Menu

Jak szukać mieszkania?

Jak szukać mieszkania?
Zasady wynajmu w Wielkiej Brytanii reguluje tzw. Housing Act. (Fot. Thinkstock)
Znalezienie mieszkania w Wielkiej Brytanii nie jest łatwym zadaniem. Na poszukujących nowego lokum może czyhać wiele niespodzianek.
Reklama
Reklama

Istnieją jednak sposoby na to, by uniknąć rozczarowania. Kroki, jakie się podejmie, zależą w zasadzie tylko od tego, jakim budżetem dysponuje szukający.

Biura nieruchomości

Jeżeli należysz do osób, które mogą pozwolić sobie na wydanie większej sumy pieniędzy, warto udać się do agencji. W biurze nieruchomości trzeba zapłacić za usługi, a ceny są zróżnicowane, w zależności od agencji (zaczynają się od stu do kilkuset funtów).

Płaci się dopiero, gdy agent znajdzie lokum.

Aby wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji, należy przedstawić następujące dokumenty:

a) paszport lub dowód osobisty,

b) potwierdzenie zatrudnienia,

c) wyciąg z konta,

d) referencje.

Zasady wynajmu w Wielkiej Brytanii reguluje tzw. Housing Act. Zgodnie z nim wynajem można podzielić na czas nieokreślony oraz wynajem na czas określony - powyżej sześciu miesięcy. Większość Anglików wynajmuje mieszkanie na co najmniej sześć miesięcy. Zdarzają się jednak czasem oferty dwu-, a nawet jednomiesięczne - w ogłoszeniach są one oznaczone jako short lets.

Agent kontaktuje się z klientem, kiedy znajduje dla niego odpowiednią ofertę. Wtedy wspólnie oglądają mieszkanie. Z właścicielem (landlord) podpisuje się umowę o wynajem mieszkania tzw. Tenancy Agreement. Umowa określa warunki wynajmu i rezygnacji z niego. Należy zwrócić uwagę na to, aby przed wprowadzeniem się do mieszkania, sporządzić z właścicielem bądź agentem listę wyposażenia kuchni i pokoi, by uniknąć w ten sposób ewentualnych problemów, jeśli właściciel oskarży o zniszczenie bądź zgubienie czegoś z mieszkania.

Przed wprowadzeniem się do nowego lokum, trzeba:

a) Wnieść depozyt - z reguły jest to równowartość miesięcznego czynszu. Po upływie umowy jest on zwracany. Jeśli chcesz się wcześniej wyprowadzić, możesz nie odzyskać depozytu z powrotem, chyba że nastąpił jakiś szczególny przypadek.

b) Zapłacić czynsz za pierwszy miesiąc, później jest on płacony w zależności od umowy co tydzień lub miesiąc.

c) Zapłacić agencji opłatę za sprawdzenie referencji (o ile referencje są wymagane).

Trzeba być czujnym, gdyż zdarza się, że agencja chce wynająć mieszkanie w fatalnym stanie, nie informując o tym wcześniej klienta, a nawet starając się ukryć wady mieszkania.

Ogłoszenia

Agencja nie jest oczywiście jedyną drogą na znalezienie własnych czterech ścian. Poszukiwania można zacząć od lokalnych sklepików z ogłoszeniami. Najpopularniejszą formą poszukiwania mieszkania jest codzienne przeglądanie prasy oraz oczywiście przeglądanie ogłoszeń na portalach internetowych. W naszym portalu możesz sprawdzić ogłoszenia tutaj.

Korzystając z portali, trzeba jednak zachować ostrożność. Często można spotkać spreparowane ogłoszenia, która mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że wszystkie podejrzane sygnały powinno się traktować jako poważne ostrzeżenie, np. bardzo niska cena przy bardzo wysokim standardzie.

Ogłoszenia są także w polskich magazynach i angielskiej prasie. Warto pamiętać o tym, by szybko reagować na interesujące nas ogłoszenia - wartościowe oferty szybko znikają, czasem więc nie warto trwonić czasu na rozglądanie się za kolejnym i... kolejnym, lepszym mieszkaniem.

W momencie oglądania mieszkania, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • czy w mieszkaniu nie ma oznak wilgoci,
 • czy okna się otwierają i nie są bardzo stare,
 • czy jest alarm przeciwpożarowy,
 • czy ogrzewanie działa cały dzień czy tylko w wybranych godzinach, jeśli tak to w jakich,
 • czy ciepła woda jest zawsze dostępna, czy tylko w określonych godzinach,
 • w jakim stanie jest łazienka,
 • jak daleko mamy do środków transportu.
  Komentarze
  • Robert zarzycki
   27 października 2013, 15:55

   No dobra ale jak agencja chce holding depozyt i ty go dajesz to czy po zawarciu umowy ,zr jednak masz juz to mieszkanie to czy nie powinni ci zwrocic dego holdingu?

  • Mateusz stromski
   26 kwietnia 2015, 09:05

   holding depozyt jest puzniej wliczany w rent

  • Nowy
   4 grudnia 2018, 18:19

   Do wynajęcia mieszkania potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu? A do zatrudnienia adres zameldowania! Dobre!

  • ADA
   29 stycznia 2019, 17:10

   Naprawdę nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Do znalezienia mieszkania potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu, a do znalezienia pracy- adres zameldowania w Anglii. Biję się z tym od miesiąca i kręcę się w kółko....

  • Iga
   20 maja 2019, 23:38

   Ada, ale masz przecież wyjscie.Mozesz poprosic znajomych by Cię zameldowali, albo żebyś mogła podać adres do korespondencji.Bo to jest najwazniejsze.Albo spróbój ,, kupić ,,zameldowanie... ale to jest wszystko tymczasowe... jak najszybciej popchnij to dalej( wynajmij naprawde mieszkanie ) jak Ci sie uda nawet kupic zameldowanie .Powodzenia!

  • Elzbieta Porowska
   27 października 2020, 18:53

   Chcem Jechać do mojego męża do Londynu Z mojmi dwiema córkami z Włoch ale mamy problem jest finansowy,mój mąż zaczął pracować od niedawna nie wiem co mam robić boje się że nie długo mągo zamknąć granice ,myślam żeby znaleść jakiś tani hotel i szukać prace

  • Madry
   2 kwietnia, 17:14

   Przeciez mieszkania i domy sie kupuje, powyzej 25 roku zycia wszyscy szukaja tylko do kupna a wynajmuja tylko dzieci lub studenci na chwile.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama