Wielu z nas używa kart zbliżeniowych (contactless) w sklepach, kawiarniach czy stacjach benzynowych. Taką metodę płatności, jako pierwsi na świecie, mogli stosować pasażerowie transportu miejskiego w Londynie.
Podróżni, którzy regularnie kupują tygodniowy bilet (travelcard), nie muszą więcej tego robić. System oblicza maksymalną opłatę tygodniową na podstawie czasu oraz sposobu odbywania podróży i automatycznie przestanie pobierać środki - czy to z "oysterki", czy z karty bezdotykowej.
Symbol bezdotykowej karty zbliżeniowej na karcie kredytowej, debetowej czy płatniczej oznacza, że możesz jej używać w autobusach na opłacenie pojedynczych przejazdów. Wystarczy, że przyłożysz kartę do żółtego czytnika - w taki sam sposób, jak robisz to w przypadku popularnej Oysterki.
Uwaga: Nie wszystkie karty płatnicze posiadają ten symbol i mogą być używane jako alternatywa biletu. W czasie wystawiania karty płatniczej, powinieneś zostać poinformowany przez bank, czy Twoja karta może być używana do takich transakcji.
Jeśli trzymasz w portfelu zbliżeniową kartę płatniczą oraz kartę Oyster i jednocześnie dotkniesz nimi do żółtego czytnika, to ten najprawdopodobniej obie odrzuci. To dlatego, że urządzenie nie potrafi rozpoznać, której karty chcesz użyć w danej chwili. Dlatego, jeżeli masz więcej niż jedną kartę zbliżeniową (kartę Oyster, kartę płatniczą lub przepustkę do pracy), wybierz tę, którą zamierzasz opłacić przejazd i tylko ją przystaw do czytnika.
Dlaczego warto korzystać ze zbliżeniowej karty płatniczej?
- jest to tańsza opcja niż płacenie gotówką. Np. zamiast 2,40 funta za jednorazowy przejazd zapłacisz 1,45 funta.
- jest to po prostu bezpieczniejsze - Twoja karta jest chroniona przez bank, który ją wydał, na takich samych zasadach, jak podczas korzystania z tej formy płatności np. w sklepie.
- jest to sposób szybki i prosty - np. nie trzeba wprowadzać numeru PIN
Poza tym jest to alternatywny sposób zapłaty dla Oyster, gdy:
- nie masz wystarczających środków na karcie Oyster i nie masz czasu, żeby ją doładować,
- zapomniałeś karty Oyster.
Turyści do poruszania się po angielskiej metropolii nie będą musieli stać w kolejkach, aby najpierw wydać £5 na kartę Oyster, a potem zasilać takową kartę, tylko będą mogli używać swoich rodzimych zbliżeniowych kart płatniczych.
Oyster a karta zbliżeniowa:
Chociaż płatnicza karta zbliżeniowa działa na podobnych zasadach do Oyster, to są pewne istotne różnice:
- do karty nie możesz dodać biletu okresowego Bus i Tram Pass oraz Travelcard
(„Travelcard season tickets”), - zbliżeniowe karty płatnicze nie są akceptowane w zabytkowych autobusach, które poruszają się na trasach 9 i 15.
Transport for London (TfL) akceptuje wszystkie karty zbliżeniowe wydane przez brytyjskie banki, a więc: American Express, MasterCard, a także Visa credit i Visa debit.
Niektóre zagraniczne karty mogą nie być akceptowane w londyńskich środkach transportu, dlatego przed użyciem lepiej sprawdzić to w swoim banku.
Żółty czytnik
Aby zapłacić za przejazd , należy za każdym razem rejestrować przejazd przykładając kartę do żółtego czytnika przy wsiadaniu. Rejestracja karty zostanie potwierdzona zapaleniem zielonego światła oraz pojedynczym sygnałem dźwiękowym.
Gdzie szukać dodatkowej pomocy?
• Więcej informacji jest dostępnych na stronie: Transport for London,
• Informacji można zasięgnąć również pod numerem Tfl: 0343 222 1234.
Komentarze (11)
Wiele tracą na tych kartach-normalny turysta nie wie jak to kupic,jak to uzyc/Oyster/ i wybiera TAXI........
Turysci z obawy przed wysoka prowizja za tranzakcje miedzynarodowe nie uzywaja kart zblizeniowych
A jak to jest w trakcie kontroli, jesli kupilam przejazd karta zblizeniowa? Przy oyster nie ma problemu, kontroler przyklada do czytnika i i po sprawie, a jak z karta? Czy karta nadal bedzie bezpieczna, skad bedzie wiedzial czy zaplacilam karta za przejazd?
Karta zblizeniowa sprawdzana jest tak samo jak Oyster - kontroler przyklada do czytnika i wszystko wie :-) wielokrotnie mialem tak sprawdzane i nie bylo zadnego problemu
A czy w przypadku płatności zbliżeniowo kartą płatniczą trzeba odbić kartę przy wysiadaniu ?
Pozdrawiam,
RP
W autobusach dotykamy kartą tylko podczas wsiadania do pojazdu. W metrze natomiast zbliżeniową kartą posługujemy się dokładnie tak jak w przypadku "oysterki", a więc dotykamy prze wejściu d stacji oraz wychodząć.
TFL na swojej stronie tak to wyjaśnia:
Using your contactless payment card
Just touch your card flat on the yellow card reader when you enter and leave a station. Remember that on buses and trams you only need to touch in.
Będę pierwszy raz w Londynie z rodziną... Jeśli chcę zapłacić za przejazd, za 3 osoby zbliżeniowo to czy mogę zrobić to jedną kartą zbliżając ją 3 razy? Jak wtedy rozliczany jest max. koszt przejazdów za cały dzień?
Pozdrawiam
RK
Odpowiedzcie proszę na pytanie @turysty - też jestem ciekaw jak zapłacić jedną kartą zbliżeniową za 2-3 osoby
Kartąz bliżeniową można płacić tylko za przejazzd jednej osoby.
Aby zweryfikować stan pobranych środków kartą zbliżeniową można zarejestrować się na stronie przewoźnika i tam widać kiedy i ile pobrało, a kiedy już działa ogranicznik. Można też tą drogą zweryfikować, czy karta polskiego banku będzie akceptowana - przy rejestracji trzeba ją podać i jest od razu weryfikowana.
Nie wiem tylko, czy rejestracja innej (drugiej) karty osoby dorosłej na dane dziecka (np. 12 lat) da nam możliwość kasowania za przejazd za dziecko - jeśli ktoś już to eksperymentował (najlepiej z kontrolą kanara) to czekam na wieści
Jeśli mam bilet papierowy na autobus, to trzeba go kasować po wejściu do autobusu?
Dodaj komentarz
przez konto Facebook lub Skomentuj wiadomość
bezpośrednio na londynku