Pluskwy

13 sierpnia 2018, Londynek.net 1001
Pluskwy
Pluskwy mogą "przywędrować" wraz z kupionym uzywanym łóżkiem lub materacem. (Fot. Thinkstock)

Mogą być wszędzie: w łóżku, szparach podłóg, pod dywanami, meblach a nawet w ramach obrazów. Statystyki podają, że są w co czwartym budynku w Londynie. Ich ukąszenia mogą doprowadzić do choroby.

Pluskwa domowa, po angielsku bed bug, to czerwono-brązowy owad, który  ma średnicę  5,5 mm. Jaja pluskwy mają perłowy kolor  i mają 1 mm długości.

Pluskwy pozostawiają w pomieszczeniu charakterystyczny zapach. Pozostawiają kał w postaci brunatnych plamek, które trudno jest usunąć.

Skąd się pluskwy biorą w domu?

Pluskwy do domu możemy przynieść sami, z kina, pociągu, dworca kolejowego. Taką pamiątkę można też przywieźć z wakacji, z hotelu czy pensjonatu, w którym mieszkaliśmy. Często pluskwy znajdują się w używanych materacach, odzieży kupowanej z drugiej ręki. Pluskwy mogą złożyć nam wizytę z sąsiedniego budynku albo zostać przeniesione przez domowe zwierzęta.

Zagrożenie dla zdrowia

Ukąszenia pluskiew są przyczyną miejscowych podrażnień i zapaleń skóry.  Bywa, że po ukąszeniu występuje dokuczliwa opuchlizna i swędzenie. Należy wówczas zgłosić się do lekarza.

Jak się pozbyć pluskiew?

Można spróbować zabić pluskwy gorącą parą. Insekty giną w temperaturze powyżej 40 stopni.
Zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie, regularnie, nie zapominać o każdej szczelinie i każdym kącie w domu. Najlepiej skorzystać z firmy zwalczającej insekty. Kosztuje to od 80 do 200 funtów. Zrobią to jednak fachowcy. Na ogół jednorazowa dezynsekcja nie wystarcza, zabieg trzeba powtórzyć. Warto sprawdzić jednak wiarygodność firmy i jej rekomendacje.
 

Domowe sposoby na pluskwy
 

O tym jak się pozbyć tych insektów krążą legendy. Niektórzy w pokoju kładą liście orzecha lub fasoli szparagowej. Przemywają meble octem lub naftą. Nie ma dowodów na to, że te sposoby są skuteczne.


Przed dezynsekcją

Pluskwy są bardzo trudne do wytępienia. Dlatego przed dezynsekcją trzeba dokładnie się przygotować. Przede wszystkim pomieszczenia powinny być posprzątane. Trzeba wszędzie odkurzyć, w każdym omijanym na ogół zakamarku. Należy opróżnić meble: szafy, komody z szufladami. Ubrania i pościel muszą być wyprane w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.
Po wysuszeniu najlepiej schować je do worków. Meble trzeba odsunąć od ściany, wyjąć framugi łóżka. Zdezynfekowane muszą być wszystkie przedmioty w domu.
 

Dezynsekcja
 

Dezynsekcja wykonywana jest we wszystkich pomieszczeniach zgodnie z COSHH (Control of Substance Hazardous to Health) przy pomocy najefektywniejszych metod, używając najnowszych srodkow na rynku zalecanych i zatwierdzonych odpowiednimi regulacjami do tego celu. Na czas trwania zabiegu dezynsekcji mieszkancy musza opuścić mieszkanie na co najmniej 3 godziny.
 

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się pluskiew w domu?
 

Najważniejsza jest higiena. Regularnie prać pościel, nawet raz w tygodniu. Wietrzyć kołdrę i pomieszczenie, w którym stoi łóżko. Unikać jedzenia w łóżku, dokładnie odkurzać każdy kąt pokoju, nie zapominając o podłodze pod łóżkiem i szwach materaca.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (10)


~IWO

przecież to bzdura - badziew żry tylko krew i czystość w domu/łóżku nie ma nic do tego (co nie znaczy, że należy chodować syf w domu/pokoju) - pluskwa nie żywi się resztkami z pańskiego stołu

~Jan

Muj znajomy kup obroże dla psow od pcheł i umieścił w każdym z pokoi
Pluskwy zniknęły

Silicone

Do wszystkich komentatorów . Jak nie macie pojęcia o temacie to język za zębami . Oczywiście że w łóżku się nie je ( wyłącznie w filmach ). Od jedzenia jest stół ( niemiecka techniczna logika). Artykuł jest poprawny lecz tylko po łepkach , słabo zaawansowany.

~Anna

Kupilam nowy materac, przywioziono zafoliowany, po rozpakowaniu po kilku dniach, bylam cala pogryziona. Gryzly tylko mnie, meza i dziecko nie. Walczylam z nimi 3 miesiace, wygralam. Tylko para, stracilam 3 urzadzenia ale wygralam z tym paskudztwem.

~Jon

Pluskwy Żyją między nami, jesteśmy z nimi one z nami

~OZON KSS tel +48504647416

My eliminujemy pluskwy ozonem, co prawda trudny przeciwnik, ale znaleźliśmy skuteczną metodę. Przy okazji wytępienia tego paskudztwa unicestwieniu ulegają roztocza wirusy grzyby i ich zarodniki to samo z pleśnią. Przy regularnym ozonowaniu pozbywamy się także pajęczaków, które co prawda nie zginą, ale nie tolerują ozonu podobnie jak gryzonie (myszy i szczury) wynoszą się tam gdzie ozonowane nie jest. Jesteśmy dystrybutorem generatorów jak również świadczymy usług ozonowania mieszkań domów samochodów. Skutek uboczny to masy czystego powietrza w naszym otoczeniu. ozon@krasnickaspoldzielnia.pl

~Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Lola

jak wyglada ugryzienie przez pluskwe czy boli i swedzi czy puchnie czy robi sie czerwona plama dookola -nie ma nic w artykule !

~Jaro

Trzeba sprzatac w domu. Regularnie :) myć się codziennie nie raz na tydzień. Prac pościel w której się śpi. Prac ciuchy. Itd. Jednym słowem higiena....

~Ariadna

Reakcja na ugryzienia pluskwy zależy od indywidualnych właściwości skóry. Niektórzy mają reakcję alergiczną i opuchliznę, inni nie. Często pojawia się kilka krostek po ugryzieniach w grupie lub w linii.
Jeśli coś cię gryzie i nie wiesz, czy masz pluskwy - sprawdź łóżko i jego okolice, wystaw specjalne pułapki.

Pranie pościeli może zapobiec rozmnożeniu pluskiew, ale jeśli już jest ich dużo w domu, poza praniem w wysokiej temperaturze trzeba podjąć dalsze kroki. Z tańszych sposobów polecam ziemię okrzemkową i myjkę parową. Jeśli nie pomogą, pozostaje chemiczna dezynsekcja przez specjalistów.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama