Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'New York Times' apeluje o ułaskawienie Edwarda Snowdena

'New York Times' apeluje o ułaskawienie Edwarda Snowdena
Edward Snowden popierany jest przez wielu aktywistów na całym świecie. (Fot. Getty Images)
Komuś, kto ujawnia, że rządowi urzędnicy rutynowo i świadomie łamią prawo, nie powinno grozić więzienie - twierdzi 'New York Times', apelując o ułaskawienie Edwarda Snowdena, autora przecieków o elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez wywiad USA.
Reklama
Reklama
"Biorąc pod uwagę ogromną wartość informacji oraz nadużycia, jakie ujawnił Snowden, zasługuje on na coś lepszego niż życie na wygnaniu" - pisze w artykule redakcyjnym "NYT". Zdaniem nowojorskiego dziennika byłemu współpracownikowi NSA, który otrzymał roczny azyl w Rosji, a w USA jest oskarżony o szpiegostwo i kradzież mienia, grozi w kraju nawet kara dożywocia.

"Nadszedł czas, by Stany Zjednoczone zaoferowały Snowdenowi ugodę lub jakąś formę łaski" - apeluje "NYT".

Według gazety, Snowden popełnił przestępstwo, ale "oddał swemu krajowi wielką przysługę", ponieważ dzięki niemu opinia publiczna dowiedziała się w szczegółach, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) "przekroczyła swe uprawnienia i nadużyła władzy".

Dzięki Snowdenowi - argumentuje "NYT" - świat od siedmiu miesięcy dowiaduje się, że NSA na masową skalę ingeruje w prywatne życie setek milionów ludzi w USA i na całym świecie, zbierając informacje o ich rozmowach telefonicznych, e mailach, przyjaciołach czy o tym, jak i gdzie spędzają czas.

Dziennik przypomina, że dotychczas już dwóch federalnych sędziów oskarżyło NSA o naruszenie zapisów konstytucji, choć jeden uznał praktyki agencji za legalne. Także powołana przez prezydenta Baracka Obamę grupa niezależnych ekspertów zarekomendowała w grudniu wprowadzenie znacznych ograniczeń w programach elektronicznej inwigilacji.

Snowden wyznał w jednym z wywiadów, że zanim zdecydował się na przekazanie dziennikarzom dokumentów o programach NSA, o swych zastrzeżeniach co do skali inwigilacji rozmawiał ze swymi zwierzchnikami, ale nie przyniosło to żadnych rezultatów. Stało się tak "prawie na pewno dlatego, że agencja i jej szefowie nie uważają programów zbierania danych za nadużycie" - zauważa "NYT", oceniając, że działania Snowdena były z tego powodu uzasadnione.

Krytycy Snowdena zarzucają mu, że wyrządził wielką szkodę służbom wywiadowczym USA, jednak "NYT" zauważa, że "nie przedstawiono najmniejszego dowodu na to, że jego przecieki naprawdę zaszkodziły bezpieczeństwu narodowemu". Zdaniem dziennika wiele programów NSA "będzie działać równie dobrze jak wcześniej, jeśli zmniejszy się ich zakres i podda ścisłej zewnętrznej kontroli", co zarekomendował panel ekspertów.

Na ostatniej konferencji prasowej pod koniec grudnia Obama poinformował, że w styczniu ogłosi, które z rekomendacji ekspertów zostaną wdrożone. Pytany o amnestię dla Snowdena stwierdził jedynie, że spowodowane przez niego przecieki "wyrządziły niepotrzebną szkodę wywiadowi i dyplomacji USA".
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama