"Guardian": Brytyjscy wojskowi opracowali plan ochrony powietrznej nad Ukrainą

Według brytyjskiego dziennika, projekt zakłada rozmieszczenie samolotów bojowych, które zabezpieczyłyby przestrzeń powietrzną nad Kijowem i zachodnią Ukrainą, przed atakami rosyjskich dronów i atakami rakietowymi.
Autorzy planu "Sky Shield" twierdzą, że ta europejska strefa ochrony mogłaby stanowić potencjalną część "rozejmu w powietrzu", zaproponowanego w tym tygodniu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Obejmowałaby ona trzy działające elektrownie jądrowe w Ukrainie oraz miasta Odessa i Lwów, ale nie linię frontu ani wschodnią część kraju.
Do grona zwolenników inicjatywy należą m.in. Philip Breedlove, generał Sił Powietrznych USA i były naczelny dowódca NATO w Europie oraz Richard Shirreff, generał armii brytyjskiej i były zastępca naczelnego dowódcy NATO.
European-led Ukraine air protection plan could halt Russian missile attacks https://t.co/LWjmUSThui
— The Protector (@The_Protect0r_) March 6, 2025
Sky Shield proposal drawn up by military experts would be operated separately from Nato and deploy 120 fighter jets
A European air force of 120 fighter… https://t.co/c3CBrCMK3R
"Wdrożenie programu Sky Shield byłoby ważnym elementem działań Europy, gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainy w sposób skuteczny i wydajny" – stwierdził w oświadczeniu Gabrielius Landsbergis, były minister spraw zagranicznych Litwy.
"Guardian" poinformował, że "Sky Shield" został opracowany przez byłych strategów sił powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF), którzy pracowali wspólnie z przedstawicielami ukraińskich sił zbrojnych. Plan miał zostać omówiony przez europejskich ministerstw obrony.
"Jednak ci nie wyrazili rzeczywistej chęci zatwierdzenia patroli ukraińskiego nieba w czasie trwania wojny" – podał brytyjski dziennik.
A European air force of 120 fighter jets could be deployed to secure the skies from Russian attacks on Kyiv and western Ukraine, according to a plan drawn up by military experts.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) March 6, 2025
The Guardian reports that Sky Shield would be a European-led air protection zone operated separately… pic.twitter.com/adcBKgZHN2
"Osoby zaangażowane w projekt uważają, że tempo wydarzeń w ostatnim tygodniu oznacza, że pomysły dotyczące ochrony części ukraińskiej przestrzeni powietrznej mogą teraz zostać ponownie rozpatrzone, choć plan ten służy również podkreśleniu, jak ważna i skuteczna byłaby ochrona powietrza w ramach gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa w przypadku zawieszenia broni" – czytamy na łamach gazety.
Dziennik zauważył, że wśród zachodnich polityków panuje obawa, że mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między samolotami bojowymi NATO a Rosji. Prognozuje się, że może to też doprowadzić do eskalacji działań wojennych w przypadku np. zestrzelenia samolotu którejkolwiek ze stron.
Stronnicy projektu twierdzą, że "ryzyko dla pilotów uczestniczących w Sky Shield jest niskie", ponieważ od początku 2022 r. Rosja nie odważyła się latać swoimi myśliwcami poza liniami frontu.
Czytaj więcej:
Brytyjski rząd potwierdził przyznanie Ukrainie pożyczki w wysokości 2,26 mld funtów
Starmer po szczycie przywódców w Londynie: Uzgodniliśmy szereg kroków w sprawie Ukrainy
Premier UK: Sama umowa z USA o minerałach nie wystarczy jako gwarancja dla Ukrainy
Zełenski: Ukraina proponuje pierwszy etap zakończenia wojny
Szef brytyjskiego MSZ: Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Europy
Widać jak Jewropa pomagała Ukrainie, czyli komletne ZERO jakiegokolwiek wsparcia. Teraz oni cos opracowują, a wszystko było na garbie USA. Ale oczywiscie do złóż i ziemi Jewropa pierwsza. Nic dziwnego, ze USA potraktowalo Zełeńskiego tak jak potraktowało. Czyli jak zdrajcę.
Oni naprawdę chcą zobaczyć błysk atomowy nad Londynem i pozostałymi miastami upadłego imperium, choć pewnie liczą na to że nim się to stanie pierwszy błysk będzie nad Warszawą, bo Polacy nie mają jak skutecznie odgryźć się Rosjanom.
Putin jasno powiedział,że jakakolwiek misja wojsk NATO na Ukrainie to wypowiedzenie wojny Rosji ! Co dwa dni jakieś nasiadówki euro- oszołomów i gadanie o wysłaniu tam wojsk sojuszu .
Niech sami cwaniaki jadą i walczą ! Szybko wrócą w ołowianych trumnach- o ile w ogóle wrócą ...
Dostarczanie i podzial kasy od podatnika moze wyjsc na swiatlo dzienne ,nawet gotowi rozpetac wojne aby to przykryc, nie sluchaja co mowi Putin ,to jak wyzej zobacza rozblyski ,zgadzam sie politycy z dziecmi swoimi na pierwsza linie rodzinami my nie za wami sami sie bijcie
ruska trolownia w natarciu - kacapskie pozyteczne idioty!!
Do czytelnik anonimowy, won na front tchórzliwy kundlu!
te wolodia chyba twoja stara. Cholerne kacapskie pomioty!!
Widać,że Czytelnik Anonimowy to wielbiciel widlarzy i szatniarza Tuska ........