Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

National Insurance Number - Numer Ubezpieczenia Społecznego

National Insurance Number - Numer Ubezpieczenia Społecznego
Uzyskanie National Insurance Number (NIN), czyli numeru ubezpieczenia społecznego, jest jedną z podstawowych formalności, które muszą zostać dopełnione przez osobę podejmującą zatrudnienie w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Posiadanie tego numeru jest obowiązkowe dla każdego, kto podejmuje pracę w UK. Jest to pierwsza formalność, której należy dokonać po przyjeździe do Zjednoczonego Królestwa. Numer ten potwierdza rejestrację w brytyjskim systemie podatkowym i ubezpieczeń społecznych.

Co to jest National Insurance Number (NIN)?

NIN to nic więcej jak odpowiednik polskiego numeru NIP. Posiadanie tego numeru leży w Twoim interesie, ponieważ umożliwia prawidłowe odprowadzanie składek na konto przyszłej emerytury oraz korzystanie z przysługujących przywilejów. Również pracodawca będzie wymagać posiadania tego numeru.

Osoby samozatrudnione mają również obowiązek uzyskania NINO. Aktualne stawki ubezpieczenia dla osób zatrudnionych i samozatrudnionych znajdziesz na stronie HM Revenue&Customs

Kto płaci składki National Insurance?

Składki na ubezpieczenie społeczne płacisz, jeżeli jesteś zatrudniony lub pracujesz na własny rachunek (self-employed) i masz 16 lat lub więcej.

 Jeśli jesteś zatrudniony, to w chwili, gdy osiągniesz ustawowy wiek emerytalny, przestajesz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne .

 Jeżeli natomiast jesteś samozatrudniony, możesz przestać płacić składki 2 klasy zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz składki klasy 4 od początku roku podatkowego, który następuje po roku, w którym osiągniesz wiek emerytalny.

Dobrowolne składki National Insurance

Niektóre osoby mogą płacić dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne, gdy:

 • nie pracują i nie pobierają państwowych zasiłków,
 • nie zapłacili wystarczającej ilości składek na ubezpieczenie społeczne w latach liczonych do państwowej emerytury,
 • żyją za granicą i chcą utrzymać swoje uprawnienia do zasiłków.

UWAGA! Wysokość i rodzaj składki na ubezpieczenie społeczne zależy od tego, czy jesteś zatrudniony lub samozatrudniony i od tego, ile zarabiasz.

W jaki sposób starać się o NIN?

W celu uzyskania numeru musisz zadzwonić na numer 0345 6000 643 w godzinach od 8:00 do 18:00 i umówić się na spotkanie.

W trakcie rozmowy zostaniesz poproszony o podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia i adresu zamieszkania w UK. W większości przypadków urzędnicy wysyłają list z zawiadomieniem o miejscu, dacie i godzinie rozmowy. Zdarza się jednak, że urzędnicy już podczas rozmowy wyznaczają termin i miejsce spotkania.

W zawiadomieniu zostanie przesłana lista dokumentów, które powinieneś ze sobą zabrać. Podanie możesz złożyć również w najbliższym urzędzie pracy, tzn. Jobcentre Plus (adresy można sprawdzić tutaj) lub Urzędzie ds. Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Office).

Jak długo trwa cały proces?

Na decyzję o przyznaniu NIN czeka się ustawowo do 6 tygodni.

UWAGA! Jeśli imię i nazwisko na karcie nie są prawidłowe, musisz to natychmiast zgłosić - inaczej NIN jest nieważny. 

Komu potrzebny będzie Twój NIN?

Będziesz musiał podać swój numer National Insurance:

 • HM Revenue & Customs (HMRC),
 • Twojemu pracodawcy,
 • Departamentowi Pracy i Emerytur (który obejmuje Jobcentre Plus and Pension, Disability and Carers Service), jeśli będziesz się ubiegać o zasiłki,
 • lokalnym władzom, gdy będziesz ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy,
 • instytucjom udzielającym pożyczek studenckich, jeśli starasz się o taki kredyt,
 • w banku, jeśli zamierzasz otworzyć indywidualne konto oszczędnościowe.

 
UWAGA! Bardzo ważne jest, aby trzymać swój numer bezpiecznym miejscu tak, żeby nie trafił w niepowołane ręce. To pomoże zapobiec kradzieży Twoich personalnych danych.

Więcej informacji na temat NIN można znaleźć na stronie rządowej: 

https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number?fbclid=IwAR3zZIZJbn4Oqk36x1K2Z3b_-SzXgak3sc86pa4F3VoymrsfBCTniECRqnE

  Komentarze
  • Katarzyna
   23 lutego 2016, 15:57

   Witam,
   Gdzie należy zgłosić kradzież NINu??

  • Magda
   18 lipca 2016, 13:21

   @Katarzyna - sprobuj na stronie GOV: https://www.gov.uk/browse/tax/national-insurance

  • EM
   26 lipca 2016, 02:08

   Nie wydają już plastikowych kart z NIN.

  • Kodii
   6 sierpnia 2016, 11:57

   Cześć, pytanie już padło - ponawiam - da się to jakoś już z Polski ubiegać o NIN?

  • ZnajomyABE
   6 sierpnia 2016, 14:15

   @kodii Kiedy ja aplikowałem o numer, kobieta przez telefon pytała kiedy przyjechałem, czy pobieran zasiłki itp. Możesz więc spróbować nakłamać do czego absolutnie nie namawiam, ale dzwonić musisz i tak z angielskiego numeru telefonu. Dodatkowo, musisz podać adres na który przyślą Ci detale odnośnie spotkania, które w moim przypadku było około 2 tyg po nadaniu listu. Na spotkaniu musisz być osobiście. Po spotkaniu czekałem około 3 tygodnie (ustawowo czas mają dłuższy) na otrzymanie właściwego numeru. Jak widać procedura jest na tyle zawiła że w mojej opinii nie jest to możliwe z Polski.

  • Ain
   17 sierpnia 2016, 02:02

   Nie ma możliwości ubiegać o nin z Polski. Btw.juz dawno nie ma żadnych plastykowych kart, dostaje się lust z numerem i tyle.

  • Wchm
   17 sierpnia 2016, 09:00

   Troche mnie zmylily Wasze poradniki na temat karty z numerem NIN. Przeciez kart nie wydaja juz od dluzszego czasu, dlaczego o tym nie piszecie? Niepotrzebnie wydalem pieniadze dzieki Wam. Pozdrawiam i zycze wiekszej starannosci.

  • Poradnik
   17 sierpnia 2016, 15:47

   do Wchm.
   Nigdzie nie podajemu informacji o opłacie za kartę. Jak sam podajesz, karty nie sa już wydawane, w jaki sposób więc ja otrzymałeś i za nią zapłaciłeś?

  • Maciek
   20 października 2016, 10:09

   Ja byłem jeszcze w Polsce kiedy załatwiałem spotkanie. Dzwoniłem z polskiej komórki (zastrzeżonej), umówiłem się, podałem że przyjechałem "tydzień" temu, podałem adres pod którym będę mieszkał i wsio... I NIN był załatwiony. Anajśmieszniejsze jest to że "urzędnik w podeszłym wieku" nawet na mnie nie spojrzał, nawet nie kuknął w paszport, nic! Wpisywał co mu podawałem i o co pytał. Tak więc jak ktoś ma fuksa to wyśle jakiegoś kumpla co za niego załatwi wsio.

  • Ysterr
   24 października 2016, 20:42

   Tak, juz od dawna nie ma plastikowych NINow
   Mozna sie umowic na spotkanie bedac w Plsce, tyle ze nalezy zastrzc numer, i znac adres pod ktorym bedzie sie w Anglii. Na podstawie post code podadza adres do Job Centre Plus ktory pokrywa post code

   i nie piszcie, ze urzednik nawet nie zajrzal w paszport/dowod..... od dwuch lat sa skanowane i spraawdzane czy nie sa falszywe LOL

  • Barbara
   15 listopada 2016, 15:15

   Czy ktoś z Was słyszał może o problemach ze zdobyciem NIN które mają nastąpić od stycznia 2017?

  • A jednak da sie
   25 listopada 2016, 21:45

   Mozna zalatwiac NIN nie bedac w UK. Zalatwilem NIN swojej dziewczynie ktora na owczas byla w Polsce. Co prawda konieczny jest adres w UK (zalatwilem przy okazji wczesniejszej jej wizyty w UK). Telefon na infolinie i podalem adres i powiedzialem ze dzwonie dlatego ze bo ona nie zna angielskiego. Pani mnie zapytala tylko czy bedzie potrzebny tlumacz na spotkaniu. Powiedzialem, ze nie bo ja na nim z nia bede. Umowilem date spotkania w JC Plus i zamowilem bilety lotniczne. Potem przylot na tydzien do Londynu i na spotkanie. Wszystko odbylo sie super i po rozmowie powrot do PL a NIN poczta do domu

  • Aja
   11 stycznia 2017, 09:36

   Czy jezeli przechodze w PL na emeryture /tu tylko dorabiam by moc zyc/ to przestaje placic National Insurance? Prosze o odp.

  • 1
   2 lutego 2017, 11:30

   1

  • Algeroth555
   4 lutego 2017, 14:50

   Ja przyjechałem w 2005 roku kiedy były plastiki wydawane - dokładnie sprawdzali tożsamość wygląd i umiejętność mówienie oraz rozumienie angielskiego - podstawy ale sprawdzali - jednak często zdarzało się że koledzy przychodzili z kolegami i ich tłumaczami byli...słyszałem takie historie i sam byłem świadkiem takiej sytuacji w urzędzie. Ale fakt wtedy trzeba było dzwonić z Anglii i mieć już założone KONTO W BANKU ANGIELSKIM. Oprócz tego trzeba było płacić za tak zwane HRMC - czy papier o byciu angielskim pracownikiem -niby byliśmy już w unii a trzeba było mieć pozwolenie na prace Home Office

  • Hadesiak
   7 marca 2017, 14:39

   Witam, Jeśli na NIN jest błędny postcode w postaci ostatniej literki to gdzie mogę się z tym udać? Nadmienię iż siedziba w której byliśmy jest jakieś 2-2.5h drogi od miejsca zamieszkania na dodatek w job center w Lester pytałem i kazali wydrukować payslipy które zaświadczą o miejscu zamieszkania (chodzi o założenie konta w banku) Jednakże to nie pomogło w banku chcą NIN. Dzwoniłem na ponad 10 numerów (te z NIN, z internetu jak i te które wręczyła mi Pani w job center) Niestety bezskutecznie bo włączają się sekretarki a jak już ktoś raczy odebrać to nie idzie się z nimi dogadać. Proszę o pomoc

  • Karola
   30 marca 2017, 16:00

   Witam mam pytanie czy wyrobia mojej siostrze numer Nin ? Mam teraz wątpliwości czy nie jest za późno

  • Kuba
   31 marca 2017, 16:15

   Witam. Posiadam NIN z Jobcentreplus i wybrałem się dzisiaj założyć konto w banku lecz Pani powiedziała mi że potrzebny jest jej jeszcze jakieś potwierdzenie o NIN-ie np. w postaci listu z HM Revenue of NI Number. Czy ktoś mógłby mi doradzić coś w tym temacie ?

  • Wiki
   10 kwietnia 2017, 18:22

   Czy w tej sytuacji - Brexit jest problem z wyrobieniem NIN dla Polaków??

  • Gis
   1 sierpnia 2017, 18:21

   Bylam dzisiaj po NiN. Wszystko przebieglo pomyslnie. Dostalam dozywotni NIN. Powiedzialam ze szukam pracy. Potwierdzenia miejsca zamieszkania nie trzeba bylo wystarczylo podac adres. Powodzenia. Takze mit o tym czasowym NIN sie nie sprawdzil.

  • Nax
   24 czerwca 2018, 21:00

   witam nie mieszkam w uk juz dekade czy ktos wie czy nr NIN wygasa waznosc ?

  • Fax
   10 sierpnia 2018, 09:58

   Nie bylem rwoniez dekade w uk wrocilem niedawno i nr mam aktualny..

  • NIN
   24 czerwca 2019, 18:52

   Czy jest możliwość że mogę nie dostać NIN?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama