Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Referencje

Referencje
Pracodawcy w Wielkiej Brytanii proszą o referencje z poprzedniego miejsca pracy w każdej branży. (Fot. Getty Images)
Referencje są dokumentem wystawianym pracownikowi przez pracodawcę. Korzysta się z nich, aby ustalić czy kandydat nadaje się na dane stanowisko oraz by ocenić jego wiarygodność.
Reklama
Reklama

Mają one zazwyczaj pozytywny charakter – opisują osiągnięcia kandydata, jego mocne strony i umiejętności, a często zawierają także informacje o zakresie jego obowiązków, a nawet rekomendację na dane stanowisko. Nie powinny jednak wprowadzać pracodawcy w błąd, wymagana jest więc dokładność i precyzja. Zatem na przykład. informacja o ewentualnej karze dyscyplinarnej nie musi, ale może znaleźć się w tym dokumencie.

Referencje można napisać samemu i jedynie dać pracodawcy do podpisu. Jednak przekonując przełożonego do własnoręcznego ich sporządzenia i opatrzenia subiektywnym komentarzem, uzyskać można dużo bardziej wiarygodny i wartościowy dokument.

 Co powinno znaleźć się w referencjach?

Oprócz podstawowych informacji takich jak data urodzenia czy adres, w referencjach powinny się znaleźć informacje o przebiegu pracy kandydata oraz przyczynach rozstania się z poprzednią firmą. Pracodawca może wystawić referencje dotyczące okresu, w którym u niego pracowałeś lub tzw. pełne referencje związane z całą karierą zawodową.

Potrzebne czy nie?

W Wielkiej Brytanii referencje są znacznie bardzie powszechne niż w Polsce, zatem przy zmianie pracy będziesz najprawdopodobniej ich potrzebował. Jeśli umowa o pracę nie zawiera odpowiedniego zapisu, pracodawca nie ma obowiązku ich wystawienia. Wyjątkiem są pewne nadzorowane profesje, na przykład usługi finansowe. Jednak wystawianie referencji jest na Wyspach uznawane za tzw. dobry zwyczaj.

Odchodząc z pracy warto jest poprosić dotychczasowego przełożonego o wystawienie referencji pisemnych (zdecydowanie na firmowym papierze) lub o zgodę na to, aby w przyszłości mógł do niego zadzwonić rekruter z pytaniami dotyczącymi naszej osoby.  

Jeśli otrzymane referencje nie są dokładne lub celowo wprowadzają w błąd, można wnosić o zniesławienie. W takich przypadkach zalecana jest pomoc prawnicza. Jeżeli wciąż jesteś zatrudniony, tego typu negatywne referencje mogą doprowadzić do zwolnienia z pracy za porozumieniem stron.

Gdy potrzebujesz referencji w czasie, gdy wciąż jesteś zatrudniony i uważasz, że prośba o wystawienie referencji ze strony Twojego przyszłego pracodawcy wobec obecnego może być powodem problemów, powiedz o tym w trakcie swojej rozmowy o pracę. Przyszły pracodawca może wyrazić zgodę na to, aby poczekać aż poinformujesz swojego obecnego pracodawcę o swoim odejściu.

Z chwilą, gdy zaczniesz pracę dla nowego pracodawcy, możesz poprosić go o kopie wszelkich referencji na Twój temat otrzymanych od poprzednich pracodawców.

Jeśli zaś chodzi o o przesyłanie potencjalnemu pracodawcy CV czy rozmowę kwalifikacyjną, referencje rzadko są wymagane w początkowych etapach rekrutacji. Najczęściej spotykaną praktyką jest umieszczenie na końcu życiorysu informacji o tym, że chętnie dostarczymy referencje na życzenie rekrutującego, czyli umieszczenie na końcu dokumentu informacji "References are available on request".

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama