"/>
Menu

Pigułka "po"

Pigułka
W Wielkiej Brytanii "pigułka po" jest dostępna. (Fot. Thinkstock)
Emergency contraception, czyli antykoncepcja "po". W Wielkiej Brytanii jest legalna, podpowiadamy, gdzie ją można kupić.
Reklama
Reklama

Doraźna antykoncepcja stosowana jest wtedy, gdy zawiodły inne środki antykoncepcji zachowawczej lub jeśli tej antykoncepcji nie było wcale. Jeśli działasz szybko, możesz uniknąć ciąży.

W Anglii istnieją dwie metody antykoncepcji awaryjnej:

 • Awaryjna pigułka antykoncepcyjna zwana też “dzień po”. Pigułkę tą należy przyjąć do 72 godzin od stosunku. Jednak najlepsze działanie osiąga się jeśli zostanie ona przyjęta w ciągu pierwszych 24 godzin. Jednak nawet jeśli minęły już 72 godziny, jest jeszcze szansa na działanie tej pigułki, wtedy jednak należy zasięgnąć porady lekarza.
 • Emergency ZPD (wkładka domaciczna), którą można stosować do 5 dni od stosunku. Ponadto wkładkę tą można stosować potem, jako zwykłą metodę antykoncepcji.

Antykoncepcję doraźną podaje lekarz, może podać ją pielęgniarka albo farmaceuta.

Antykoncepcja ta w większości przypadków jest bezpłatna, jeśli tylko placówka do której się udasz, będzie jeszcze posiadała bezpłatne pigułki, ponieważ ilość ich jest ograniczona. W innym przypadku będziesz zmuszona za nią zapłacić, około 20 funtów lub udać się do:

 • każdej przychodni GP,
 • kliniki planowania rodziny,
 • Brook (Brook Advisory Centres),
 • niektórych szpitali oddziału ratunkowego,
 • niektórych klinik zdrowia seksualnego,
 • niektórych aptek.

Po zgłoszeniu się po taką antykoncepcję, nie musisz się niczego obawiać, ponieważ, każdy kto Cię przyjmuje, zobowiązany jest do dyskrecji. Ponadto, możesz złożyć w recepcji kartę poufności, jeśli nie chcesz wyjaśniać, co się stało.

W aptece farmaceuta może zadać Ci kilka pytań (czy stosowałaś jakąkolwiek formę antykoncepcji, czy był to przypadkowy partner, czy już przyjmowałaś tego typu tabletkę, etc.); wyjaśni też, na czym polega działanie tego typu antykoncepcji i powie, jak przyjąć tabletkę.

Lekarze podkreślają, że nie należy też martwić się o skutki uboczne, ponieważ tabletka awaryjna nadaje się praktycznie dla każdej kobiety i nie szkodzi dziecku, jeśli już jest w ciąży. Ponadto, 95% kobiet, które ją przyjęły w przeciągu 24 godzin, nie zaszły w ciąże. Jeśli chodzi o wkładkę domaciczną, która daje 100% pewności, że nie zajdzie się w ciąże, nie może być stosowana u wszystkich kobiet, tak jak to jest możliwe w przypadku pigułki.

Wielu Polaków z rożnych powodów nie korzysta z pomocy, wynika to z rożnych przyczyn: braku wiedzy,  bariery językowej. Z myślą o takich pacjentach  powstało  Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie.

Można też zasięgnąć porady, lub udać się po pomoc do British Pregnancy Advisory Service.

  Komentarze
  • K
   11 października 2011, 19:02

   Smutne ze kraj katlicki tak się stapia z zabójcami angielskimi i chce robić to samo

  • Terry
   27 maja 2014, 09:31

   W aptece farmaceuta może zadać Ci kilka pytań (czy stosowałaś jakąkolwiek formę antykoncepcji, czy był to przypadkowy partner, czy już przyjmowałaś tego typu tabletkę, etc.); wyjaśni Ci też, na czym polega działanie tego typu antykoncepcji i powie, jak przyjąć tabletkę.

  • XYZ
   14 lipca 2016, 00:30

   Tabletka do 72 godzin przeważnie jest bezpłatna natomiast już tą do 5 dni czyli 120 godzin kosztuje 35£ ale ponoć jest bardziej skuteczna. Faktycznie zdają kilka pytań dotyczących ogólnego stanu zdrowia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama