Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Straż graniczna na lotniskach

Straż graniczna na lotniskach
Przed podróżą warto zapoznać się z prawem obowiązującym w Wielkiej Brytanii jak i całej Zjednoczonej Europie. (Fot. Getty Images)
Podczas podróży pomiędzy Wielką Brytanią a Polską na lotniskach Twojego bezpieczeństwa strzegą osoby reprezentujące Straż Graniczną danego kraju.
Reklama
Reklama

Podróż lotnicza wielu kojarzy się na ogół  z wygodnymi samolotami, na pokładach których witają pasażerów uśmiechnięte stewardessy, zaś w kabinie zasiadają doświadczeni piloci. 

Aby jednak nasza podróż doszła do skutku, potrzebny jest cały sztab osób, które przygotują samolot do lotu, będą czuwać nad jego sprawnym przelotem, a przede wszystkim przygotują port lotniczy na jego przyjęcie.

Służb lotniskowych jest wiele. Pełnią wyspecjalizowane funkcje, a praca każdej z nich składa się na nasz  wygodny, a przede wszystkim bezpieczny lot.

Straż Graniczna na lotniskach w Polsce 

Straż Graniczna

Straż Graniczna (SG) – jednolita, umundurowana, w pełni zawodowa formacja typu policyjnego. Została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP).

Wykonuje zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Straż Graniczna jest organem ścigania. Nadzór nad formacją sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych. Komendant Główny Straży Granicznej jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach ochrony granicy państwowej.

Według danych przedstawionych przez Komendę Główną Straży Granicznej (2014) w formacji służy (pracuje) obecnie łącznie 14 340 funkcjonariuszy oraz 4 292 pracowników cywilnych (łącznie 17 822 osób). W liczbie 14 340 funkcjonariuszy SG można wyszczególnić 10 938 mężczyzn funkcjonariuszy oraz 3 402 funkcjonariuszek (a więc stanowią ok. 24%).

Kontrola graniczna

Mimo przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Układu z Schengen, a tym samym pełnego otwarcie granic wewnętrznych Straż Graniczna nie zniknie z lotnisk.
Od 21 grudnia 2007 roku Polska jest w strefie Schengen. Nie zwalnia to jednak z obowiązku posiadania przy sobie paszportu lub dowodu osobistego podczas przebywania na terenie innych krajów należących do Schengen.

Zniesienie kontroli granicznej w strefie Schengen

Cechą charakterystyczną strefy Schengen jest zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych państw członkowskich. Oznacza to, że przejścia graniczne na wewnętrznych granicach lądowych strefy Schengen zostały zlikwidowane, gdyż możliwe stało się ich przekraczanie w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Co istotne, swoboda przekraczania granic wewnętrznych dotyczy zarówno obywateli państw członkowskich grupy Schengen, jak również obywateli państw trzecich. Wszyscy oni mogą swobodnie poruszać się po terytorium państw członkowskich strefy Schengen. Muszą jednak posiadać dokumenty, które do tego pobytu ich upoważniają. I tak:

  • w przypadku obywateli państw członkowskich UE jest to ważny dokument podróży (paszport) lub dokument tożsamości (ID),
  • w odniesieniu do cudzoziemców z państw trzecich (spoza UE) wymagane są: paszport i ewentualnie wiza.

Posiadanie ww. dokumentów jest konieczne przy przekraczaniu granicy obszaru Schengen oraz w trakcie samego pobytu na terytorium państwa członkowskiego. Zniesienie kontroli granicznej wewnątrz strefy Schengen, spowodowało, bowiem wzmożone tzw. kontrole mobilne obcokrajowców – obywateli państw trzecich, prowadzone również na terytorium Polski. Kontrole prowadzone mają na celu sprawdzenie, czy przebywający w strefie Schengen obywatele posiadają dokumenty uprawniające do wjazdu oraz pobytu w tej strefie. 

Przewóz artykułów alkoholowych/tytoniowych

Nie zmieniły się też ograniczenia w przewozie alkoholu i papierosów. Do Austrii, Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii można wwieźć 200 sztuk papierosów (natomiast do pozostałych 800 sztuk) oraz 200 cygar, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 litrów wina, w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego oraz 110 litrów piwa.

Dopuszczalne limity papierosów:

Unia Europejska:
papierosy – 800 sztuk
cygaretki - 400 sztuk
cygara - 200 sztuk
tytoń - 1 kg

poza Unię Europejską:
papierosy – 200 sztuk
cygara - 50 sztuk
tytoń - 250 g

 Straż Graniczna w Wielkiej Brytanii

UK Border Agency została utworzona 1 kwietnia 2008 r. na mocy decyzji Cabinet Office. Zrzesza ona istniejące już wcześniej  UK Visas and Immigration oraz HM Revenue and Customs.

Do ich obowiązków w głównej mierze należy:

  • kontrola pasażerska
  • sprawdzanie wizy
  • kontrola przy odprawie bagażu
  • kontrola ludności imigrującej do Wielkiej Brytanii oraz udzielenie pierwszej zgody o azyl

Common Travel Area - to miejsca na lotnisku, w których odbywa się odprawa bagażu rejestrowanego, odprawa pasażerska, strefa bezcłowa. By znaleźć w strefie bezcłowej i poczekać na informacje związane z lotem, trzeba przestawić dokumenty podróżującego - numer rezerwacji/bilet lotniczy, paszport/dowód osobisty.

UK Border Agency to ok. 25 000 pracowników pracujących na wszystkich lotniskach w Wielkiej Brytanii. Zapewniają oni kontrolę, bezpieczeństwo jak i informacje, dla osób podróżujacych.

Zasady bezpieczeństwa

Zasady bezpieczeństwa na lotnisku są takie same jak w całej Zjednoczonej Europie. Na lotniskach nie wolno palić i spożywać alkoholu oraz innych niedozwolonych używek.

Więcej

Pakując bagaż podręczny, musisz jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Po pierwsze są to ograniczenia wagowe i gabarytowe - przed wylotem dowiedz się, jaką wielkość bagażu podręcznego dopuszczają nasze linie lotnicze. Po drugie, w związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa na pokładach samolotów, restrykcjami objęto także bagaż podręczny.

Przed wylotem warto dowiedzieć się w liniach lotniczych i na lotnisku, jakie zasady aktualnie obowiązują, aby nie być zmuszonym do pozbycia się elementów swojego podręcznego bagażu.

W bagażu podręcznym nie wolno posiadać następujących artykułów:

Zabrania się przewozu zapalniczek w jakimkolwiek bagażu. Można je kupić po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Pasażer może wnosić na pokład samolotu wyłącznie takie płyny, których pojedyncze opakowanie zawiera nie więcej niż 100 mililitrów. Wszystkie wnoszone płyny muszą być zapakowane do przezroczystej zamykanej torby, której pojemność nie przekracza 1 litra. Zasady te dotyczą wszelkich rodzajów płynnych substancji, w tym również kosmetyków, takich jak perfumy, kremy, pasta do zębów czy tusz do rzęs.

W bagażu podręcznym przewozić można następujące artykuły:

  • Sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, kamery cyfrowe i odtwarzacze MP3.
  • Laptopy i większe urządzenia elektroniczne (np. suszarki do włosów o większych rozmiarach) mogą być przewożone w bagażu podręcznym, ale muszą być wyjęte do kontroli i prześwietlone.
  • Lekarstwa w formie płynnej przepisane przez lekarza na receptę, o ile będą musiały być zażywane w czasie lotu (np. zestaw dla diabetyków).
  • Mleko i płynny pokarm dla niemowląt.
    Komentarze
    • Kikaa
      5 kwietnia 2011, 23:40

      czy młodzież w wieku 16 lat podróżująca sama nie będzie miała problemu, może trzeba mieć potwierdzenie od opiekunów, że wyrażają zgodę na przelot do Polski/UK

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama