Samorozliczenie (Self Assessement)

18 kwietnia 2018, Londynek.net 311
Samorozliczenie (Self Assessement)
Self Assessment jest deklarację podatkową osób samozatrudnionych. (Fot. Thinkstock)

Self Assessment jest deklarację podatkową osób samozatrudnionych. Wersję papierową należy wypełnić i wysłać do końca października, rozliczając się online - trzeba zdążyć przed końcem stycznia.

Rozliczaniem podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii zajmuje się HM Revenue and Customs (HMRC, często zwany też Inland Revenue).

Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia roku bieżącego do 5 kwietnia roku następnego (np. od 6 kwietnia 2018 do 5 kwietnia 2019).

Self Assessment to nic innego jak obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym dla osób, które osiągały przychody w roku podatkowym z innych źródeł niż zatrudnienie.

Obowiązek rozliczenia się w ten sposób mają na przykład osoby, które w roku podatkowym:

  • Były samozatrudnione (Self employed)
  • Były zgłoszone jako dyrektor w spółce
  • Osiągały przychody ze źródek spoza UK

Większość ludzi płaci podatek od swoich zarobków lub emerytur przez PAYE (Pay As You Earn). Przez system PAYE, pracownik lub wydawca emerytury potrąca podatek w imieniu HMRC, i zwykle nie musisz dostawać zeznania podatkowego Self Assessment.

Jeśli nie korzystasz z PAYE i/lub musisz płacić dodatkowy podatek, z powodu innego przychodu nie opodatkowanego przez PAYE (na przykład od nieruchomości lub rat powyżej pewnej kwoty lub ponieważ jesteś osobą samozatrudnioną), musisz rozliczyć się z tego przychodu przez Self Assesment. HMRC używa danych, które dostarczysz na zeznaniu, by opracować wysokość podatku lub możesz policzyć to sam.

Kto otrzymuje zeznanie podatkowe i kiedy?

Zeznania podatkowe są zwykle wysyłane wczesnym kwietniem po zakończeniu roku podatkowego, do którego się odnoszą. Rok podatkowy trwa od 6. kwietnia do 5. kwietnia.

Mogą także przyjść w innym czasie, na przykład, jeśli chcesz złożyć wniosek o ulgę lub zwrot, albo chcesz zarejestrować się w Self Assessment po raz pierwszy.

Rejestrowanie się do Self Assessment

Jeśli nie otrzymujesz zeznania Self Assessment, a uważasz, że powinieneś lub zmieniła się Twoja sytuacja życiowa, zadzwoń jak najszybciej do biura podatkowego Tax Office.

Gdy Twoje biuro jest zamknięte, po ogólną pomoc możesz zadzwonić do infolinii Self Assessment. Jest ona czynna od 8:00 do 20:00, 7 dni w tygodniu, oprócz Bożego Narodzenia, Boxing Day i Nowego Roku.

Kluczowe terminy dla Self Assessment

  • Zgłaszanie nowego przychodu i zysków

Masz tylko sześć miesięcy od kiedy kończy się rok podatkowy, by zgłosić nowy przychód lub wzrost kapitału. Jeśli zostaniesz osobą samozatrudnioną, masz trzy miesiące po miesiącu kalendarzowym, w którym rozpocząłeś samozatrudnienie, by poinformować HMRC.

* Zmiana sytuacji życiowej: informowanie HM Revenue & Customs
* Podatek dla osób samo-zatrudnionych

  • Wypełnianie zeznania podatkowego i terminy zapłaty

Istnieją kluczowe terminy na całkowite wypełnienie i wysłanie zeznania podatkowego oraz opłaty podatku. Jeśli przekroczysz termin wypełnienia dokumentu, możesz musieć zapłacić grzywnę. Będziesz musiał także zapłacić odsetki i czasami opłatę dodatkową, jeśli nie zapłacisz podatku na czas.

Jeśli zdecydujesz się rozliczyć online, będziesz miał na to więcej czasu, jeśli nie chcesz przeprowadzić samemu kalkulacji. Również urząd szybciej sprawdzi Twoje zeznanie i otrzymasz szybciej jakiekolwiek zwroty.

Jak sprawdzane są dane w zeznaniu podatkowym

HMRC ma 12 miesięcy od terminu wysłania dokumentów, by sprawdzić zeznanie oraz zadać pytania. Niektóre dokumenty są sprawdzane losowo, podczas gdy inne mogą zostać zbadane celowo, dlatego że pewne dane wymagają dalszej analizy.

Mogą także poprawić pewne oczywiste błędy w przeciągu dziewięciu miesięcy od momentu otrzymania zeznania. Zwykle poinformują Cię o kalkulacji podatku, ale w niektórych przypadkach mogą zadzwonić, by coś wyjaśnić. Możesz poprosić o sprawdzenie takich zmian w przeciągu 30 dni.

Kary za nieterminowe rozliczenia ze skarbówką

Osoby, które rozliczyły się ze skarbówką po wymaganym terminie, muszą liczyć się z karami, nakładanymi przez HM Revenue and Customs (HMRC):

  • początkowa kara – 100 funtów
  • po trzech miesiącach – 10 funtów za dzień spóźnienia, maksymalnie do 900 funtów
  • po sześciu miesiącach – dodatkowo 5 proc. od należnego podatku lub 300 funtów – w zależności od tego, która suma będzie wyższa
  • po roku – kolejne 5 proc. od należnego podatku lub 300 funtów – znów w zależności od tego, która suma wyższe.

Ponadto są też kary dodatkowe ze opóźnienie w zapłaceniu podatku w wysokości 5 proc. po 30 dniach, po 6 miesiącach i po 12 miesiącach.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


frajer

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Coco Lino

Dobry, pomocny tekst, dzięki!

~Sowa

Lapidarność formy zawsze w cenie. Dziękuję za rzeczowy artykuł.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama