Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Economist" wybrał najlepsze miasta do życia

"The Economist" wybrał najlepsze miasta do życia
Wiedeń prowadzi w tegorocznym rankingu. (Fot. Getty Images)
Tegoroczny ranking na najlepsze miasto do zamieszkania prowadzony przez The Economist Intelligence Unit (EIU) wygrał Wiedeń. Po krótkiej przerwie wrócił na miejsce lidera. Tuż za nim są Kopenhaga i Zurych. Z polskich miast notowana jest tylko Warszawa, ale jej pozycja spada.
Reklama
Reklama

"Koncepcja jakości życia w miastach jest prosta - oceniamy, które lokalizacje na całym świecie zapewniają najlepsze lub najgorsze warunki mieszkańcom – czytamy we wstępie do raportu "The Global Liveability Index 2022". Uwzględniono w nim 172 miasta.

W tym roku, z powodu wojny, z rankingu wyłączono Kijów. Podstawą wystawiania ocen były ankiety przeprowadzane od połowy lutego do połowy marca. EIU na ich podstawie oceniało różne aspekty życia w każdym z miast, m.in. dostęp do opieki zdrowotnej, wskaźniki przestępczości, stabilność polityczną, infrastrukturę i dostęp do terenów zielonych.

Pierwsze miejsce odzyskał Wiedeń, notowany w zeszłym roku z powodu pandemii na 12. pozycji. Poza tym na podium są Kopenhaga oraz ex aequo Zurych i Calgary. W pierwszej dziesiątce dominują miasta zachodnioeuropejskie - jest ich aż sześć.

Oprócz tych z pierwszej trójki to Genewa (6. miejsce), Frankfurt (7.) i Amsterdam. Wyróżnia się też Kanada, bo oprócz Calgary w pierwszej dziesiątce znalazły się także Vancouver (5. pozycja) i Toronto (8.). Listę Top 10 zamykają ex aequo Osaka i Melbourne.

Autorzy rankingu zwracają uwagę, że bardzo duży wpływ na pogorszenie się warunków życia w miastach miała pandemia. Średnia liczba punktów zdobywanych przez miasta wciąż jest bowiem niższa niż przed pandemią.

Kopenhaga znajduje się w ścisłej czołówce wielu zestawień "najlepszych miast". (Fot. Getty Images)

Są jednak miasta, w których warunki życia znacznie się poprawiły. Największy skok w rankingu odnotowały miasta niemieckie: Frankfurt, który awansował aż o 32 pozycje, Hamburg - skok o 31 miejsc oraz Dusseldorf - 22 oczka w górę. Największe spadki natomiast odnotowały miasta w Nowej Zelandii: Wellington (spadek o 46) i Auckland (o 33 miejsca niżej), a także Australii: Adelaide (spadek z 3. miejsca na 30.) i Perth (spadek o 26 pozycji).

Wpływ na wyniki miała też wojna w Ukrainie, która wybuchła, gdy już rozpoczęto zbierać ankiety. Z tego powodu z rankingu został wycofany Kijów. Na pozycji dwóch rosyjskich miast odbiły się skutki zachodnich sankcji gospodarczych i inne formy bojkotu. Z ich powodu Moskwy spadła o 15, Petersburg o 13 miejsc w porównaniu z poprzednim rankingiem.

Spadki odnotowały też inne miasta w Europie Wschodniej, w tym Warszawa i Budapeszt. Tu jako powód wskazano "rosnące napięcie dyplomatyczne".

Mimo to ogólny obraz wyłaniający się z rankingu jest optymistyczny - średni wynik w tym roku to 73,6 punkta (na 100 możliwych), podczas gdy rok temu było to 69,1. Wciąż jednak nie powróciliśmy do poziomu sprzed pandemii, kiedy to średni wynik wynosił 75,9 punkta.

Spośród pięciu ocenianych kategorii najbardziej poprawiła się sytuacja w kwestii kultury i środowiska, edukacji i opieki zdrowotnej, które bardzo ucierpiały w wyniku lockdownu. Punktacja za infrastrukturę pozostaje stabilna stabilne, pogorszeniu natomiast ulega poczucie stabilności. 

Czytaj więcej:

Ranking najlepszych miejsc do życia w UK

Planujesz wakacje? Oto informacje o kilku najlepszych kierunkach na wyjazd

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama