Zbyt długie godziny pracy prowadzą do depresji

22 grudnia 2016, A.R. 211
Zbyt długie godziny pracy prowadzą do depresji
Przepracowanie może prowadzić do depresji? (Fot. Getty Images)

Przepracowanie grozi depresją. Osoby, kóre pracują minimum 11 godzin na dobę są ponad dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na depresję niż te, które spędzają w pracy tylko 7-8 godzin dziennie - uważają naukowcy z Finlandii i Wielkiej Brytanii.

Badacze z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy oraz Collegium Uniwersyteckiego w Londynie przeanalizowali dane zebrane w grupie ponad 2 tys. brytyjskich urzędników w średnim wieku. Na początku nie stwierdzono u nich żadnych problemów psychicznych, a stan zdrowia każdego z nich śledzono średnio przez niemal 6 lat.

Okazało się, że osoby pracujące 11 i więcej godzin na dobę były o 2,4 raza bardziej narażone na wystąpienie poważnej postaci depresji, tzw. dużej depresji, niż ci, którzy pracowali po 7-8 godzin.

W analizie uwzględniono czynniki, które mogą mieć wpływ na ryzyko depresji, takie jak choroba somatyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres w pracy, styl życia, a także warunki społeczno-ekonomiczne.

"Choć nadgodziny w pracy mogą od czasu do czasu przynieść korzyści jednostce i społeczeństwu, ważne jest byśmy pamiętali, że zbyt długa praca jest też związana z podwyższonym ryzykiem depresji" - komentuje kierująca badaniami dr Marianna Virtanen.

Autorzy pracy podkreślają, że na podstawie przeprowadzonych badań nie można jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego dłuższa praca w ciągu doby ma związek z podwyższonym ryzykiem depresji. Oceniają, że może ona negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne za pośrednictwem czynników, których nie uwzględniono w tych badaniach, np. konflikt między życiem zawodowym a rodzinnym, trudności ze zrelaksowaniem się po pracy lub utrzymujący się dłużej poziom hormonu stresu - kortyzolu.


 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Zbigniew agiler

depresje to mozesz miec jak masz mortgage do splaty I nie masz pracy to jest stress.pozdrawiam

~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 listopada 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0238 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2928 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8786 zł 0.00 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9113 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9374 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama