanie, że mogą pomóc w ustaleniu, kim był ten człowiek, jak znalazł się w rzece i jak długo tam przebywał.

Twarde skórzane buty przetrwały stulecia. (Fot. MOLA Headland)

Eksperci szacują, że szkielet mógł znajdować się w mętnej wodzie najpóźniej od końca XIV i początku XVI wieku. W chwili śmierci mężczyzna miał prawdopodobnie nie więcej niż 35 lat i prowadził aktywne życie.

"Rzeka była niebezpiecznym miejscem nawet pod koniec XV wieku, więc być może wykonywany przez niego zawód doprowadził do jego śmierci" - zauważają archeolodzy z MOLA Headland.

"Mógł być rybakiem albo żeglarzem. A może penetrował brzegi Tamizy w poszukiwaniu cennych przedmiotów? Może wpadł do wody, ugrzązł w mule i utopił się? W rozwiązaniu tych zagadek mogą pomóc właśnie jego buty" - dodają.

Zauważono, że skóra, z której wykonane jest obuwie, była w tamtych czasach bardzo kosztowna, więc jest mało prawdopodobne, aby ktoś został pochowany w tak cenionym produkcie. "Buty można było podwinąć na wysokość uda, więc idealnie nadawały się do wchodzenia do rzeki lub w lepkie błoto Tamizy" - twierdzą archeolodzy.

Położenie kości szkieletu sugeruje również, że mężczyzna mógł spaść, ponieważ jego ramię znajdowało się nad głową. "Nasi eksperci nie stwierdzili żadnych obrażeń w chwili śmierci" - podsumowują archeolodzy z MOLA Headland.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama