Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

40% irlandzkich przystani i plaż zaśmieconych plastikiem

40% irlandzkich przystani i plaż zaśmieconych plastikiem
Mullaghmore Head na trasie Wild Atlantic Way - takich widoków nie wolno zaśmiecać! (Fot. Thinkstock)
Prawie połowa irlandzkich plaż, przystani i nabrzeży jest zaśmiecona, a na 80% znajduje się co najmniej jedna plastikowa butelka. Ekolodzy mają nadzieję, że kres zanieczyszczeniom położy nowa unijna dyrektywa.
Reklama
Reklama

40% irlandzkich terenów przybrzeżnych jest zaśmieconych – wykazało pierwsze tego typu ogólnokrajowe badanie grupy Irish Business Against Litter’s (IBAL). Tylko 4 z 50 sprawdzonych miejsc odpowiada europejskim normom. Najgorzej wypadają Cork Harbour oraz popularne miejsca na szlaku Wild Atlantic Way.

“Najwięcej jest takich śmieci jak niedopałki papierosów, opakowania po słodyczach, plastikowe butelki i puszki. Jeśli chcemy utrzymać sukces marki Wild Atlantic Way, musimy bardziej dbać o czystość” - rekomendują autorzy raportu.

Tylko plaża w Salthill była naprawdę czysta... (Fot. Thinkstock)

W konkluzji do badań, które mają być przeprowadzane co roku, IBAL zobligował An Taisce Environmental Education Unit do monitorowania plaż, wybrzeży i rzek, a przede wszystkim ich natychmiastowe oczyszczenie.

Tylko jedna plaża, w Salthill, była naprawdę czysta, podczas gdy popularne ośrodki w Lahinch i Bundoran wymagają sprzątania. Jako odpowiadające europejskim normom uznano odcinki rzeki Shannon w Lanesborough (hr. Longford) i Carrick-on-Shannon. Jednak już na wysokości Portumny w hr. Galway było bardzo brudno. Podobnie zanieczyszczona jest rzeka Suir w Waterford.

Raport An Taisce docenił także Kinsale Harbour w hrabstwie Cork jako “wyjątkowo czysty jak na tak ruchliwy port, przyciągający wielu turystów”. Dla kontrastu, okolice Blackrock Castle w tym samym hrabstwie zostały ocenione jako bardzo zanieczyszczone – drewnianymi paletami i plastikiem.

Rzecznik IBAL podkreślił, że sukces Wild Atlantic Way pociąga za sobą konieczność częstszego sprzątania.

“Śmieci są normalną konsekwencją większej liczby turystów i władze lokalne muszą się tym zająć, jeśli trasa ma się nadal cieszyć powodzeniem” - podkreślił Conor Horgan.

Plaża w hrabstwie Donegal. (Fot. Thinkstock)

Przedstawiciel organizacji zauważył, że z innych badań wynika, iż 75% miast jest czystych. To oznacza, że odpady są w Irlandii kumulowane wokół terenów wodnych.

“Miasta są czyste, jednak nie można tego samego powiedzieć o rzekach i przystaniach. 10 lat zajęło nawoływanie władz lokalnych do oczyszczenia miast. Podobnie będziemy naciskać na wyczyszczenie dróg wodnych” - zapewnił Horgan.

Organizacja ma nadzieję, że tym razem pomogą nowe wytyczne. UE opublikowała właśnie strategię, która reguluje stosowanie plastiku jednorazowego użytku oraz odpadów z rybołówstwa.
 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama