BTEC i OCR Nationals - kursy zawodowe

15 marca 2013, Londynek.net 210
BTEC i OCR Nationals - kursy zawodowe

BTEC i OCR Nationals to rodzaje kursów zawodowych, dostępnych w szerokim zakresie tematów. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, istnieje wiele kursów zawodowych z których możesz skorzystać.

Kursy zawodowe

Istnieją różne kursy zawodowe - od bardzo ogólnych, na których zdobywasz umiejętności przydatne w wielu zawodach, do specjalistycznych, ukierunkowanych na konkretną dziedzinę.

Udziela ich kilka uprawnionych organizacji, takich jak City and Guilds, Edexcel i OCR Examinations, których kursy są mają różne poziomy i czas trwania. Możesz dowiedzieć się więcej o kursach zawodowych na stronie  Urzędu ds. Kwalifikacji i Programów Nauczania (Qualifications and Curriculum Authority).

BTEC i OCR Nationals

BTEC i OCR Nationals to rodzaje kursów zawodowych, dostępnych w szerokim zakresie tematów. Możesz iść na taki kurs, jeśli chcesz zdobyć większą wiedzę w konkretnym sektorze lub przemyśle.

Wiele z nich zostało zaprojektowanych we współpracy z przemysłem, tak więc mogą zapewnić Ci dokładnie takie umiejętności i wiedzę, jakiej poszukują pracodawcy. Kursy stanowią mieszankę teorii i praktyki, mogą też zapewniać element doświadczenia zawodowego. Mogą przyjąć formę (lub być częścią) certyfikatu technicznego, jednej z kluczowych części praktyki zawodowej

Praktyki zawodowe

Jeśli masz od 16 do 24 lat i chcesz pracy, która gwarantuje doskonałe szkolenie, Praktyka zawodowa może być tym, czego szukasz. Praktykanci uczą się, pracując - rozwijają swoje umiejętności oraz wiedzę, zyskując kwalifikacje oraz jednocześnie zarabiając pieniądze.

Aby zapewnić sobie najlepsze perspektywy na karierę, musisz rozwijać swoje umiejętności w czasie, kiedy pracujesz. Praktyki zawodowe dają Ci szansę na naukę oraz uzyskanie powszechnie honorowanych kwalifikacji z jednoczesną cotygodniową pensją.

Jest ponad 180 różnych praktyk zawodowych do wyboru w ponad 80 sektorach przemysłu. Łącznie z księgowością, marketingiem, budownictwem oraz produkcją jedzenia i napojów.

W obrębie każdego sektora możesz wybierać między praktyką zawodową a zaawansowaną praktyką zawodową. Która opcja jest dla ciebie odpowiednia, zależy od Twoich zainteresowań, Twojego doświadczenia oraz możliwości na danym polu.

Czas trwania praktyk

Różne Praktyki zawodowe potrzebują różnych ilości czasu na ukończenie. Większość trwa 12-24 miesięcy, choć niektóre trwają nawet do pięciu lat. Dokładny czas trwania będzie zależał od zawodu, który wybierzesz, twoich zdolności oraz potrzeb pracodawcy.

Czas, który przeznaczysz na naukę może wynosić od 100 do 1,000 godzin w zależności od profesji.

Do kogo kierowane są praktyki zawodowe?

Najpierw będziesz musiał zdecydować, który model kariery zawodowej pasuje Ci najbardziej. Potem będziesz musiał zdecydować czy potrafisz na przemian pracować oraz zdobywać doświadczenie jednego dnia, a drugiego studiować na (przykładowo) uniwersytecie.

Kto może ubiegać się o praktykę zawodową?

Nie istnieją żadne ustalone warunki wstępne, jeśli chodzi o praktyki zawodowe. Jednakże dla niektórych, bardziej technicznych Praktyk zawodowych, na świadectwie ukończenia szkoły średniej mogą być wymagane oceny A*-C z matematyki, języka angielskiego oraz nauk ścisłych.

Aby się zakwalifikować, musisz:

 • mieszkać w Anglii,
 • nie uczyć się w pełnym wymiarze godzin oraz
 • mieć od 16 do 24 lat.

Jeśli jesteś praktykantem

Jeżeli zaczynasz jako praktykant, przejdziesz przez coś o nazwie „Przewodnik po programie praktyki zawodowej" ('Programme Led Apprenticeship'). Wówczas będziesz mógł ubiegać się o zasiłek na utrzymanie w trakcie nauki .

Jednakże, jeżeli obecnie jesteś praktykantem i zacząłeś nim być przed 10.04.2006, to w dalszym ciągu będziesz otrzymywać zasiłek szkoleniowy w wysokości co najmniej 40 funtów tygodniowo. Przewodnik po programie praktyki zawodowej ma na celu poprowadzić Cię do Praktyki zawodowej, gdzie będziesz zatrudniony.

Jeśli jesteś zatrudniony

Jeżeli rozpoczniesz bądź kontynuujesz praktykę zawodową jako pracownik (praktyka prowadzona przez pracodawcę) (Employer Led Apprenticeship), będziesz otrzymywać dochód w wysokości co najmniej 80 funtów tygodniowo. Tak naprawdę większość praktykantów zarabia więcej niż ww. kwota.

Dni wolne

Dostaniesz przynajmniej półtoradniowe płatne wolne za każdy miesiąc Twoich praktyk. Na dodatek, dostajesz pewne wakacje.

Umiejętności

Wszystkie Praktyki zawodowe (oraz zaawansowane praktyki zawodowe) prowadzą do zdobycia następujących umiejętności:

 • Narodowe kwalifikacje pracy (National Vocational Qualification (NVQ)) na poziomie 2 lub 3
 • Kluczowe umiejętności takie jak: praca w grupach, rozwiązywanie problemów, komunikacja oraz używanie nowych technologii (w większości przypadków) Certyfikat techniczny (Technical Certificate) taki jak: BTEC or City & Guilds Progression Award
 • inne umiejętności lub wymagania potrzebne do poszczególnych zawodów

Dalsza nauka

Umiejętności, których nabywasz jako praktykant, mogą Ci pomóc w uzyskaniu wyższego wykształcenia.

Przygotowanie zawodowe: w jaki sposób może ci ono pomóc

Przygotowanie zawodowe może być bardzo pomocne jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaki model kariery zawodowej wybrać. Miejsce pracy jest twoją szansą na spędzenie czasu poza salą lekcyjną przy jednoczesnej możliwości przyuczenia się do poszczególnej pracy.

Podczas pracy będziesz w stanie zobaczyć, jakich umiejętności poszukują pracodawcy oraz kiedy przeprowadzany jest nabór. Dostaniesz także szansę aby rozwijać swoją pewność siebie oraz umiejętność nawiązywania kontaktów. Ułatwi ci to pracę z innymi ludźmi, studia wyższe, a także twoją przyszłą karierę zawodową.

Jeśli chodzi o szkoły, miejsca pracy są dostępne jedynie w klasach 10-11. Nie ma możliwości uzyskania miejsca pracy do czasu osiągnięcia wieku właściwego dla 10-11 klasy.

Rodzaje przygotowań zawodowych
Miejsca pracy w pełnym wymiarze godzin

Rodzaj przygotowania zawodowego, który najprawdopodobniej zostanie Ci zaoferowany to miejsce pracy w pełnym wymiarze godzin. Będziesz pracował w biznesie lub firmie przez 1-3 miesięcy zazwyczaj w identycznym wymiarze czasowym tak, jak inni ludzie, którzy tam pracują.

Rozszerzone miejsca pracy

Kolejnym rodzajem przygotowania zawodowego, które może zostać ci zaoferowane jest rozszerzone miejsce pracy. Podczas tego rodzaju pracy będziesz spędzał jeden dzień każdego tygodnia w miejscu pracy przez wiele miesięcy. Jeżeli uczęszczasz do szkoły średniej o praktycznym profilu takim jak: inżynieria lub sztuka i projektowanie, rozszerzone miejsce pracy może nawet być częścią twojego kursu.

Praktyka dla młodych

Rozszerzone przygotowanie zawodowe jest główną częścią programu Praktyka dla młodych, który jest obecnie oferowany przez coraz większą liczbę szkół. Uczęszczasz do szkoły według zwykłego planu zajęć, przeznaczając klasach 10-11 50 dni w na zdobywanie doświadczenia u pracodawcy, firmie organizującej ćwiczenia lub szkole wyższej. W tym czasie, będziesz kształtował w sobie związane z pracą kwalifikacje takie jak Narodowe kwalifikacje pracy (NVQs).

Jeśli ukończysz program, będziesz mógł szybciej iść w stronę Praktyki w pełnym wymiarze godzin w wybranej przez siebie dziedzinie. Jednakże, będziesz mógł również zdecydować o pozostaniu w szkole lub szkole wyższej w pełnym wymiarze godzin.

Zapytaj swoich nauczycieli, czy praktyki dla młodych są dostępne w Twojej szkole.

Jak zorganizować sobie miejsce pracy?

Zazwyczaj to Twoja szkoła organizuje miejsca pracy oraz dba o to, aby wszelkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie. Natomiast Ty będziesz potrzebny do zdecydowania w jakim sektorze chciałbyś pracować oraz co chciałbyś osiągnąć podczas pracy.

Zastanów się na przedmiotami, których się uczysz oraz nad modelem kariery zawodowej, który chciałbyś wybrać w przyszłości. Następnie dowiedz się, czy twoja szkoła ma już kontakt z firmą, która pasowałaby do twoich potrzeb. Jeżeli szkoła nie dysponuje ww. kontaktem, być może będzie w stanie zdobyć takowy. Jednakże, to zajmuje trochę czasu, więc zadbaj o to, aby dostatecznie wcześnie poinformować o swoich planach odnośnie miejsca pracy.

Jeżeli chcesz dodatkowej porady bądź chciałbyś dokładnie omówić to, co ma miejsce w czasie kiedy będziesz miał swoje miejsce pracy - porozmawiaj z nauczycielem od karier zawodowych bądź doradcą lub kimś z miejscowego biura wsparcia rządowego (Connexions office)

Wykorzystaj maksymalnie swoje miejsce pracy: najlepsze wskazówki

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swoje miejsce pracy, jest kilka wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę przed i po okresie pracy.

W trakcie pracy

Zapewne otrzymasz mentora bądź osobę nadzorującą twoje miejsce pracy. Ta osoba, pierwszego dnia, zaznajomi cię oraz powie wszystko, co musisz wiedzieć, a także odpowie na wszelkie twoje pytania. Osoba nadzorująca upewni się, czy aby na pewno rozumiesz zasady dotyczące ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa oraz twoje obowiązki z tytułu podjęcia pracy.

Zapewne Twoja szkoła poprosi, aby prowadzić zapis przebiegu Twojej pracy, a więc pamiętaj żeby zapisywać, co w ciągu dnia zrobiłeś oraz ewentualnie jakieś komentarze z Twojej strony.
Powinieneś także pamiętać, aby zachowywać się w sposób wykwalifikowany za każdym razem podczas pracy. Być może będą takie dni, kiedy będziesz miał niewiele do roboty lub ludzie, z którymi będziesz pracował będą zbyt zajęci aby Ci wszystko tłumaczyć - bądź cierpliwy.

Po ukończeniu pracy

Gdy Twój czas pracy dobiegnie końca, przejrzyj notatki które w jego trakcie zrobiłeś i pomyśl sobie, co osiągnąłeś i jak myślisz, ze ci poszło. Powinieneś także oczekiwać jakichś komentarzy od twojego pracodawcy. Jeśli jednak tego nie uczyni, upewnij się, ze go o nie zapytasz.

Możesz również uznać za stosowne aby dodać informację o twoim miejscu pracy do twojego CV jeżeli rozważasz ubieganie się o pracę na czas wakacji bądź inną w niepełnym wymiarze godzin.

Praktyki zawodowe dla osób dorosłych

Wiedza (The Learning) oraz Rada umiejętności (Skills Council) są obecnie w trakcie rozwijania projektu „Praktyki zawodowe dla osób dorosłych" z przeznaczeniem dla osób powyżej 25 roku życia.  Praktyki zawodowe dla dorosłych będą zawierać elementy zwykłej Praktyki zawodowej łącznie z Kluczowymi umiejętnościami oraz Narodowe kwalifikacje (NVQs). Próby będą przeprowadzane w następujących sektorach przemysłu:

 • Inżynieria
 • Budownictwo
 • Zdrowie

Dowiedz się więcej

Aby dowiedzieć się więcej na temat praktyk zawodowych, łącznie z tym jak się o nie ubiegać, proszę połącz się z darmową infolinią praktyk zawodowych.
Infolinia Praktyk zawodowych 08000 150 600

Możesz również użyć poniższego łącza aby poprosić doradcę do spraw praktyk zawodowych aby do ciebie oddzwonił - połączenia są darmowe dla telefonów stacjonarnych oraz komórkowych na terenie Zjednoczonego Królestwa.


Czego możesz się nauczyć na kursach BTEC I OCR?

Kursy BTEC i OCR Nationals są dostępne w szerokim zakresie tematów, włączając:

 • sztukę i projektowanie
 • business
 • zdrowie i opiekę
 • technikę informacyjną
 • media
 • służbę publiczną
 • nauki ścisłe
 • sport

Przeważnie odbywają się w pełnym wymiarze godzin, w college'u lub szkole (lub są oparte na ich współpracy). Możesz również chodzić na taki kurs w niepełnym wymiarze godzin  jeśli studiujesz w college'u. Przeważnie podejmują je uczniowie którzy ukończyli 16 rok życia, jednak niektóre szkoły oferują takie kursy już 14 latkom, przeważnie w połączeniu z innymi kursami takimi jak GCSE lub Key Skills.

Poziom i czas trwania

Kursy BTEC są dostępne na różnych poziomach w ramach Państwowego Systemu Kwalifikacji Zawodowych (NQF). Kursy OCR Nationals są dostępne na poziomach od 1 do 3. NQF pokazuje czym się one różnią pod względem wymagań wobec kursantów.

W ramach każdego poziomu, dostępne są kursy o różnej długości (ich ukończenie może trwać krótko lub długo).

Entry requirements - Warunki przyjęcia

Kursy na różnych poziomach mogą mieć różne warunki przyjęcia.

Na przykład, jeśli chcesz zacząć poziom 2, będziesz zazwyczaj potrzebować poziomu D-G z GCSE, lub ukończonego poziomu 1 związanego tematycznie z kursem który Cię intresuje. Aby zacząć poziom 3, będziesz zazwyczaj potrzebować poziomu A*-C, lub ukończonego poziomu 2 związanego tematycznie z kursem który Cię interesuje.

Kursy krótkie i specjalistyczne

Specjalistyczne i krótkie kursy BTEC również są dostępne na różnych poziomach NQF i o różnej długości.

Jak jesteś oceniany

Przeważnie jesteś oceniany przez swojego nauczyciela lub trenera w Twoim miejscu nauki. Zależnie od tego jaki kurs wybierzesz, niektóre oceny mogą być dokonywane przez zewnętrznych egzaminatorów.

Ukończysz wiele zadanych prac, wykonasz analizy przypadków, zostaną sprawdzone Twoje umiejętności praktyczne. Stworzysz też własne portfolio - dowód tego, co udało Ci się wykonać.

Oceny BTEC i OCR Nationals:

 • dostateczna
 • wyróżnienie (merit)
 • wyróżnienie (distinction)

Punkty UCAS

Jeśli bierzesz udział w kursie na poziomie 3, możesz zyskać punkty “UCAS Tariff" na rozpoczęcie studiów wyższych.

Zarówno BTEC i OCR Nationals mogą zapewnić Ci ilość punktów równą poziomom AS i A. Na przykład, Dyplom BTEC National z trzema wyróżnieniami (merits) daje 240 punktów UCAS (jeden poziom A z oceną A daje 120 punktów UCAS).

Kursy BTEC i OCR Nationals mogą prowadzić do pracy lub do dalszej nauki.

Na przykład, możesz awansować z kursu na pewnym poziomie NQF na wyższe poziomy w tej samej lub podobnej dziedzinie. W rezultacie może to prowadzić do zdobycia kwalifikacji zawodowych. Możesz również użyć kwalifikacji zdobytych na poziomie 3 do tego aby się dostać na studia wyższe, takie jak HNC lub HND.

Pomoc i porada

Kursy BTEC są oferowane przez komisję kwalifikacyjną Edexcel; OCR Nationals przez komisję kwalifikacyjną OCR Examinations. Odwiedź ich strony internetowe aby dowiedzieć się więcej na temat konkretnych kursów jakie oferują.

Możesz też zasięgnąć porady w swojej szkole, college'u, u pracodawcy lub doradcy do spraw wyboru zawodu.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Okz okzwielun

Bo człowiek uczy się przez całe życie ... kursy zawodowe

~............

Boze skad ludzie biora niektore te informacje? xDDDD

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 1 kwietnia 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1588 zł 0.05 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5694 zł 0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1701 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.3236 zł 0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9380 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama