Zaświadczenie o niekaralności

20 kwietnia 2018 810
Zaświadczenie o niekaralności
Zaświadczenia o niekaralności potrzebują do pracy na Wyspach między innymi nauczyciele. (Fot. Thinkstock)

Zaświadczenia o niekaralności w Wielkiej Brytanii wydaje Disclosure and Barring Service (DBS). Urząd powstał po połączeniu dwóch biur: Criminal Records Bureau (CRB) i Independent Safeguarding Authority (ISA).

Zaświadczenie o niekaralności „standard” lub "enhanced” DBS certificate (wcześniej znane jako CRB certificate) jest na Wyspach potrzebne przed podjęciem określonej pracy:

  • praca z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi;
  • praca w instytucji, której działania poświęcone są – całkowicie lub w dużym stopniu – dzieciom; 
  • praca w służbie zdrowia;
  • złożenia podania o status przybranego rodzica lub opiekuna.

 Listę zawodów, które wymagają do pracy zaświadczenia o niekaralności można znaleźć tutaj.
 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać zaświadczenie o niekaralności można znaleźć tutaj.
 

 Czym różni się "Standard DBS check” od "Enhanced DBS check”?

Różnica między dwoma zaświadczeniami związana jest z  odpowiedzialnością, jaką bierze się za innych ludzi.

"Standard DBS check” dotyczy osób, które pracują pod nadzorem oraz wykonują profesje wyszczególnione w Exceptions Order to the Rehabilitation of Offenders Act (ROA) 1974.

"Standard DBS check” to zaświadczenie, w którym zawarte są informacje odnośnie odbytych wyroków skazujących, ostrzeżeń oraz reprymend, przechowywanych w tzw. Police National Computer (PNC).

"Enhaced DBS check” to zaświadczenie o niekaralności najwyższego stopnia dla każdego, kto pracuje z dziećmi lub bezbronnymi dorosłymi.

Czy można odmówić ubiegania się o zaświadczenie o niekaralności?

Pracodawca lub upoważniony organ musi mieć zgodę osoby, której dotyczyć będzie sprawdzanie przeszłości. Brak podpisu na formularzu równa się z brakiem zgody.

Są jednak stanowiska, w których takie zaświadczenie wymagane jest prawnie. Odmowa oznaczać będzie brak propozycji pracy.

 Czy trzeba zapłacić za zaświadczenie o niekaralności?

Tak, trzeba zapłacić za zaświadczenie o niekaralności. Jeśli jesteś wolontariuszem, możesz otrzymać zaświadczenie za darmo.

Szczegółową listę opłat można znaleźć tutaj.

Kiedy zaświadczenie zostanie wystawione Disclosure and Barring Service wysyła kopie dokumentu ze wszystkimi zebranymi informacjami. Jedna z nich trafia do osoby ubiegającej się o zaświadczenie, druga do osoby, która złożyła wniosek o jego wystawienie.

 Czy informacje zawarte w DBS check są poufne?

Wszystkie organizacje korzystające z Disclosure and Barring Service są zobowiązane regulaminem do przestrzegania ustawy o ochronie danych. Oznacza to, że wszystkie informacje dotyczące sprawdzanej osoby są prawnie chronione.

Regulamin Disclosure and Barring Service określa także sposób, w jaki trzeba obchodzić się z dostarczonymi danymi na przykład: informacje zebrane nie mogą być przetrzymywane dłużej niż jest to konieczne.

Wszystkie zasady obchodzenia się z poufnymi dokumentami i danymi są opublikowane na stronie internetowej DBS. O udostępnienie kopii regulaminu można także poprosić osobę, która chce zaświadczenie o niekaralności otrzymać.

Co się stanie, jeśli ktoś był karany za przestępstwo nie związane w żadnym stopniu z pracą o jaką aplikuje?

W zaświadczeniu umieszcza się wszystkie zdobyte informacje. Nie ma znaczenia, że mogą one nie być w żadnym stopniu związane ze stanowiskiem, o które ktoś się ubiega. Środki bezpieczeństwa i wytyczne zobowiązują do dużej rzetelności. Przykłada się dużą wagę do tego, aby osoby, które kiedyś popełniły przestępstwo były traktowane sprawiedliwe. Osoby karane znajdują się pod ochroną Rehabilitation of Offenders Act 1974.

Jak długo jest ważne brytyjskie zaświadczenie o niekaralności?

Na każdym zaświadczeniu podana jest data jego wystawienia. Dokument ten jednak nie posiada konkretnej daty ważności ponieważ osoba mogłaby zostać pociągnięta do odpowiedzialności za popełnione przestępstwo zaraz po uzyskaniu zaświadczenia.

Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje na temat brytyjskiego zaświadczenia o niekaralności (DBS check) znajdują się pod tym linkiem. W razie jakichkolwiek pytań można także zadzwonić pod następujący numer telefonu: 0300 0200 190.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (8)


~Aleale

Można dostac samemu DBS! Dostajesz ID i masz wgląd!

~Iwi

do aleale..niestety piszesz bzdury...wyzej w artykule pisze jak byk ,ze nie mozesz sam ubiegac sie o DBS!!!

~Maciek

Mam pytanie czy jak mieszkam w uk juz 10 lat to oni sprawdzaja niekaralnosc tylko w uk czy w pl tez ?

~Tomasz

Bardzo dziękuję, dzisiaj wielka paniusia w ofisie dosłownie kazała mi to wypełnić, ja nie wiedziałem co to jest, byłem zdezorientowany, nie wiedziałem o tym że mogę odmówić. nie lubie powierzać danych osobowych, pracuję w szpitalu przez agencje. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Niech wam Bóg błogosławi.

Dziękuję i Pozdrawiam

~Janek

Czy jak miałem zatrzymane prawo jazdy w Polsce dwa lata temu to otrzymam CRB?

~Maria

DBS Check: o ten dokument aplikuje twój przyszły pracodawca, i to on go opłaca, ale w wielu miejscach jednak potem ci odbijają za niego z wypłaty 65 funtów. Na dostanie tego dokumentu czeka się od kilku dni do kilku tygodni. Ja czekałam chyba 4 dni. Jeden egzemplarz idzie na nasz adres, a jeden do pracodawcy. Nie ma terminu ważności DBS checku. Mi się zdarzyło że mój nowy pracodawca wymagał aplikacji o nowy DBS w czasie gdy mój "stary" DBS miał tylko 2 miesiące, ale dla nich był nieważny bo był aplikowany przez innego pracodawcę. Wasza Niekaralność jest sprawdzana w PL w Sądzie i również w UK.

~Gkvigvih

Niepelny ten artykul. Za oplata chyba 13f mozna co roku odnawiac .I wtedy pracodawcy podajesz swoj nr niech sobie sprawdzi czy byles karany.

~Ochroniarz UK

do Maciek tylko w UK jezeli chcesz wyrobic DBS nawet i ten pełny do pracy z dziecmi czy sluzbie zdrowia jezeli nigdy Policja Cie nie zatrzymała i nie dostałeś zadnego ostrzezenia na piśmie to w porządku chyba ze jest jakis list gończy wystawiony z Polski nawet przez polską Policję to inna sprawa

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama