Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": Zarobki zaczynają być priorytetem

"Rzeczpospolita": Zarobki zaczynają być priorytetem
Młodzi Polacy coraz częściej zwracają uwagi na wysokość zarobków. (Fot. Getty Images)
W czasach wysokiej inflacji dla rozpoczynających karierę studentów i absolwentów w Polsce dużo bardziej niż wcześniej liczy się wysokość wynagrodzenia - donosi dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Jak podano, już nie przyjazna atmosfera ani możliwość zdobycia doświadczenia, lecz wysokie zarobki znalazły się na pierwszym miejscu listy czynników ważnych dla zaczynających pracę młodych ludzi – wynika z tegorocznej edycji raportu "Młodzi Polacy na rynku pracy", wspólnego projektu firm PwC, Well. hr i Absolwent Consulting, który "Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza.

"W poprzednich edycjach raportu wysokie zarobki zajmowały w tym zestawieniu drugie–trzecie miejsce, a w tym roku okazały się kluczowe dla niemal 57 proc. młodych (o 10 pkt proc. więcej niż rok wcześniej). Badano 2 tysiące Polaków do 27. roku życia" - wskazano.

Dodano, że takie podejście młodych ludzi nie dziwi Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE). Według niego, to bardzo racjonalna strategia w warunkach wysokiej inflacji i szybko rosnących kosztów życia. Jak przypomina ekspert PIE, podstawowe koszty wkraczania w dorosłość (w tym te związane z mieszkaniem), które już wcześniej były wysokie, teraz jeszcze bardziej poszły w górę.

"Niedobór pracowników ułatwia młodym ludziom znalezienie pracy, która – obok dobrego wynagrodzenia – pozwoli też zdobyć praktykę w wybranym zawodzie. Jak zwracają uwagę autorzy badania, po raz pierwszy od trzech lat młodzi Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość – prawie dwie trzecie badanych (64,2 proc.) uważa, że w porównaniu z rokiem ubiegłym ich szanse na rynku pracy się poprawiły" - dowiadujemy się z gazety.

"Potwierdzają to także dane portalu Pracuj.pl, gdzie w maju ukazało się ponad 15 tys. ofert dla asystentów, stażystów i juniorów, czyli na stanowiska zajmowane zazwyczaj przez osoby wchodzące na rynek pracy" - możemy przeczytać.

Czytaj więcej:

46 proc. Polaków twierdzi, że zdarza im się udawać, że pracują

Deloitte: Co drugi badany pracownik w ciągu pół roku chce zmienić pracę

1 na 4 Polaków przyznaje, że szef kontaktuje się z nimi "po godzinach"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama