Menu

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy
Egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii zdaje wielu Polaków. (Fot. Thinkstock)
Podobnie jak w Polsce, egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Reklama
Reklama

Egzamin teoretyczny:

Egzamin teoretyczny składa się z dwóch części (obie trzeba oczywiście zaliczyć): testu wielokrotnego wyboru oraz testu Hazard Perception Test polegającym na umiejętnym przewidywaniu zagrożeń na drodze i prawidłowym na nie reagowaniu. Po zdaniu części teoretycznej można wnioskować o egzamin praktyczny.

Rejestracja na egzamin teoretyczny może zostać dokonana online, drogą telefoniczną i pocztową. Można również zmienić termin lub odwołać egzamin telefonicznie lub online. Do zapisania się online lub telefonicznie potrzebne jest prawo jazdy (tymczasowe) i karta debetowa lub kredytowa. Aby zapisać się na egzamin przez pocztę, należy wypełnić odpowiedni formularz. Płatność może zostać dokonana czek lub za pomocą usługi postal order.  Płatność gotówką nie jest dozwolona.

Na egzamin można zapisać się tylko kiedy posiada się już tymczasowe prawo jazdy (provisional driving licence). Czas oczekiwania na egzamin jest różny w zależności od regionu, ale w 95% przypadków kandydaci umawiani są na egzamin w przeciągu dwóch tygodni od preferowanej daty.

Egzamin (teoretyczny i praktyczny) można odwołać lub zmienić jego termin. Jeśli nie dzieje się to później niż 3 dni przed egzaminem, nie traci się poniesionej opłaty. Można skorzystać z Internetu lub telefonu. Usługa online dostępna jest od 6:00 do północy, siedem dni w tygodniu. Telefoniczna natomiast - od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku. Należy zadzwonić pod numer 0300 200 1122 i postępować zgodnie z instrukcjami.

Telefon: 0300 200 1122
Linia walijska: 0300 200 1133
Minicom: 0300 200 1166
Faks: 0300 200 1177

W dniu egzaminu, po zgłoszeniu się w recepcji, zostaniesz skierowany do pokoju testowego. Nie możesz zabrać nic ze sobą, wszystkie przedmioty osobiste musisz zostawić w przygotowanej szafce.

W pokoju testowym nie wolno z nikim rozmawiać ani rozpraszać innych zdających. Na ekranie komputera wyświetlone będzie Twoje imię i nazwisko oraz odpowiednia kategoria testu.
W przypadku jakichkolwiek problemów w trakcie testu należy podnieść rękę aby zwrócić uwagę obserwatora.

Test wielokrotnego wyboru przeprowadzany jest na komputerach wyposażonych w ekran dotykowy, test postrzegania zagrożeń bada Twoje reakcje za pomocą przycisku myszki. Przed rozpoczęciem każdego testu zostaną udzielone informacje odnośnie jego przebiegu.

Pytania wielokrotnego wyboru różnią się w zależności od kategorii, w ramach której zdawany jest egzamin. Test postrzegania zagrożeń jest taki sam dla wszystkich kategorii, jednakże egzamin jest oceniany w różny sposób w różnych kategoriach.

W teście teoretycznym na ekranie będą się pojawiać pytania oraz kilka możliwych odpowiedzi, a Twoim zadaniem będzie wskazanie poprawnej odpowiedzi dotykając ekran w odpowiednim miejscu. Niektóre pytania wymagają więcej niż jednej odpowiedzi. Test składa się z 35 pytań, na które będziesz miał 40 minut. Aby zaliczyć, należy odpowiedzieć poprawnie na minimum 30 z nich.

Test postrzegania zagrożeń przeprowadzany jest również na komputerze, ale udzielasz odpowiedzi, klikając myszką. Zaprezentowanych zostanie 14 sytuacji przedstawiających codzienne zdarzenia na drodze. W każdym z filmów będzie pokazana jedna rozwijająca się niebezpieczna sytuacja, a w jednym z filmów – dwie sytuacje.

Aby uzyskać wysoki wynik, należy wskazać niebezpieczną sytuacje w jej początkowej fazie rozwoju. Maksymalna liczba punktów, które można zdobyć w ramach oceny jednaj sytuacji to 5. Nie będzie można dokonać na koniec przeglądu swoich odpowiedzi – tak jak na drodze, będziesz miał tylko jedną szansę na zareagowanie. Ocena zaliczająca test postrzegania niebezpieczeństw dla samochodów oraz motorów to 44 punkty na 75 możliwych do zdobycia.

Egzamin praktyczny:

Rejestracja jest bardzo podobna do tej na egzamin teoretyczny. Oprócz tymczasowego prawa jazdy i karty debetowej lub kredytowej, będzie wymagany do tego numer certyfikatu Twojego testu teoretycznego.

Telefon: 0300 200 1122
Linia walijska: 0300 200 1133
Minicom: 0300 200 1144
Faks: 0300 200 1155

Egzamin praktyczny jest prosty i został zaprojektowany z myślą o sprawdzeniu, czy:

 • Potrafisz bezpiecznie jeździć
 • Znasz prawo drogowe i umiesz je zastosować podczas jazdy

W skład testu wchodzi badanie wzroku (tę część trzeba bezwarunkowo zaliczyć). Badanie będzie polegało na odczytaniu tablicy rejestracyjnej umiejscowionej w pewnej odległości od Ciebie.
Po badaniu wzroku zadane zostaną Ci dwa pytania związane ze sprawdzeniem bezpieczeństwa pojazdu.

Chodzi o podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem, które należy sprawdzić, by przekonać się czy można bezpiecznie używać pojazdu. Pomimo że niektóre z pytań będą wymagały podniesienia maski lub sprawdzenia poziomu płynów, nie będziesz proszony o fizyczne sprawdzenie poziomu płynów lub dotykanie rozgrzanego silnika.

Wraz z rozwojem techniki coraz więcej pojazdów wyposażonych jest w elektroniczne systemy diagnostyczne, informujące o poziomie płynów i ciśnieniu w oponach. Jeśli pojazd jest wyposażony w takie system, odpowiadając na pytanie można się posłużyć informacjami przez nie przedstawionymi. Zadane zostaną dwa pytania, jedno z kategorii „pokaż" drugie z kategorii „wyjaśnij". Zła odpowiedź na jedno lub oba pytania zostanie zakwalifikowana jako jeden błąd.

Następnie sprawdzone zostaną Twoje ogólne umiejętności prowadzenia oraz dwa ćwiczenia związane z cofaniem. Ćwiczenia zostaną wybrane z poniższych:

 • cofanie w pasie ruchu (tzw. łuk)
 • zawracanie na drodze
 • parkowanie tyłem

Możesz zostać również poproszony o wykonanie nagłego hamowania.

Cześć testu przeznaczona na jazdę zajmie około 40 minut. Podczas całego testu egzaminator będzie zwracać uwagę na ogólne bezpieczeństwo jazdy, również podczas wykonywania zestawu manewrów. Możesz popełnić do 15 błędów i nadal zaliczyć egzamin (16 lub więcej oznacza niezaliczenie egzaminu). Jednocześnie, jeśli popełnisz jeden poważny lub niebezpieczny błąd, egzamin również zostanie niezaliczony. Jeśli w którymkolwiek momencie egzaminu egzaminator uzna Cię za zagrożenie dla innych uczestników ruch, egzamin zostanie przerwany.

Podczas egzaminu egzaminator wskaże Ci drogę, którą masz jechać. Wszystkie trasy egzaminacyjne zaplanowano tak by przedstawiały szeroki zakres sytuacji drogowych. Podczas egzaminu egzaminator poprosi Cię o wykonanie zestawu ćwiczeń.

Powinieneś jeździć w taki sposób jak nauczył Cię Twój instruktor. Jeśli popełnisz błąd nie martw się, nie musiał to być poważny błąd mający wpływ na cały egzamin. Egzaminator będzie zwracał uwagę na ogólne bezpieczeństwo jazdy.

Na egzamin można zabrać ze sobą jedną osobę, pod warunkiem, że ukończyła 16 rok życia i nie będzie pomagać w egzaminie.

Po egzaminie, egzaminator powie Ci czy zdałeś czy nie. Możesz poprosić o spostrzeżenia odnośnie egzaminu, egzaminator opisze wtedy szczegółowo Twoje poczynania na drodze. Jeśli zdasz i masz przy sobie prawo jazdy ze zdjęciem, wystawione po 1.03.2004, egzaminator zapyta Cię czy chcesz by automatycznie wystawiono ci pełne prawo jazdy.

Jeśli będziesz chciał skorzystać z tej usługi, egzaminator zabierze twoje stare prawo jazdy, zeskakuje detale i elektronicznie wyśle je do DVLA. Otrzymasz certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu. DVLA wyśle Ci nowe prawo jazdy pocztą, w przeciągu trzech tygodni od daty zdania egzaminu praktycznego.

Jeśli nie chcesz korzystać z tej usługi, lub Twoje prawo jazdy zostało wystawione przed 1.03.2004, otrzymasz od egzaminatora certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu. Na odwrocie certyfikatu znajdują się informacje, co powinieneś dalej zrobić. Polega to na wysłaniu swojego prawa jazdy wraz z odpowiednią opłatą do DVLA, która sprawdzi Twoją aplikację oraz wystawi nowe pełne prawo jazdy.

Jeśli nie zdasz egzaminu, powinieneś skonsultować z egzaminatorem popełnione błędy, by móc lepiej przygotować się do następnego egzaminu. Raport z egzaminu również wskaże popełnione błędy. Do kolejnego egzaminu można podejść po 10 dniach roboczych od niezaliczonego egzaminu praktycznego.

Driving Standard Agency nie przeprowadza egzaminów w warunkach złego oświetlenia bądź nieodpowiedniej pogody, mogącej wpłynąć na poziom bezpieczeństwa egzaminowanego i egzaminatora. Wyznacza wtedy następny termin, bez dodatkowych kosztów, ale rekompensata pieniężna nie wchodzi w grę. Kandydaci powinni zadzwonić pod numer znajdujący się na liście z potwierdzeniem zapisania na egzamin w celu sprawdzenia czy egzamin się odbędzie.

Jeśli egzamin nie został ukończony z winy Twojej lub problemów technicznych z pojazdem, będziesz musiał ponieść koszty kolejnego egzaminu.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama