Ślub

24 maja 2013, Londynek.net 100
Ślub

Po podjęciu decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Czy procedura ta jest inna niż w Polsce, czy możemy na Wyspach Brytyjskich wziąć ślub? Gdzie musimy się udać i jakie koszty ponieść? A co z parami homoseksualnymi? Czy w Wielkiej Brytanii mają one prawo zawrzeć związek małżeński?

Jakie warunki trzeba spełnić aby wziąć ślub w Anglii, Walii lub Irlandii?
Partnerzy muszą mieć skończone 18 lat i mogą prawnie zawrzeć związek małżeński (są stanu wolnego, rozwiedzeni lub wdową/wdowcem). Jeżeli nie mają 18 lat, ale 16 lub 17 mogą zawrzeć związek małżeński za zgodą rodziców. W Szkocji bez zgody rodziców, można pobrać się, gdy partnerzy mają 16 lat.

Aby zawrzeć związek małżeński lub zarejestrować związek w Wielkiej Brytanii, trzeba zawiadomić o zamiarze wzięcia ślubu lub rejestracji związku. Jeśli partnerzy byli już kiedyś żonaci lub zamężni bądź żyli w zarejestrowanym związku, będą musieli przedstawić dowód na to, że obecnie są stanu wolnego. Takim dowodem jest akt rozwodowy, świadectwo rozwiązania związku małżeńskiego lub związku osób tej samej płci z oryginalną pieczęcią sądu lub świadectwo zgonu poprzedniego partnera.

Przy zawiadamianiu należy podać dowód potwierdzający imię, wiek i narodowość (paszport). Trzeba będzie także przedstawić dowód na to, że mieszka się w danym okręgu przez 7 dni. Może to być list od znajomych lub rodziny, u której się zatrzymujemy lub rachunek z hotelu, w którym się mieszka.

W Anglii i Walii obowiązuje zasada, że trzeba być zameldowanym w dzielnicy, w której zamieszczone zostanie zawiadomienie o ślubie na 7 dni przed wydaniem zawiadomienia. Potem oboje partnerzy mogą osobiście zawiadomić Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (Superintendent Registrar i Registrar General w Szkocji) oraz lokalny urząd w Anglii i Walii: www.gro.gov.uk/gro/content/marriages/  Szkocji: www.gro-scotland.gov.uk/files1/registration/reglist.pdf lub Irlandii Północnej.

W przypadku ślubu cywilnego w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, zawiadomienie o tym możemy złożyć w jednym okręgu, lecz zawrzeć związek małżeński w innym.

W Szkocji zawiadomienia powinny być dostarczane w ciągu 4 tygodni przed zawarciem małżeństwa bądź rejestracją związku cywilnego i trzeba zarejestrować się w dzielnicy, w której ma odbyć się ślub. Zawiadomienie można wystosować najpóźniej na 15 dni przed ceremonią. Nie trzeba stawiać się wspólnie w urzędzie, aby złożyć zawiadomienie, ale para może być poproszona o zjawienie się wspólnie przed ślubem lub rejestracją związku w celu dopełnienia formalności.

W Irlandii Północnej zawiadomienia powinny być składane na 8 tygodni przed zawarciem związku małżeńskiego bądź rejestracją związku osób tej samej płci. Można złożyć zawiadomienie najpóźniej na 2 tygodnie przed ceremonią.

Jeśli pochodzisz z kraju Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EEA), nie będzie potrzebne przedkładanie dokumentów z odpowiedniego ministerstwa, ale urzędnik może zapytać o potwierdzenie narodowości. Jeśli nie pochodzisz z kraju EEA, potrzebna ci będzie wiza narzeczeńska, małżeńska bądź turystyczno-małżeńska, o którą możesz wystąpić do Ambasady Wielkiej Brytanii .

Po złożeniu zawiadomienia trzeba poczekać 15 dni zanim można będzie wziąć ślub bądź zarejestrować związek. W tym czasie zawiadomienie o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego dociera do urzędu rejestracyjnego. Kiedy już zawiadomienie zostanie oficjalnie ogłoszone, jest ważne przez rok (3 miesiące w Szkocji i Irlandii Północnej) i można wziąć ślub bądź zarejestrować związek w dowolnym momencie do czasu upływu okresu ważności zawiadomienia. Można opuszczać kraj po złożeniu zawiadomienia.

W Anglii i Walii złożenie zawiadomienia o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego lub zarejestrowania związku cywilnego osób tej samej płci kosztuje 30 £ od osoby. Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego kosztuje 40 £. Świadectwo zawarcia związku małżeńskiego kosztuje 3.50 £.

W Szkocji złożenie zawiadomienia o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego lub zarejestrowaniu związku cywilnego osób tej samej płci kosztuje 26 £ od osoby. Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego 46,50 £. Świadectwo zawarcia związku małżeńskiego kosztuje 8,50 £.


W Irlandii Północnej złożenie zawiadomienia o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego lub zarejestrowaniu związku cywilnego osób tej samej płci kosztuje 15 £ od osoby. Uroczystość w urzędzie stanu cywilnego to wydatek:
- od poniedziałku do piątku od 09.00 do 17:00 : £25
- od poniedziałku do piątku od 05:00 do 20:00 : £87
- w soboty od 09.00 do 17:00 : £87
- w niedziele, dni ustawowo wolne od pracy i w każdym innym terminie: £125.00 Świadectwo zawarcia związku małżeńskiego: £5.50.

Związek cywilny osób tej samej płci
Ustawa o Związkach Partnerskich weszła w życie 5 grudnia 2005 roku sprawiając, że Wielka Brytania stała się jednym wśród niewielu krajów, w których można zawierać związki pomiędzy partnerami tej samej płci. Zarejestrowanie związku cywilnego osób tej samej płci daje związkowi uznanie w świetle prawa i nadaje wzajemne prawa partnerom.

Zanim zarejestruje się związek cywilny osób tej samej płci w Wielkiej Brytanii, należy złożyć zawiadomienie o swoich zamiarach tak jak w przypadku ślubu.

Po złożeniu zawiadomienia, można zarejestrować związek w przeciągu kolejnych 12 miesięcy w jednym z miejsc, które zostało zatwierdzone do tego celu przez władze. Rejestracja związku następuje, kiedy dokument prawny zwany jako Załącznik do Ustawy o Związkach Partnerskich, zostanie podpisany przez obydwoje partnerów przed urzędnikiem cywilnym i dwoma świadkami.

Związki cywilne osób tej samej płci nie mogą być rejestrowane w obiektach religijnych i żadne usługi religijne nie mogą być świadczone przy podpisywaniu załącznika dotyczącego związku cywilnego osób tej samej płci. Nie trzeba mieć ceremonii podczas rejestracji związku cywilnego osób tej samej płci, ale można się na taką zdecydować. Wiele urzędów cywilnych utrzymuje formę ceremonii jako część rejestracji związków cywilnych osób tej samej płci.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Robert Wisniewski

Czesc- czy zawierajac zwiazek malzenski musze miec przetlumaczone dokumenty np; akt urodzenia , badz akt o rozwodzie, jezeli potrzebuja orginalnych pieczeci to na przetlumaczonych ich nie ma.Dzieki

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 31 marca 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1052 zł 0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5523 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.1466 zł 0.05 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.3001 zł 0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9214 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama