Polski nauczyciel w Wielkiej Brytanii

31 sierpnia 2017, Londynek.net 100
Polski nauczyciel w Wielkiej Brytanii
W brytyjskich szkołach pracuje wielu polskich nauczycieli. (Fot. Thinkstock)

Osoby, które posiadają uprawnienia do nauczania w Polsce, mogą poszukać pracy w swoim zawodzie także w Wielkiej Brytanii. Podpowiadamy, co zrobić, aby polski nauczyciel mógł pracować na Wyspach.

Polski nauczyciel, aby mógł otrzymać prawa do nauczania i potwierdzenia kwalifikacji nauczycielskich w UK, musi uzyskać status Qualified Teacher Status (QTS).

QTS to akredytacja wydawana nauczycielom spełniającym standardy zawodowe w Wielkiej Brytanii. Bez QTS nauczyciel nie może być zatrudniony jako wykwalifikowany nauczyciel w szkołach państwowych. QTS nie jest wymagany przy staraniu się o pracę asystenta nauczyciela (Teaching Assistant). Nie polecamy jednak odkładania nostryfikacji dokumentów potwierdzających kwalifikacje zbyt długo w czasie, by nie zawęzić perspektyw rozwoju zawodowego.

Osoby posiadające uprawnienia do nauczania w Polsce, automatycznie zyskują takie samo prawo w Wielkiej Brytanii, nie trzeba przechodzić żadnych dodatkowych szkoleń, aby uzyskać QTS. Wystarczy wypełnić internetowy formularz dostępny tutaj. Do formularza należy załączyć skany wymaganych dokumentów, takich jak dokument tożsamości, dyplom, uprawnienia nauczycielskie oraz ich tłumaczenia przysięgłe. Rozpatrzenie aplikacji może trwać nawet do 4 miesięcy.

Więcej informacji na temat QTS można znaleźć na stronie:

Teaching Assistant i Supply Teacher

Pracy w zawodzie można zacząć szukać jeszcze podczas oczekiwania na QTS. Wystarczy zaznaczyć w aplikacji, że posiada się wszystkie kwalifikacje i czeka jedynie na ich potwierdzenie. W trakcie oczekiwania na QTS łatwiej znaleźć pracę jako Teaching Assistant (asystent nauczyciela) lub Supply Teacher (nauczyciel na zastępstwo).

Ma to swoje zalety, ponieważ pozwala wdrożyć się w angielski system edukacji oraz poznać wszystkie procedury związane z pracą nauczyciela; będzie to z pewnością atutem podczas starania się o pracę jako wykwalifikowany nauczyciel.

Warto również zarejestrować się w specjalizującej się w zatrudnianiu nauczycieli agencji, gdyż większość szkół szuka pracowników właśnie za ich pośrednictwem.

Zaświadczenie o niekaralności

Kolejnym krokiem po znalezieniu pracy lub agencji zatrudnienia jest przedstawienie świadectwa o niekaralności – Disclosure and Barring Service check (DBS), wcześniej Criminal Chceck Record; które zgodnie z prawem jest wymagane od osób starających się o pracę nauczyciela. Istnieją 3 rodzaje zaświadczeń o niekaralności: standard, enhanced, enhanced with list checks. W przypadku pracy z dziećmi, obowiązujące jest tzw. enhanced check.

Samemu nie można wnioskować o „enhanced check”, w naszym imieniu zrobi to szkoła, która nas zatrudnia lub agencja pracy, w której chcemy się zarejstrować. Zaświadczenie o niekaralności (DBS check) nie ma określonego terminu ważności; pracodawca indywidualnie ustala, z jaką częstotliwością będzie odświeżane świadectwo o niekaralności.

Więcej informacji na temat świadectwa niekaralności można znaleźć poniżej:

Praca nauczyciela w UK

W Wielkiej Brytanii nauczyciel pracujący na pełen etat pracuje zazwyczaj 37 h tygodniowo. Zajęcia zaczynają się zazwyczaj pomiędzy 8.30 a 9.15 i kończą o 15.15 – 16.00. Nauczyciele pracują zazwyczaj 39 tygodni w roku, a rok szkolny podzielony jest na trzy semestry: jesienny (od września do grudnia), wiosenny (od stycznia do kwietnia) i letni (od kwietnia do lipca). Na każdy trymestr przypada tydzień wolnego dla uczniów tzw. „half – term”.

Daty przerw świątecznych i wakacji są ustalane przez poszczególne szkoły i władze lokalne, jednak zasadniczo „half – term’s” przypadają kolejno na koniec października/początek listopada, połowę lutego oraz na przełom maja i czerwca. Wakacje przypadają na koniec każdego trymestru: dwutygodniowe wakacje rozdzielają trymestr zimowy od wiosennego oraz wiosenny od letniego. Na koniec trymestru letniego przypadają sześciotygodniowe wakacje.

Szczegółowe informacje na temat zawodu nauczyciela w UK z podziałem na specjalizacje można znaleźć na stronie National Careers Service. Można tam równiez znaleźć polecane agencje pracy zatrudniające nauczycieli.

Nauczyciele poszukujący pracy mogą również znaleźć wiele wskazówek na stronie Departamentu Edukacji oraz na stronie National College for Teaching and Leadership.

Informacje zostały zebrane na podstawie przewodnika Polskiej Macierzy Szkolnej.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Miły

Doświadczenie jakie zdobyłem będąc nauczycielem w UK dało mi do zrozumienia, że straciłem 8 lat życia. 5 na studia w PL i 3 na "uczenie" w UK. Jeśli macie możliwość robienia czegoś innego, nie zastanawiajcie się 2x. Ta praca jest tylko dla 2 typów ludzi: Zapaleńcy (mniej niż 1%), którzy kochają swój przedmiot nawet za cenę swojego zdrowia psychicznego i szczęśliwego życia. Oraz takich co mają wyebane, ale tych bym nauczycielami nie nazwał. Reszta, normalnych ludzi, którzy wybrali zawód nauczyciela zazwyczaj wypala się, i męczy się w zawodzie lub rezygnuje w pierwszych 5 latach pracy w UK.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama