Jak stworzyć wyróżniający się list motywacyjny?

11 czerwca 2018, Londynek.net 220
Jak stworzyć wyróżniający się list motywacyjny?
Upewnij się, że list odzwierciedla Twoją osobowość, umiejętności i doświadczenie. (Fot.Thinstock)

Jeśli wysyłasz swoje CV do potencjalnego pracodawcy, powinieneś zawsze upewnić się, że aplikacja (application) zawiera list motywacyjny (covering letter).

W większości przypadków pracodawca będzie przeglądał o wiele więcej aplikacji niż tylko Twoją i dobrze napisany list motywacyjny może zadecydować o tym, czy Twoja aplikacja znajdzie się po stronie "odrzucone" czy "zaakceptowane".

Dokument ten jest obok CV wymagany przez większość pracodawców jako warunek przyjęcia do procesu rekrutacyjnego na stanowisko pracy.

Doskonałe narzędzie

Upewnij się, że list odzwierciedla Twoją osobowość, umiejętności i doświadczenie. Traktuj covering letter jako kolejne narzędzie w promocji i prezentacji swojej osoby ewentualnym pracodawcom. Pracodawca średnio poświęca około 20 sekund na każdego aplikanta, spraw więc, by to właśnie Twój list przyciągnął jego uwagę.

Jeśli masz do wypełnienie formularz aplikacyjny, niekoniecznie musisz także pisać list motywacyjny. Jednak w każdej innej sytuacji powinien on być częścią aplikacji.

Jednym z głównych elementów, jakie muszą pojawić się w liście, jest wyjaśnienie, dlaczego starasz się o wybraną posadę. Bez względu na to, czy masz odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, w tym miejscu masz wyjaśnić to, dlaczego dane stanowisko jest dla Ciebie atrakcyjne.

Każdy list motywacyjny powinien być adresowany do konkretnego pracodawcy, pasować do posady. Cokolwiek zdecydujesz umieścić w liście, musi być związane z posadą, o jaką się ubiegasz.

W jednym z paragrafów powinieneś wykazać się swoim doświadczeniem na polu zawodowym. W kilku zdaniach musisz podkreślić, które z do tej pory wykonywanych zadań będą procentować w przyszłej pracy.

 Zdolności

Oprócz opisu wykształcenia, wyszczególnienia szkoleń i przedstawienia doświadczenia zawodowego, warto również wspomnieć o swoich zdolnościach i zainteresowaniach, wszystkim, co w jakiś sposób związane jest z posadą, o którą się ubiegasz.

 Języki obce

Jeżeli posługujesz się  językami obcymi poza angielskim, zrobiłeś kurs BHP, wiesz jak udzielić pierwszej pomocy lub przeszedłeś kurs menedżerski, nie zapomnij umieścić takich informacji w Twoim liście motywacyjnym. Jeżeli ogłaszana posada wymaga elastyczności i łatwego dostosowywania się do różnych sytuacji, to różnorodność Twoich doświadczeń i kwalifikacji na pewno zrobi na pracodawcy wrażenie.

Chcesz wiedzieć więcej i liście motywacyjnym? Zajrzyj na stronę rządową tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Slawek

co to sie stało z wasza wyszukiwarka?? Kiedyś wpisywalem pisanie Cv i pokazywały sie firmy tym zajmujace, a ze nie potrzebowac em
Cv i Listu tak jak teraz to nie zapisalam numerow. Teraz potrzebuje na gwalt i nic nie pokazuje sie jak wpisuje takie słowa kluczowe, robiliście upgradea przeglądarce? To spieprzyliscie czy te firmy wszystkie upadły? Ktoś zdążył zapisać nr to moze pomoże ?, dziękuje

Hubert Niepodam

Jestem zdania by pisać list motywacyjny takie jakie chce czytać pracodawca. Nie do końca pisać prawdę. Życie mnie nauczyło, że w wielu branżach pracują osoby nie kompetentne i nie kwalifikację się liczą, a dobry bajer. Może to się nie podobać osobą od PR-u, ale tak uważam. Polecam też stronę http://listmotywacyjny.info

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 23 października 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9449 zł -0.03 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2778 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8473 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8887 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9375 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama