Kiedy zmarły w Wielkiej Brytanii nie pozostawia testamentu

13 czerwca 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Kiedy zmarły w Wielkiej Brytanii nie pozostawia testamentu
W Wielkiej Brytanii o populacji wynoszącej ponad 65 miliony, około 30 milionów dorosłych nie posiada testamentu. (Fot. Thinkstock)

Jeśli zmarły nie pozostawia testamentu, ustala się prawnie,
kto powinien zająć się sprawami zmarłego i kto powinien odziedziczyć majątek (własności, posesje, pieniądze).

W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku posiadania testamentu, dlatego tak wiele osób go nie sporządza. Jeśli jednak ktoś odejdzie z tego świata bez testamentu (dying intestate – umrzeć nie pozostawiwszy testamentu), może to oznaczać, iż działania związane z majątkiem będą trwały miesiącami lub latami.

Poza tym prawo spadkowe w Wielkiej Brytanii różni się znacznie od prawa spadkowego w Polsce. Testament sporządzony w Polsce nie jest ważny na Wyspach i nie może regulować majątku zmarłego pozostałego w Zjednoczonym Królestwie.

Jeśli obywatel Polski posiada majątek i/lub dzieci w UK, powinien sporządzić testament w oparciu o prawo brytyjskie, które mówi, że testament powinien zostać podpisany w obecności dwóch świadków.

Korzystanie z pomocy prawnika w Anglii i Walii

Kiedy ktoś umiera nie pozostawiając testamentu, rozporządzenie majątkiem może być skomplikowane. Może także zająć dużo czasu - miesiące, a nawet lata, w bardziej złożonych sprawach.

 Jeśli sprawy są skomplikowane i wiesz, że będziesz potrzebował pomocy, dobrym pomysłem jest jak najszybsza konsultacja z prawnikiem. Powinno przekazać mu się wszelkie posiadane informacje i dokumentacje o własnościach, sprawach finansowych zmarłego. W międzyczasie, dobrze jest zabezpieczyć drobne, wartościowe rzeczy np. w sejfie.

Aby znaleźć prawnika, możesz użyć wyszukiwarki na stronie internetowej Stowarzyszenia Prawniczego Law Society lub zadzwonić do nich pod numer 0370 606 2555 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00, wtorki 9:30 do 18:00).

Kto może zajmować się majątkiem zmarłego?

Zwykle najbliższy krewny, taki jak małżonek, dziecko lub rodzic dostanie zgodę na rozporządzenie majątkiem zmarłego.

Wnioskowanie o przyznanie urzędowego prawa do administracji majątkiem zmarłego "Grant of Letters of Administration"

Aby móc rozporządzać spadkiem zmarłego, musisz złożyć wniosek do Probate Registry (sekcja w sądzie zajmująca się spadkami) o wydanie "Grant of Letters of Administration" (urzędowego prawa do administracji majątkiem). Możesz poprosić swojego prawnika o pomoc w złożeniu wniosku.

Otrzymując taki dokument zostajesz administratorem, zarządcą majątku. Zapewnia Ci on wiarygodność przy rozmowach z bankami, towarzystwami budowlanymi i innymi organizacjami, do których masz dostęp aby uzyskać należności zmarłego. Mimo, że cały proces bywa nazywany “uzyskiwaniem świadectwa autentyczności testamentu", to zwykle odnosi się on do sytuacji, gdy testament jest i nie trzeba wcale udowadniać jego autentyczności. Pamiętaj, że jeśli od spadku należy zapłacić podatek, przed otrzymaniem prawa do administracji musisz zapłacić część lub całość podatku.

Kiedy dokument ten nie jest potrzebny

Jeśli wartość majątku zmarłego wynosi poniżej £5,000 i nie zawiera żadnych terenów, własności lub udziałów, można sobie poradzić bez urzędowego prawa administracji. Dokument ten nie jest też wymagany w sytuacji, kiedy zmarły posiadał niektóre dobra wspólnie, na zasadzie, że po śmierci wszystko przechodzi na wspólnika.

Kto odziedziczy majątek po zmarłym?

Jeśli nie ma testamentu, stosuje się zasady dziedziczenia majątku. Zależą one od osobistej sytuacji zmarłego. Jeśli zmarły był w związku małżeńskim lub partnerskim, a wartość majątku wynosi £125,000 lub mniej - wszystko przechodzi na małżonka lub partnera. Jeśli zmarły był w związku małżeńskim lub partnerskim, a wartość majątku wynosi ponad £125,000 - małżonek lub partner nie dostanie wszystkiego automatycznie, chociaż dostanie:

 • rzeczy osobiste, takie jak sprzęt domowy czy samochody, ale nic używanego przez zmarłego na zasadach służbowych;
 • £125,000 wolnych od podatku (£200,000 jeśli nie ma dzieci);
 • połowę reszty w użytkowanie do końca życia (po śmierci przejdzie automatycznie na dzieci lub jak poniżej).

Reszta spadku zostanie podzielona pomiędzy:

 • dzieci (lub jeśli nie ma takowych, pomiędzy wnuków, w jednakowych częściach);
 • jeśli nie ma dzieci i wnuków, część dostaną żyjący rodzice;
 • jeśli nie ma nikogo z powyższych, bracia i siostry (którzy dzielili majątek tych samych zmarłych rodziców), dostaną tę część (lub ich dzieci, jeśli oni zmarli podczas kiedy zmarły, o którym mowa jeszcze żył);
 • jeśli zmarły nie miał nikogo z powyższych, małżonek lub partner dostanie wszystko.

Jeśli nie ma żyjącego małżonka lub partnera - spadek zostanie podzielony następująco:

 • między żyjące dzieci w równych częściach (lub ich dzieci jeśli oni zmarli, a kiedy zmarły, o którym mowa, wciąż jeszcze żył);
 • jeśli nie ma dzieci, między rodziców (równo, jeśli oboje żyją);
 • jeśli rodzice nie żyją, między braci i siostry (którzy dzielili majątek tych samych zmarłych rodziców) lub ich dzieci, jeśli oni zmarli, podczas kiedy zmarły, o którym mowa, wciąż żył
 • jeśli nie ma braci i sióstr, między braci i siostry ciotecznych (lub ich dzieci, jeśli oni zmarli, podczas kiedy zmarły, o którym mowa, wciąż żył)
 • jeśli nie ma nikogo z powyższych, między dziadków (po równo, jeśli żyje więcej niż jedno z  nich);
 • jeśli nie ma dziadków, między wujów i ciotki (lub ich dzieci, jeśli oni zmarli, podczas kiedy  zmarły, o którym mowa, wciąż żył );
 •  jeśli nie ma nikogo z powyższych, między dalszych wujów i ciotki (lub ich dzieci, jeśli oni zmarli, podczas kiedy zmarły, o którym mowa, wciąż żył);
 • przechodzi na skarb państwa, jeśli nie ma nikogo z powyższych.

Jeśli byliście partnerami, ale nie małżonkami lub partnerami w zarejestrowanym związku partnerskim - nie dostaniesz automatycznie swojej części, jeśli zmarły nie zostawił testamentu.

Jeśli nie dostałeś części w jakiś inny sposób, jedyną opcją jest złożenie odwołania na podstawie aktu Inheritance (Provision for Family and Dependants) Act 1975 (Dziedziczenie - części dla rodziny i osób powiązanych, zależnych) - zobacz dalej.

Jeśli uważasz, że nie otrzymałeś wystarczająco dużo

Jeśli uważasz, że nie otrzymałeś wystarczająco dużo ze spadku, możesz złożyć odwołanie na podstawie Inheritance (Provision for Family and Dependants) Act 1975. aby złożyć protest, musisz być osobą powiązaną ze zmarłym, taką jak dziecko, małżonek, zarejestrowany partner, osoba na utrzymaniu zmarłego lub konkubent.

Pamiętaj, że jeśli żyłeś ze zmarłym jako partner, lecz nie byłeś małżonkiem lub partnerem w zarejestrowanym związku partnerskim, musisz wykazać powiązanie ze zmarłym - może być trudne do udowodnienia, że żyliście razem.

Musisz złożyć protest w ciągu sześciu miesięcy od daty wydania dokumentu “Grant of Letters of Administration". Jest to bardzo skomplikowana sprawa i protest może nie odnieść skutku. Warto poprosić o poradę i pomoc prawnika w tej sprawie.

Linia pomocy Probate and Inheritance Tax oferuje informacje na ten temat pod numerem 0300 123 1072 (z Wielkiej Brytanii) i  +44 300 123 1072 dla osób dzwoniących spoza Wielkiej Brytanii od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama