Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W którym kraju mogę trzymać urnę z prochami, a w którym je rozsypać?

W którym kraju mogę trzymać urnę z prochami, a w którym je rozsypać?
Przepisy dotyczące prochów po kremacji różnią się w zależności od kraju. (Fot. Getty Images)
W wielu krajach UE urny można przechowywać poza cmentarzem. Czasami należy uzyskać zgodę lokalnych władz lub poinformować je o tym, co zamierza się zrobić z prochami, ale w wielu państwach panuje w tym względzie dowolność. We Francji i w Niemczech nie wolno trzymać prochów w domu.
Reklama
Reklama

Kremacja w Czechach jest bardzo częsta, a przepisy stwierdzają jedynie, że z prochami należy obchodzić się w sposób godny, nie stanowiący zagrożenia dla zdrowia lub porządku publicznego. Urny wolno przechowywać w domach i składać w grobach, prochy można rozsypywać na tak zwanych łąkach rozproszenia (rozsypania), które znajdują się na każdym większym cmentarzu. Na takiej łące nie wolno stawiać zniczy i składać kwiatów. Czesi o sposobie pochówku często decydują sami zostawiając przed śmiercią szczegółowe instrukcje.

Na Słowacji przepisy są podobne jak w Czechach, ale sama kremacja jest zdecydowanie mniej rozpowszechniona.

Na Węgrzech urnę z prochami można przechowywać w każdej nieruchomości, której właściciel i użytkownik wyrażą na to zgodę. Prochy można też rozsypać w wyznaczonym miejscu na cmentarzu lub poza nim. W tym drugim wypadku potrzebna jest zgoda właściciela lub zarządcy terenu, gdzie to nastąpi. Jeśli prochy mają zostać rozsypane z samolotu, niezbędna jest też zgoda władz lotnictwa.

We Francji na rozsypanie prochów wymagana jest zgoda lokalnych władz i nie może ono nastąpić w miejscach użyteczności publicznej, takich jak parki czy drogi. Dozwolone jest rozsypanie prochów na morzu, ale już nie w rzekach. Nie zezwala się również na przechowywanie urny w domu lub rozsypywanie prochów na prywatnej posesji.

W Hiszpanii obowiązujące przepisy pozwalają na przechowywanie urny w domach. Nie istnieją też ograniczenia dotyczące możliwości wysypywania prochów na łące, w górach czy nad morzem. Zakaz dotyczy jedynie miejsc użyteczności publicznej, ulic oraz parków miejskich. Ewentualne restrykcje w tej materii mogą samodzielnie wprowadzić władze poszczególnych wspólnot autonomicznych lub gmin.

W Portugalii przepisy sanitarne nakazują odnosić się do ludzkich prochów “z szacunkiem”, nie wskazują jednak miejsca, w którym należy deponować urny. O tym, że cmentarze nie są już jedynym miejscem ich pochowku świadczy rosnąca liczba usług prywatnych firm pogrzebowych, które oferują m.in. specjalne urny do przechowywania w domach, a nawet możliwość złożenia zwłok w plenerze i posadzenia na nich drzewa. Od kilku lat Marynarka Wojenna Portugalii pomaga w organizacji “pochówku na wodzie”, polegającego na rozsypaniu popiołów ze zwłok zmarłego na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Jeszcze kilka lat temu w Bułgarii przechowywanie prochów ludzkich w domu było absolutnie zakazane. Po kremacji urny nie przekazywano rodzinie, specjalny urzędnik osobiście kładł ją do grobu lub kolumbarium. Obecnie rodzina może otrzymać prochy, by złożyć je na cmentarzu, rozsypać nad morzem, w górach lub pochować przed domem. Z uwagi na wysoką cenę grobów i coraz bardziej ograniczone tereny cmentarzy, coraz więcej ludzi korzysta z możliwości rozsypania prochów zmarłych członków rodziny.

W Finlandii kremacja zwłok w ostatnich dziesięcioleciach stała sią coraz bardziej powszechna (w 2020 r. dotyczyło to ponad połowy zmarłych). Zgodnie z przepisami, prochy w ciągu roku od kremacji powinny zostać pochowane lub umieszczone na stałe w wyznaczonym miejscu i po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy obszaru. Urny nie można przechowywać w domu, ale w ostatnich latach popularne staje się rozrzucenie prochów do morza, jeziora czy też zatapianie urn. Na prywatną ceremonię można udać się własną łodzią lub skorzystać z usług przewoźników morskich lub domów pogrzebowych. W 2019 r. prochy ok. 10 proc. skremowanych zostały pochowane w innych miejscach niż cmentarze (najczęściej na obszarach wodnych lub gruntach własnych; rzadziej w lasach państwowych).

Z kolei w Szwecji prochy zmarłych można trzymać w domu albo rozsypać na morzu lub na lądzie po uzyskaniu pozwolenia od regionalnego przedstawiciela rządu (urzędu wojewody). W Sztokholmie z racji gęstej zabudowy jest to możliwe wyłącznie na akwenach wodnych w odległości 300 metrów od brzegu. Zabronione jest rozsypywanie prochów w parkach narodowych, na plażach oraz w miejscach rekreacji. Pozwolenie należy także uzyskać w przypadku chęci podzielenia prochów w celu ich złożenia w różnych miejscach. Na cmentarzach w Szwecji jest również możliwość złożenia prochów we wspólnej anonimowej mogile.

Z kolei w Niemczech, gdzie większość zmarłych jest kremowanych, nie można przechowywać urn w domu. Prawo to bierze się z psychologii żałoby i względów kulturowych, ponieważ żałoba to publiczne wydarzenie, którego nie można prywatyzować, a inni również mają do niej prawo - tłumaczył dla dw.com Oliver Wirthmann z Niemieckiego Towarzystwa Kultury Sepulklarnej. Oprócz tradycyjnego pochowania w urnie w ziemi na cmentarzu, prochy mogą zostać rozsypane na Morzu Bałtyckim lub Morzu Północnym - jeżeli taka była wola zmarłego. Urna z prochami może zostać umieszczona w kolumbarium na cmentarzu lub w kościele. Coraz bardziej popularną formą pochówku jest umieszczenie prochów w urnie ulegającej biodegradacji w systemie korzeniowym drzewa, które może znajdować się na cmentarzu, ale również w specjalnie wyznaczonych do tego strefach na terenie gminy.

W Grecji pierwsza spopielarnia została otworzona dopiero w 2019 roku z powodu sprzeciwu kościoła prawosławnego. Od lat w kraju rosła jednak presja, by zezwolić na tę praktykę, m.in. dlatego, że cmentarze w większości obszarów miejskich są coraz bardziej przepełnione. Prochy można rozsypać po uzyskaniu zgodny lokalnych władz.

W Wielkiej Brytanii nie obowiązują jakiekolwiek przepisy, które zakazywałyby przechowywania urny z prochami w domu. Można je również rozsypać w dowolnym miejscu, choć dobrze jest wcześniej upewnić się, że właściciel terenu wyraził na to zgodę. Warto również wiedzieć o tym, iż kremacja na terenie Zjednoczonego Królestwa często uchodzi za "domyślną" formę pochówku - decyduje się na nią 3 na 4 mieszkańców. Więcej informacji: Advice on scattering ashes

W Irlandii z kolei kremacja nie jest szczególnie popularna. Według statystyk, w ubiegłym roku zdecydowało się na nią 15 proc. osób. Podobnie jak na terenie Wielkiej Brytanii, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rozsypać prochy bądź trzymać je w domu. Jeśli jednak robimy to na terenie prywatnym, powinniśmy posiadać zgodę od właściciela. Więcej informacji: Cremations in Ireland

  Komentarze
  • Reality54
   16 lutego 2022, 20:30

   Tresc po polsku, natomiast zadnej wzmianki jakie wymogi obowiazuja w POLSCE..

  • KOZA
   13 marca 2022, 21:32

   Ojciec Dyrektor i Prezes Naczelnik wytycza w RzeczPospolitejPolskiej nam drogę myślenia.

  • Obywatel
   16 kwietnia 2022, 13:21

   Czyli Polska poza Unią

  • Xxx
   8 maja 2022, 18:53

   W Polsce skremowane ciało podlega pochowaniu w ziemi na cmentarzu, jeśli wywozi się skremowane ciało z polski trzeba potwierdzić dokąd i gdzie będzie pochowane. Takie maja przepisy SANEPID

  • Kdj
   1 lipca 2022, 11:30

   A co sanepidowi do tego? Prochy sa bilogicznie obojetne przeciez

  • Wesoła staruszka
   9 lipca 2022, 13:42

   W dzikiej i zaściankowej Polandii ,najlepiej cmentarzyk i grób z kropidłem!! Zamierzam się wyłamać i poddać kremacji a moje prochy rozrzucić w morzu, /lubię pływac/!! Chyba wystosuje pismo do prezydenta o zgodę.

  • Darilla
   27 lipca 2022, 16:19

   W Polsce można trzymać urnę w domu lub prochy rozsypać ale bez pochówku ZUS nie wypłaci zasiłku pogrzebowego czyli kremacja na własny koszt.

  • Tatiana667
   5 września 2022, 14:55

   nie prawda nie wolno trzymać urny w domu ani rozsypywać prochów JESZCZE https://rememberme-forever.pl/przepisy-prawa-w-polsce-i-za-granica/

  • Raze
   19 maja 2023, 08:23

   Do czego to doszło. Nawet po śmierci trzymają ludzi za mordę. Wsadźcie sobie tę cywilizacyjną poprawność w otwór chłonący i udławcie się. Nie, no brak słów na tępotę i bezwolność umysłową gminu.

  • Niedouczony
   30 września 2023, 09:15

   Dlaczego urzedy, w UK nie informuja rodzin kto z jej czlonkow ppobrał urne z prochami osoby zmarłej ?

  • Krzysztof
   13 października 2023, 01:50

   A po co ci to robić ??? Człowiek zmarł nie ma go. Ty jesteś jedną wielką problemową zagatką !!!! Moim zdaniem masz coś z głową i tyle.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.04.2024
  GBP 5.0007 złEUR 4.2666 złUSD 3.9983 złCHF 4.3805 zł
  Reklama