Kradzież samochodu lub tablic rejestracyjnych

27 marca 2019, Londynek.net 200
Kradzież samochodu lub tablic rejestracyjnych
W Uk z roku na rok rośnie liczba skradzionych aut. (Fot. Getty Images)

Mimo że wskaźniki dotyczące kradzieży aut na terenie Wielkiej Brytanii spadają, nie wolno lekceważyć tego zagrożenia. Wciąż jest dokonywanych około 1,5 mln kradzieży aut i tablic rocznie.

Kradzież pojazdu

Jeśli Twój samochód zostanie skradziony, powinieneś zgłosić to natychmiast policji. Policja powiadomi w Twoim imieniu Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) odnośnie szczegółów kradzieży pojazdu.

Zanim zadzwonisz na policję by zgłosić kradzież, upewnij się, że zgromadziłeś wszelkie informacje, jakie możesz przekazać funkcjonariuszom. Są to m.in. numer rejestracyjny, marka, model i kolor. Policja przydzieli Ci numer sprawy. Będziesz potrzebował tego numeru przy ubieganiu się o zwrot ubezpieczenia firmie ubezpieczeniowej.

Należy też jak najszybciej skontaktować się ze swoją agencją ubezpieczeniową. Jeśli Twój pojazd nie zostanie odzyskany, a agencja wypłaci ubezpieczenie, powinieneś poinformować DVLA o dacie wypłaty oraz danych adresowych agencji ubezpieczeniowej.

Należy wypełnić 'zawiadomienie o sprzedaży lub przekazaniu' lub część V5/3 dowodu rejestracyjnego albo żółty dział V5C/3 (jeśli masz dowód rejestracyjny nowego typu). Jeśli Twoja firma ubezpieczeniowa zażąda całego dowodu rejestracyjnego lub świadectwa, powinieneś listownie poinformować o tym DVLA i dostarczyć szczegóły firmie ubezpieczeniowej wraz z datą wniosku.

Zwrot podatku od pojazdu

Jeśli Twój samochód został skradziony i nieodzyskany, możesz złożyć wniosek o zwrot podatku od pojazdu. Wiele pojazdów zostaje odzyskanych w przeciągu kilku dni od daty kradzieży, więc dobrze jest nie składać wniosku, tylko odczekać około tygodnia. Wymagany jest do tego specjalny formularz V33 (dostępny tylko poprzez kontakt z DVLA - w najbliższym biurze lub pod numerem 0870 240 0010). Będziesz tu potrzebował numeru sprawy przydzielonego przez policję.

Jeśli Twój skradziony pojazd ma spersonalizowany numer rejestracyjny, zwykle możesz ponownie ubiegać się o niego, jeśli Twój pojazd wciąż nie został znaleziony po 12 miesiącach. Można to zrobić pod warunkiem, że:

 • kradzież została zgłoszona policji oraz zarejestrowana w DVLA nie później niż 12 miesięcy temu
 • w momencie kradzieży, pojazd posiadał aktualne świadectwo przeglądu MOT
 • w momencie kradzieży, pojazd posiadał aktualną nalepkę podatkową

DVLA będzie wymagało również listu od Twoich ubezpieczycieli, potwierdzającego, że nie mają nic przeciwko ponownemu przyznaniu numeru.

By złożyć wniosek lub dowiedzieć się więcej, należy skontaktować się z Cherished Transfer Section i podać numer rejestracyjny pojazdu.

Adres:
Cherished Transfer Section, DVLA
Swansea
SA99 1BW

Kradzież tablic

Kradzieże tablic rejestracyjnych są coraz większym problemem. Często są używane przy popełnianiu przestępstw, także tych poważniejszych.

Numer rejestracyjny jest podstawowym elementem identyfikacyjnym pojazdu. DVLA używa ich we wszelkich procedurach. Kradzione tablice montowane są na innych pojazdach i używane przy popełnianiu takich przestępstw jak:

 • przekraczanie prędkości
 • parkowanie w niedozwolonych miejscach
 • unikania płacenia kar za zanieczyszczanie
 • kradzieży paliwa na stacjach benzynowych
 • unikania zapłaty mandatów za parkowanie lub za nadmierną prędkość
 • ''maskowania'' skradzionych aut

Samochody na kradzionych tablicach używane są także do poważniejszych przestępstw, takich jak np. porwania czy rabunki.

Specjalne nowe tablice są projektowane tak, aby maksymalnie utrudnić złodziejowi szybkie ich zdemontowanie. DVLA współpracuje w tej sprawie z wieloma podmiotami mając na celu rozwinięcie technologii i ustalenie standardów dotyczących nowych tablic.

Korzyściami z tego idącymi mogą być:

 • obniżenie liczby niewłaściwie zakwalifikowanych przestępstw
 • obniżenie liczby tzw. ''klonowania'' aut i sprzedawania kradzionych aut ze zmienionymi numerami

Gdy padniesz ofiarą kradzieży tablic, możesz otrzymywać kary i grzywny za cudze wykroczenia lub przestępstwa. W takim wypadku należy się koniecznie skontaktować z policją i wyjaśnić całą sprawę.

''Klonowanie'' samochodu

Jeśli otrzymujesz kary lub grzywny z tytułu przestępstw, za które nie jesteś odpowiedzialny, możliwe, że Twój pojazd został ''sklonowany''.

To tzw. ''klonowanie'' polega na podrobieniu tożsamości podobnego lub identycznego samochodu. Kradzione samochody wyposażane są w numery rejestracyjne skopiowane z podobnych, w pełni legalnych samochodów.

Jeśli podejrzewasz coś takiego w stosunku do Twojego samochodu, nie powinieneś zwlekać i zapobiec dalszym tego typu oszustwom. W takim wypadku należy:

 • zwrócić wszelkie nakazy zapłacenia grzywn, kar, które dostałeś niezasłużenie załączając odpowiednią dokumentację dowodzącą, że to nie byłeś Ty
 • napisać do DVLA (adres: DVLA, Swansea, SA99 1ZA) lub wysłać fax pod numer telefonu: 01792 783 083 – DVLA rozpatrzy wtedy wszelkie dalsze wykroczenia pod kątem ''sklonowania'' pojazdu
 • skontaktować się z policją, aby namierzyć i złapać przestępcę

DVLA rozważy nadanie Ci nowego numeru rejestracyjnego jeśli stwierdzi wystarczającą ilość dowodów na przestępstwo ''sklonowania'' Twojego pojazdu. Dowody mogą zawierać wnioski innych osób o zarejestrowanie tego konkretnego numeru.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Ofiara

Witam. Właśnie padłam ofiarą klonowania. Dostałam mandat za złe parkowanie. Pierwszy i drugi przysłali mi bez zdjęcia, pisałam że w tych godzinach mój samochód stal na parkingu w pracy 80 km od miejsca domniemanego zdarzenia i że mam ludzi którzy to potwierdzą bo jeżdżą ze mną do pracy. Więc poprosiłam o zdjęcie jako twardy dowód , no i doczekałam się. Po dwóch miesiącach przysłali mi trzeci mandat i zdjęcia mojego sklonowanego volvo prawie identyczny jak mój na moje szczęście. Jutro idę na policję. Pozdrawiam.

~Tom

Ja mam Insignię, która ewidentnie jest w kolorze takiego brudnego złota, metalik, czasem jak słońce pada pod innym kątem robi się taki jakby kolor koglu-moglu z małą ilością kakao, a w papierach mam wpisane: "Green". Co mnie widzi Policja to mam przymusowy postój i sprawdzanie czy tablic nie zwędziłem.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama