Oszustwa finansowe

9 kwietnia 2015, Londynek.net 520
Oszustwa finansowe

Przestępcy regularnie tworzą nowe formy oszustw, by nielegalnie spróbować zdobyć od Ciebie pieniądze. Każdego roku około 28 milionów konsumentów UK jest celem tych oszustw i traci się £1 miliard. Podczas gdy metody ich działań zmieniają się, sposoby na ochronę pozostają takie same - trzymać się na baczności i przedsięwziąć pewne proste środki ostrożności.


Oszustwo jest nielegalnym sposobem na uzyskanie pieniędzy. Występuje w różnych formach, włączając w to listy, e-maile, rozmowy telefoniczne i SMS-y. Wiele oszustw polega na podpuszczeniu Cię lub wyciągnięciu od Ciebie informacji, która zwykle jest tajemnicą. By chronić siebie, zawsze bądź czujny przy przekazywaniu informacji osobistych każdemu, kogo nie znasz (lub kogo nie sprawdziłeś), albo firmom lub osobom, co do których nie jesteś pewien.

Sprawdź ostatnie dane o oszustwach

Kilka organizacji udziela informacji o obecnych oszustwach i daje porady odnośnie tego, co robić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ich ofiarą. Są to:

Financial Services Authority (FSA)

FSA udziela informacji o obecnych oszustwach finansowych i o tym, na co należy zwrócić uwagę. Niektóre znane oszustwa to:

  • "phishing" - nabieranie (w wymowie jak "fishing") - otrzymujesz e-mail, który wygląda tak, jakby pochodził z banku lub firmy kart kredytowych, proszący Cię o przesłanie danych personalnych Twojego konta; używane są one do wykradnięcia pieniędzy z konta lub podszycia się pod Ciebie;
  • "share scams" - oszustwa związane z akcjami - nieznajomy dzwoni do Ciebie w najmniej oczekiwanym momencie i próbuje wcisnąć Ci udziały firm, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś;
  • "fund transfer scams" - oszustwo przelewu - ogłoszenie albo e-mail prosi Cię o przyjęcie zapłaty na Twoje konto bankowe lub konto towarzystwa budownictwa społecznego, wypłacenie w gotówce, a potem odesłanie za granicę, by otrzymać prowizję;
  • "advanced fee scams" - dostajesz list, e-mail lub rozmowę telefoniczną oferującą Ci dużą sumę pieniędzy, jeśli możesz pomóc komuś przelać miliony funtów z jego kraju; proszony jesteś o przesłanie szczegółów na temat Twojego konta bankowego i uiszczenia opłaty administracyjnej, by zainicjować transakcję;
  • "identity fraud" - kradzież tożsamości - ktoś podszywa się pod Ciebie bez Twojej wiedzy lub zgody lub używa Twoich danych personalnych, po to, by zdobyć pieniądze, dobra lub usługi;
  • fałszywe strony internetowe - np. bankowe lub aukcyjne;

* Oszustwa i przekręty - więcej informacji z FSA

Office of Fair Trading (OFT) – biuro sprawiedliwego handlu

OFT oferuje pełną listę typów oszustw (inwestycyjnych lub ogólnych) oraz wskazówki o tym, jak rozpoznać takie oszustwa.

* Informacje zoOFT

Consumer Direct

Consumer Direct jest serwisem rządowym oferującym bezpłatną pomoc i porady dla klientów. Zapewnia szeroką rangę informacji o wykrywaniu i unikaniu oszustw i nieopłacalnych interesów.

* Zauważanie i radzenie sobie z oszustwami - porady z Consumer Direct

Card Watch

Card Watch jest jednostką, która działa wspólnie z policją, sprzedawcami i organizacjami takimi jak Crimestoppers, by pomóc zwalczyć oszustwa związane z plastikowymi kartami kredytowymi. Ich strona internetowa zawiera informacje o oszustwach wymierzonych w użytkowników kart kredytowych.

* Oszustwa z kartami kredytowymi - informacje od Card Watch

Jak zgłosić oszustwo?

Jeśli myślisz, że jesteś celem lub ofiarą oszustwa, możesz skontaktować się z Consumer Direct po poradę pod numerem 08454 04 05 06 (8:00 do 18:30 od poniedziałku do piątku, 9:00 do 13:00 w soboty).

Jeśli jesteś celem lub ofiarą oszustwa związanego z inwestycjami, powienieneś też skontaktować się z FSA pod numerem 0845 606 1234 (minicom/textphone 08457 300 104). Linie czynne są od 8:00 do 18:00.

Zawiadamianie o kradzieży tożsamości

Jeśli sądzisz, że ktoś posługuje się Twoimi danymi personalnymi, by okraść Twoje konto lub otworzyć fałszywe konta na Twoje nazwisko, skontaktuj się jak najszybciej z policją. Bardzo dobrze jest też skontaktować się z CIFAS (UK's Fraud Prevention Sernice), które oferuje usługę Protective Registration Sernice, by strzec przypadków posługiwania się Twoim nazwiskiem i adresem w celu zdobycia kredytu lub innych dotacji w Twoim imieniu.

Jeśli myślisz, że ktoś wykradł Twoje dane personalne lub informacje o koncie, pamiętaj, żeby:

  • zablokować wszystkie karty,
  • zmienić hasła i PIN-y.

* Znajdź swój lokalny posterunek policji

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (5)


Wieslaw b1

Zadzwonił do mnie facet ż ejest praca [ogłaszałem sie na tym portalu ] i poprosił do kompa parę moich damych. było to nr.insuranse i samozatrudnienia oraz mojego e-maila ze za 20 min napisze warunki itd.Nic nie przyszło i obawiam się ze wpadłem w pułapkę.Czy takie dane moze wykożystać?.Odpiszcie

Wsparcie Klienta

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Czytelnik

Kolega z pracy zaproponował mi że jego znajomy przeleje na moje konto 60tys. Funtów prześle je dalej a ją z tego dostanę 20% Tylko muszę pisać im login i hasło do konta. Po tym będę miał zakaz na 5 lat otwarcia konta w tym banku. Co o tym myślicie.?

~Pompejusz

Moj maz padl ofiara nieuczciwego Brokera ktory mial pomoc przy obnizeniu oprocentowania mortgage. Dziala ze swoim wspolnikiem . Obydwoje pobrali ponad rok temu od mojego meza okolo £450. Kiedy moj maz probowal sie skontaktowac z jednym z nich droga mail (nie odbieral telefonu). dostal odpowiedz, w ktorej probuje zastraszyc mojego meza. Nie wiem co mamy robic poniewz ludzie ci posiadaja dane osobowe mojego meza

~Ebhu

haha dobra odpowiedz mi Michal. A do innych tutaj zazwyczaj zauwazylem ludzka naiwnosc ma poczatki w chciwosci, a potem placz. ludzie obbudzcie sie nikt za darmo pieniedzy nie rozdaje, jak cos jest zbyt piekne zeby bylo prawda to zazwyczaj tak jest.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 17 sierpnia 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8043 zł -0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3061 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7784 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.7926 zł -0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8751 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama