Menu

Zmiana pracy, a może zawodu?

Zmiana pracy, a może zawodu?
Decyzja o zmianie pracy nie jest łatwa. (Fot. Getty Images)
Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed podjęciem decyzji o zmianie zawodu, to pytanie o to, czy faktycznie chcesz zmienić zawód, czy może tylko miejsce pracy?
Reklama

Jeśli jednak wiesz, że to nie praca jest problemem i że chciałbyś, by Twoja kariera rozwijała się w innym kierunku - uwierz w siebie, uzbrój się w cierpliwość, a na pewno wszystko się uda. Nie jesteś pierwszym ani ostatnim, który myśli o tym, by się przekwalifikować! Wielu w ten sposób spełniło swoje marzenia i wielu jeszcze na pewno to zrobi.

Dobrze najpierw zastanowić się, czy jesteś zadowolony z pracy na obecnym stanowisku i podsumować to, czego nauczyłeś się do tej pory - uświadomienie sobie tego, jak wiele już wiesz i umiesz może być źródłem pokładów energii i chęci. Zastanów się, czy:

 • sprawiało Ci przyjemność podejmowanie wyzwań, które nie wchodziły w zakres Twoich obowiązków;
 • awansowałeś adekwatnie do swoich umiejętności, talentów i pracy;
 • pensja, którą dostajesz pozwala Ci żyć na satysfakcjonującym poziomie;
 • udało Ci się osiągnąć biegłość jeśli chodzi o zakres Twojej pracy;
 • Twoja praca ma znaczenie dla firmy, w której pracujesz;
 • udało Ci się zdobyć szacunek kolegów z pracy i klientów.

Ten "rachunek sumienia" pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego chcesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym i pozwoli ustalić, czy chciałabyś starać się o lepszą pozycję w tej samej firmie, o podobną - w innej czy chciałbyś spróbować swoich sił w całkiem innym zawodzie. Dodatkowe pytania, które pozwolą Ci ustalić, co powinieneś zrobić - jeśli jednak trudno Ci podjąć decyzję, to na przykład:

Czy codzienne obowiązki w pracy sprawiają Ci satysfakcję?

Jeśli ostatnio czujesz się znudzony swoimi codziennymi obowiązkami, być może potrzebujesz po prostu nowego wyzwania? Może warto zastanowić się nad przeniesieniem do innego działu w tej samej firmie lub nad przeniesieniem się do innego pracodawcy i wykonywanie tej samej pracy.

Jeśli jednak - po prostu - praca nie sprawia Ci przyjemności i nie masz okazji do tego, by wykorzystać wszystkie swoje talenty i umiejętności, być może powinieneś podjąć bardziej radykalne środki.

Czy Twoje otoczenie w pracy jest motywujące?

Jakie są Twoje stosunki z kolegami z pracy, szefostwem, klientami i innymi pracownikami? Być może problemy wynikają z różnic charakterów a nie z charakteru pracy?

Czy jesteś szczęśliwy, jeśli chodzi o Twoją generalną życiową sytuację?

Jeśli masz rodzinę i chciałbyś spędzać z nią więcej czasu, zmiana tego typu wcale nie musi być jedynym rozwiązaniem. Możesz pracować z domu lub poprosić pracodawcę o bardziej elastyczne rozłożenie czasu pracy (choć może się na to nie zgodzić, jeśli są ku temu powody związane z firmą).

Co wybrać?

Jeśli szczerze odpowiesz sobie na powyższe pytania, na pewno dużo łatwiej będzie Ci podjąć właściwą decyzję. Podjęcie decyzji o całkowitej zmianie pracy wiąże się bardzo często z tym, że można mieć trudności z wyborem kolejnego zawodu. Warto w tej sytuacji naprawdę dobrze przemyśleć sprawę i włożyć w przekwalifikowanie się odpowiednio dużo wysiłku.

Po pierwsze - zastanów się, co Cię motywuje. Potem postaraj się znaleźć profesję odpowiadającą Twoim umiejętnościom i zainteresowaniom. Choć kuszącym wydaje się być szukanie nowego zajęcia od razu, warto zastanowić się nad swoją motywacją. Jakie są Twoje zainteresowania - w pracy i poza nią? Czego oczekujesz od pracy? 

Możesz zacząć od tego, aby usiąść z kartką papieru i zrobić listę:

 • jakie kursy zrealizowałaś w przeszłości i jakie realizujesz aktualnie;
 • jakie prace wykonywałaś (także wolontariat);
 • zainteresowania poza pracą:
 • wszelkie inne znaczące doświadczenia, np. podróże.

Potem zadaj sobie następujące pytania:

 • Dlaczego dokonywałeś takich a nie innych wyborów?
 • Które z tych doświadczeń sprawiały Ci najwięcej satysfakcji?
 • Co było dla Ciebie nudne i frustrujące?
 • W czym byłeś najlepszy?
 • Co było dla Ciebie największym wyzwaniem?
 • Co inni mieli do powiedzenia o Twoim wkładzie w otoczenie?
 • W czym jesteś dobry według innych ludzi?

Odpowiedzi na te pytania oraz lista, którą stworzyłeś powinny pomóc Ci stworzyć pewien wzór oraz ustalić: użycie których umiejętności sprawia Ci najwięcej satysfakcji, w jakim środowisku pracuje Ci się najlepiej i z jakimi ludźmi  współpraca sprawia Ci największą przyjemność.

Kiedy już wiesz, co - mniej więcej chciałbyś robić - możesz zacząć pracować nad tym, by to, co zaplanowałeś, wymyśliłeś, wymarzyłeś, stało się rzeczywistością. Żeby podjąć decyzję, będziesz musiał wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak lokalizacja, rynek pracy, zarobki. 

Warto także zajrzeć na tę stronę https://www.careershifters.org -- znajdziesz tutaj wiele naprawdę cennych informacji, porad, ćwiczeń dotyczących tego, od czego zacząć i jak znaleźć pracę, która będzie Ci odpowiadać.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł
  Reklama