Menu

Nie masz ubezpieczenia?

Nie masz ubezpieczenia?
Bez brytyjskiego ubezpieczenia społecznego na Wyspach też można się leczyć. (Fot. Thinkstock)
Jeśli nie masz jeszcze ubezpieczenia brytyjskiego lub nie zamierzasz go mieć, wciąż możesz skorzystać z usług miejscowej służby zdrowia.
Reklama
Reklama

W wypadku wyjazdu turystycznego bądź na okres przed podjęciem pracy, warto na wszelki wypadek wyposażyć się w jedną z kart. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oferowana przez NFZ pozwala na skorzystanie z niezbędnych świadczeń.

Z taką kartą Polacy mogą korzystać z przychodni typu walk-in centre, szpitali (oddział ratunkowy) lub usług lekarzy GP. Oprócz karty potrzebny będzie dokument potwierdzający tożsamość.

Leki na receptę nie są niestety refundowane. Z wszelkich opłat, czy to za lekarstwa na receptę, czy to za usługi medyczne (niezbędne), zwolnione są dzieci do lat 16, młodzież do lat 18 ucząca się, kobiety w ciąży oraz osoby powyżej 60 roku życia.

Telefony:

Podstawowym numerem alarmowym jest 111, listę ważniejszych numerów telefonicznych można znaleźć na stronie NHS:

Co zrobić, jeśli nie mam ubezpieczenia zdrowotnego w UK?

W takim wypadku należy czym prędzej zarejestrować się w NHS. Można to zrobić w dowolnej przychodni, gdzie zostaniemy przyporządkowani do lekarza GP lub bezpośrednio u wybranego lekarza.

Na pewno pomocna będzie strona National Health Service , na której jest zamieszczona specjalna wyszukiwarka pomagającą znaleźć nie tylko dostępnych lekarzy GP, ale także szpitale czy apteki.

Do rejestracji, oprócz dokumentu tożsamości, wymagany będzie NIN – National Insurance Number. Jest to nasz numer identyfikacyjny we wszelkich relacjach nie tylko ze służbą zdrowia, ale też z urzędem ds. podatków, brytyjskim ministerstwem pracy oraz Social Security Agency w Irlandii Północnej.

Rejestracji u lekarza GP najczęściej dokonuje się w jego placówce, wypełniając odpowiedni formularz. Później, niekoniecznie tego samego dnia, zostaną przeprowadzone podstawowe badania mające na celu ustalenia wagi, wzrostu, ciśnienia krwi, itd.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.04.2021
  GBP 5.2727 złEUR 4.5627 złUSD 3.8342 złCHF 4.1473 zł
  Reklama