Narkotyki a Twoje dziecko

17 października 2013, Londynek.net 200
Narkotyki a Twoje dziecko

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może zażywać narkotyki, naturalną reakcją będzie panika. Poczekaj, aż się uspokoisz i dopiero wtedy porozmawiaj z dzieckiem.

Czy Twoje dziecko zażywa narkotyki?

Objawami zażywania narkotyków mogą być zmiany w wyglądzie, inni koledzy, zainteresowania, zmiana nawyków dotyczących jedzenia i spania, huśtawki nastrojów i zamknięcie w sobie. Ale zarazem są to naturalne objawy wieku dojrzewania. Młoda osoba nie zażywająca narkotyków może okazywać takie same symptomy.

Dowiedz się więcej

Kiedy już rozmawiasz:

 • rozmawiaj na spokojnie;
 • wiedza daje Ci siłę - dowiedz się więcej na stronie Talk to Frank lub zadzwoń pod ich numer zaufania 0800 77 66 00;
 • znajdź kogoś, kto Ci pomoże - lepiej jest mieć przy sobie kogoś, kogo Twoje dziecko szanuje i lubi;
 • unikaj pytania „Dlaczego?" - zagoni ono Twoje dziecko w kozi róg i sprawi, że zacznie się bronić;
 • nie skupiaj się na oskarżeniach - przyszłość jest dużo ważniejsza;
 • lepiej jest znać prawdę - nie ma dowodów na to, że rozmawianie o narkotykach prowadzi do ich zażywania;
 • daj dziecku przestrzeń w rozmowie - skupcie się na tym, przez co ono teraz przechodzi;
 • snucie domysłów może być szkodliwe - pozwól dziecku wytłumaczyć własnymi słowami co według niego jest nie tak i traktuje jego słowa poważnie;
 • postaw sprawę jasno - dziecko musi wiedzieć, co czujesz;
 • dziecko nigdy nie jest za młode na rozmowę - nie ucinaj rozmowy, kiedy już się zacznie i zachęcaj swoje dziecko, aby zawsze mówiło C,i kiedy ktoś oferuje mu narkotyki;
 • starsze dzieci: początek szkoły średniej to okres wrażliwości dziecka, sprawiający wiele problemów;
 • nie spiesz się i bądź przygotowany do słuchania - bądź cierpliwy, upewnij się, że nikt nie będzie Wam przeszkadzał;
 • pamiętaj o zasadzie trzech U: uspokoić, uspokoić, uspokoić.

Jeśli Twoje dziecko ma problem z narkotykami, bardzo ważne jest, aby miało pewność, że może na Ciebie liczyć - niezależnie od tego czy chodzi o krótkie odpowiedzi na proste pytania czy o poważną pomoc w radzeniu sobie z życiowymi problemami. Ważne jest powtarzanie dziecku że mu się ufa, ale zarazem okazywanie rozczarowania, jeśli to zaufanie zostanie zawiedzione.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Talk to Frank lub pod ich numerem telefonu 0800 77 66 00.

Pamiętaj, większość młodych ludzi, którzy próbowali narkotyków nie staje się później narkomanami.

Co mówi prawo?

Jeśli Twoje dziecko zostanie złapane na posiadaniu narkotyków, zostaje oskarżone o złamanie prawa.

Wiele dzieci i młodych ludzi niewiele wie na temat prawa dotyczącego narkotyków, co może być przyczyną kłopotów w późniejszym życiu. Jeśli Twoje dziecko zostanie złapane na posiadaniu narkotyków, zostaje oskarżone o złamanie prawa i wprowadzone do akt policji. Młoda osoba może również dostać zakaz wykonywania pewnych zawodów i prac oraz wyjeżdżania za granicę.

Przy pierwszej wpadce Twoje dziecko może zostać ukarane upomnieniem lub grzywną. Jeśli jest w wieku między 10 a 17 rokiem życia i popełnia dalsze przestępstwa, wliczając przemyt lub handel narkotykami, może stanąć przed sądem dla nieletnich.

Warto pamiętać, że jako rodzic popełniasz przestępstwo, przymykając oko na niektóre sprawy. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko dzieli się ze znajomymi narkotykami w Twoim domu i nic z tym nie robisz, popełniasz przestępstwo. Pozwolenie na palenie marihuany w Twoim domu również jest przestępstwem.

Jeśli zabierasz dziecku narkotyki żeby powstrzymać je od popełniania dalszych przestępstw, musisz albo je zniszczyć albo bezzwłocznie przekazać policji. Jeżeli tego nie zrobisz i będziesz w posiadaniu tych narkotyków (nawet jeśli nie zamierzasz ich zażywać), popełniasz przestępstwo.

Narkotyki: jakie jest ryzyko?

Według badań dzieci, które wiedzą o tym, że mają możliwość porozmawiania ze swoimi rodzicami na temat narkotyków, nie będą chciały ich brać.

Jakie jest ryzyko?

Istnieje pewnie ryzyko. A Twoje dziecko niekoniecznie musi zdawać sobie z niego sprawę. Podczas spokojnej rozmowy ze swoim dzieckiem, możesz mu wyjaśnić, jakie istnieją zagrożenia:

 • uzależniony nigdy nie ma pewności, co bierze
 • towar będący w obiegu rzadko kiedy jest czysty, a bez specjalistycznego sprzętu nie da się sprawdzić, z czym narkotyk jest wymieszany
 • brak wiedzy na temat siły narkotyku, który się kupiło może prowadzić do niecelowego przedawkowania
 • Twoje dziecko nie może mieć pewności, jaki będzie efekt wzięcia narkotyku, nawet jeśli już taki zażywało
 • mieszanie narkotyków bywa bardzo niebezpieczne (włączając picie alkoholu w czasie działania narkotyku)
 • jeśli igły, strzykawki i inne przyrządy są dzielone z innymi osobami, istnieje poważne niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem HIV, zapaleniem wątroby tybu B lub C; nakłuwanie może też uszkodzić żyły

Co robić w razie nagłego przypadku?

Amfetamina (speed), marihuana, ecstasy, LSD i grzybki halucynogenne mogą czasami spowodować u tego, kto je zażył napięcie i histerię. Jeśli coś takiego się przydarzy:

 • uspokój swoje dziecko i sam bądź spokojny - spróbuj pokazać że się nie boisz
 • wytłumacz, że to uczucie zaraz minie
 • zachęć dziecko do przeczekania w cichym, słabo oświetlonym pokoju
 • jeśli zacznie oddychać bardzo szybko, powiedz, aby brało wolne i długie oddechy

Heroina, środki uspokajające oraz opary gazów, klejów i aerozoli mogą wywołać uczucie senności. Jeśłi coś takiego się przydaży:

 • uspokój swoje dziecko i bądź pewny siebie
 • nie przestrasz ani nie zaskakuj go, nie pozwól też na zbyt duży wysiłek
 • nigdy nie dawaj kawy , aby je rozbudzić
 • jeśli objawy się utrzymają, połóż dziecko na jego boku w pozycji bezpiecznej, tak aby jego język nie cofnął się uniemożliwiając oddychanie
 • zadzwoń po pogotowie, jeśli dziecko nie zacznie reagować normalnie

Rozmawianie o narkotykach

Jeśli  dziecko samo rozpocznie temat, poproś grzecznie, żeby powiedziało Ci, co wie o narkotykach. Powiedz mu, że z każdym pytaniem na ten temat może się zwrócić do Ciebie, a Ty udzielisz mu odpowiedzi. Powiedz mu, aby dało Ci znać zawsze, kiedy ktoś oferuje mu narkotyki.

Kiedy dziecko trochę podrośnie i pójdzie do szkoły średniej, to co myślą, mówią i robią jego koledzy, stanie się dla niego bardzo ważne. Nie próbuj być “wyluzowany", rozmawiając z nim o narkotykach. Jest to najprostszy sposób, aby stracić zaufanie swojego dziecka.

Pomocne organizacje

Kilka organizacji państwowych może zapewnić pomoc i informacje na temat narkotyków i ich używania:

Talk to frank

Talk to Frank oferuje darmowe i dyskretne porady na temat narkotyków; każdego dnia, przez całą dobę i każdemu: dzieciom, rodzicom lub tylko osobom zainteresowanym tematem. Telefon zaufania jest dostępny w 120 różnych językach, a jeśli zajdzie taka potrzeba, można liczyć na pomoc tłumacza, numer telefonu: 0800 77 66 00.

Strona internetowa jest bogata w informacje i zalecenia dotyczące problemu z narkotykami, może też skierować Cię do Twojej miejscowej poradni.

Release

Release posiada telefon zaufania oferujący informacje i rady na temat zażywania narkotyków i kwestii prawnych; czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17.30. Numer telefonu 020 7729 9904

Adfam

Adfam to organizacja państwowa wspierająca poradnie rodzinne pracujące ze społeczeństwem w całej Wielkiej Brytanii, ich numer telefonu to 020 7928 8898. Strona internetowa Adfam daje możliwość przeszukiwania bazy danych kontaktów miejscowych ośrodków pomocy.

Ośrodki lokalne

Twój lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do miejscowej poradni psychologicznej dla narkomanów. Szkoła Twojego dziecka powinna mieć działający program edukacyjny na temat narkotyków i postępowania w sytuacjach, w które narkotyki są zamieszane. Wydział do spraw kontaktów ze społecznością lokalną na najbliższym posterunku policji może być w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące narkotyków i prawa.  

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama