Testament życia - decyzja o leczeniu

12 września 2016, Londynek.net, Brak komentarzy00
Testament życia - decyzja o leczeniu

Każdy dorosły w pełni władz umysłowych może udzielić - lub nie - zgody na leczenie. Aby jasno wyrazić swoją wolę, możesz sporządzić testamentu życia.

Testament to dyspozycja "na wypadek śmierci", na przyszłość po jej nastąpieniu, podczas gdy tu chodzi o wskazania dotyczące sytuacji żyjącego dysponenta na wypadek znalezienia się w stanie poprzedzającym śmierć, bez możliwości wyrażania woli.

W Polsce nie ma takiej instytucji prawnej. Testament życia może zawierać ogólne deklaracje na temat woli odmowy leczenia - nie są one prawnie wiążące - i bardziej szczegółowe nazywane decyzjami zaawansowanymi lub wytycznymi z wyprzedzeniem.

Ogólne deklaracje

Ogólna deklaracja (zwana czasami “deklaracją z wyprzedzeniem") może określić jakiemu leczeniu chcesz lub nie chcesz być poddanym, jeśli stracisz w przyszłości pełnię władz umysłowych.

Deklaracje te nie są prawnie wiążące, ale lekarze biorą je pod uwagę przy decydowaniu o podejmowanych działaniach. Rodzina lub przyjaciele mogą także użyć ich jako dowodu twojej woli.

Możesz także przekazać swoją wolę ustnie, np. podczas dyskusji z lekarzem na temat kierunków leczenia, ale jej istnienie na piśmie może uczynić wolę bardziej precyzyjną.

Co może określać deklaracja?

Może określać:

* leczenie, które chcesz otrzymywać i w jakich okolicznościach,
* leczenie, które chcesz, niezależnie od stanu,
* leczenie, którego nie chcesz zależnie od okoliczności,
* wyznaczenie osoby, z którą chciałbyś, aby się skonsultowano przy podejmowaniu decyzji.

Może także zawierać specjalne odmowy leczenia, co ma inny status prawny.

Pisząc deklarację, pamiętaj, że w przyszłości mogą zostać wprowadzone nowe lekarstwa i metody leczenia. Możesz więc nie zgodzić się na konkretne, obecne leczenie, ale zgodzić się na nowe.

Zawrzyj w deklaracji imię, nazwisko, adres, datę i podpis. Zaleca się także potwierdzenie, że wiesz, na co się decydujesz i jesteś świadomy decyzji. Możesz także uzyskać podpis świadka na deklaracji, który może poświadczyć Twoją pełnię władz umysłowych w chwili spisywania deklaracji.

Testamenty życia i władze umysłowe

Możesz sporządzić testament życia będąc chorym psychicznie, tak długo jak możesz okazać, że rozumiesz konsekwencje swoich decyzji. Musisz być zdolnym do podjęcia świadomej decyzji konkretnie w tej sprawie, choć niekoniecznie w innych.

Najlepiej spisać swoje życzenia i wyjaśnić:

* dlaczego podjąłeś taką decyzję o leczeniu lub nie;
* co rozumiesz przez leczenie, na które się zgadzasz lub nie ;
* dlaczego teraz podejmujesz tę decyzje.

* Więcej o władzach umysłowych i testamentach życia - Alzheimer's Association
 

 Kogo poinformować o testamencie życia?

Ważne, aby Twoja deklaracja została wprowadzona do Twojej dokumentacji medycznej. Rozważ wysłanie kopii do Twojego lekarza i szpitala, gdzie jesteś leczony oraz do najbliższego krewnego/krewnych. Jeśli Twój testament życia jest ustny, bądź pewny, że Twoja rodzina lub przyjaciele dokładnie wiedzą, czego sobie życzysz.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama