Menu

Spóźniony pociąg? Odzyskaj pieniądze

Spóźniony pociąg? Odzyskaj pieniądze
Pasażerowie mogą domagać się co najmniej 20% kosztów podróży, jeśli pociąg spóźni się pół godziny. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie przepisy mówią, że pasażer może ubiegać się o zwrot połowy ceny biletu za pociąg, który spóźni się ponad pół godziny. Jeśli opóźnienie przekracza godzinę, dostanie stuprocentowy zwrot.
Reklama

Obecnie w Wielkiej Brytanii spóźnia 3% pociągów. O zwrot pieniędzy nie zgłasza się aż 90% podróżnych. Firmy kolejowe generują więc około 100 milionów funtów rocznie.

Warunki przyznawania zwrotów nie zmienią się, w dalszym ciągu ma przysługiwać pełna refundacja w przypadku odwołania połączenia.

Warto wystąpić o rekompensatę, ponieważ brytyjskie przepisy mówią, że pasażer może ubiegać się o zwrot połowy ceny biletu za pociąg, który spóźni się ponad pół godziny. Jeśli opóźnienie przekracza godzinę, dostanie stuprocentowy zwrot.

Reklamacje

Wysokość rekompensaty różni się pomiędzy różnymi przewoźnikami, jednak pasażerowie mogą domagać się co najmniej 20% kosztów podróży w jedną stronę lub 10% kosztów podróży w dwie strony, nawet jeśli opóźnienie miało miejsce tylko w tym drugim wypadku. Reklamacje należy składać w terminie 28 dni od zdarzenia.

Jeśli na pociąg trzeba czekać minimum dwie godziny, przewoźnik ma obowiązek sfinansować mu również bilet powrotny.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie National Rail.

Automatyczny zwrot?

Obecnie pasażerowie brytyjskich linii kolejowych mogą ubiegać się o odszkodowanie za spóźnienia pociągów, ale jest to żmudny proces, Nowy schemat ma rozwiązać ten problem.

Brytyjski przewoźnicy wprowadzą system, który pozwoli pasażerowi odzyskać część pieniędzy za bilet już w chwili, gdy pociąg spóźni się nawet dwie minuty. Nie po odwołaniu, czy reklamacji. Podróżny zwrot ma dostać automatycznie.

Każdy pasażer, który posiada specjalną kartę chipową c2c  (marka, pod którą przewozy realizuje National Express), i mają bilety jednodniowe, tygodniowe, miesięczne albo roczne, za spóźnienie pociągu automatycznie odzyska pieniądze.

Jeśli pociąg spóźni się na przykład ponad dwie minuty, to za każdą minutę spóźnienia odzyskają 3 pensy z ceny biletu. To pierwsze takie rozwiązanie na Wyspach.

Metro i overground

Zwrot pieniędzy za opóźniony przejazd należy się osobom, które czekały na pociąg metra czy DLR dłużej niż 15 minut, a spóźnienie było z winy przewoźnika

Zwrot pieniędzy należy się także pasażerom Overground, którzy czekali na pociąg dłużej niż 30 minut.

 

  Komentarze
  • Ha ha
   18 kwietnia 2017, 11:02

   Niech oni nie beda śmieszni, za 2 min oddaja kase a dojechac np.do Eastbourne nie mozna wogole -a to strajk, a to roboty......a to pociag w polu stanał....

  • Deu
   5 września 2018, 14:57

   Kilka razy zdazylo mi sie zglaSZAC refundacje ale jesli pociag spozniel sie mniej niz pelna pol godzina to nic ze zwrotu, a zwykle tak celowali wlasnie ze tych 2-3 minut zabraklo do zwrotu a czlowiek spozniony i zly coz . Co wiecej
   DROGIE TE BILETY dobrze ze mniej jezdze

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2021
  GBP 5.092 złEUR 4.535 złUSD 3.725 złCHF 4.210 zł
  Reklama