Menu

Council Tax - podatek lokalny od nieruchomości

Council Tax - podatek lokalny od nieruchomości
Council Tax (podatek miejski) jest obowiązkową opłatą pobieraną w UK za różnego rodzaju lokalne usługi. (Fot. Getty Images)
Council Tax to lokalny podatek, ustalany przez władze lokalne, przeznaczany na opłacanie lokalnych usług, takich jak ubezpieczenie i wywóz śmieci. Dotyczy on wszystkich budynków mieszkalnych, w tym domów, domków parterowych z werandą, mieszkań, domów ruchomych lub łodzi mieszkalnych, zarówno posiadanych, jak i wynajmowanych.
Reklama

Wysokość podatku

 W Wielkiej Brytanii nie ma jednej, określonej dla wszystkich stawki podatku Council Tax. Wysokość podatku ustala się każdego roku przez władze lokalne i różni się w zależności od regionu, miasta, a nawet dzielnicy.

Opłaty zależą też od wartości samej nieruchomości. Im niższa jest wartość nieruchomości – tym niższy jest nałożony podatek.

Podatek Council Tax jest nałożony na osobę lub osoby zamieszkujące w danej chwili nieruchomość, a nie na właściciela, dlatego kwota może zależeć dodatkowo od warunków, jakie spełniają poszczególni najemcy.

Wszystkie typy budynków mieszkalnych zostały pogrupowane i umieszczone w specjalnej tabeli (valuation band).  Poniższa tabela ukazuje podział budynków na grupy podatkowe, możesz też sprawdzić online, do jakiej grupy kwalifikuje się konkretny budynek.

Grupa podatkowa Council Tax Zakres wartości w Anglii
A do £40 000
B od £40 000 do­­ £52 000
C od £52 000 do £68 000
D od £68 000 do £88 000
E od £88 000 do £120 000
F od £120 000 do £160 000
G od £160 000 do £320 000
H powyżej £320 000

Pamiętaj, że grupy podatkowe są inne w Szkocji i Walii.

To, ile konkretnie musisz zapłacić nie jest zależne wyłącznie od grupy podatkowej, lecz również różni się pomiędzy regionami - ustalana jest przez władze lokalne. W swoim lokalnym urzędzie możesz sprawdzić wysokość podatku dla danej okolicy.

Kto musi płacić Council Tax?

Na każdy dom przypada jeden Council Tax. Zazwyczaj musi płacić go właściciel budynku lub wynajmujący go lokator. Pary mieszkające w jednym domu są wspólnie odpowiedzialne za opłacenie podatku. Technicznie, osoba która musi zapłacić Council Tax jest nazywana “osobą za to odpowiedzialną"('liable person'). Osoba ta, na początku lub blisko początku poniższej listy jest odpowiedzialna za opłacenie rachunku. Warunki:

 • mieszka w danym budynku i jest jego właścicielem
 • mieszka w danym budynku, wynajmując go (dotyczy tzw. ''wiarygodnych lokatorów" - assured tenants - zgodnie z ustawą o Housing Act z roku 1988)
 • mieszka w danym budynku i jest lokatorem typu 'statutory' lub 'secure'
 • mieszka w danym budynku, nie wynajmuje go, ale ma pozwolenie, aby tam mieszkać
 • mieszka w danym budynku nielegalnie
 • ma umowę o wynajem budynku na co najmniej sześć miesięcy, ale nie mieszka w nim
 • jest właścicielem budynku, ale w nim nie mieszka

Nie możesz być osobą odpowiedzialną za opłacanie podatku, jeśli masz poniżej 18 lat. Jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny za opłacanie podatku, powinieneś skontaktować się z władzami lokalnymi.

Jeśli budynek nie jest zamieszkany, osoba normalnie odpowiedzialna za opłacenie podatku może ubiegać się o anulowanie tego obowiązku lub o pewne zniżki. Poniższe linki pozwolą ci podać adres zamieszkania oraz przekierują cię na stronę twoich władz lokalnych, gdzie możesz dowiedzieć się więcej i złożyć wniosek online.

Jeśli się wyprowadzasz, musisz poinformować o tym władze lokalne. Musisz to zrobić aby nie płacić za stary dom i nie przepłacać za nowy.

Kiedy się przeprowadzasz:

 • powiadom władze lokalne, kiedy dokładnie się wyprowadzasz, żeby urzędnicy mogli zaktualizować wysokość twojego podatku za stary dom (możesz otrzymać zwrot)
 • powiadom twoje władze lokalne (lub nowe władze, jeśli przeprowadzasz się do innego regionu) kiedy się przeprowadzasz, aby urzędnicy mogli rozpocząć podliczanie twojego podatku o odpowiedniej dacie

Odwołania:

Jeśli uważasz, ze Twój CT został źle policzony, należy skontaktować się z dokonującą wycen agencją - Valuation Office Agency (VOA). Członek Twoich władz lokalnych odpowie na pytania i wyjaśni sposób wyceny. Sprawa wyceny może zostać również ponownie rozpatrzona.

Decyzja VOA musi zapaść w ciągu czterech miesięcy. VOA wyjaśni Ci powody swojej decyzji i powie, jak możesz się odwołać. Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z władzami lokalnymi lub VOA lub obiema instytucjami naraz, możesz odwołać się do specjalnego trybunału (Valuation Tribunal).

Odwoływać się można w przeciągu trzech miesięcy od pierwszej decyzji. Odwoływać można się wysyłając list lub e-mail. Odpowiednie formularze, przyporządkowane poszczególnym władzom lokalnym można pobrać ze strony Valuation Tribunal Service:

Jeżeli odwołanie było przeprowadzone w nieprawidłowy sposób lub nie miałeś prawa do odwołania się, dostaniesz tzw. invalidity notice od Valuation Tribunal. W tej notatce będą zawarte wszelkie wskazówki odnośnie dalszego postępowania.

Od invalidity notice można się odwołać w przeciągu 4 tygodni od jej otrzymania, korzystając z tego samego linku co poprzednio.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.11.2020
  GBP 5.010 złEUR 4.471 złUSD 3.756 złCHF 4.117 zł
  Reklama