Menu

Renta chorobowa

Renta chorobowa
Osoby, które wskutek wykonywanej pracy uległy chorobie czy też odniosły inne uszczerbki na zdrowiu mogą ubiegać się o rentę chorobową. (Fot. Getty Images)
Czasami nieszczęśliwy wypadek lub choroba wrodzona sprawiają, że potrzebujesz pomocy finansowej. Warto wiedzieć, gdzie się po tę pomoc udać.
Reklama

Disability Living Allowance - czasem nazywane DLA - jest to wolne od podatku świadczenie dla dzieci i dorosłych, którzy potrzebują pomocy w opiece lub mają jakieś trudności wynikające z niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej.

Można uzyskać Disability Living Allowance, jeżeli:

 • niepełnosprawność fizyczna lub umysłowa ogranicza Cię;
 • jeśli masz trudności z chodzeniem lub Twoja niepełnosprawność jest na tyle poważna, że potrzebujesz pomocy;
 • nie masz ukończonych 65 lat;
 • mieszkasz w Wielkiej Brytanii.

Przyznawanie tego świadczenia nie jest zależne od Twoich zarobków, ani oszczędności.

Istnieją szczególne zasady przyznawania tego świadczenia. Dzieje się tak, jeśli masz postępującą chorobę i być może nie pozostało Ci więcej niż 6 miesięcy życia. Wtedy istnieją specjalne zasady, które pomogą Ci uzyskać świadczenia szybciej i łatwiej.

Niektórzy ludzie, składający wniosek o Disability Living Allowance, mogą zostać poproszeni o badanie lekarskie. Dzieje się tak zwykle dlatego, że potrzebne jest więcej informacji, niezbędnych przed podjęciem decyzji. Badania lekarskie obejmują: wywiad i czasem badania lekarskie u lekarza, który ukończył specjalistyczne szkolenie w zakresie niepełnosprawności.

Osoby i organizacje zaangażowane w proces badania lekarskiego:

 • Service (DCS) - którzy są częścią Department for Work and Pensions.
 • Usługi medyczne, które organizują badania lekarskie w imieniu DCS.
 • "Decydent" - niemedyczne osoby w DCS.
 • Badanie lekarza (EMP).

Jeśli masz postępującą chorobę, jest bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał uczestniczyć w badaniu lekarskiemu.

Podczas badania masz prawo:

 • zabrać ze sobą kogoś zaufanego (przyjaciela, krewnego itd.);
 • poprosić o tłumacza, jeżeli go potrzebujesz;
 • poprosić o lekarza tej samej płci.

Disability Living Allowance składa się z dwóch części tak zwanych "elementów":

 • części ciała - jeśli potrzebujesz pomocy;
 • części mobilność - jeśli nie może chodzić.

Stawki tego świadczenia są zróżnicowane, dlatego warto się z nimi zapoznać na tutaj.

Jeśli juz otrzymałeś Disability Living Allowance, masz prawo do zwiększenia innych świadczeń takich jak:

 • Income Support;
 • Income-related Employment and Support Allowance dochodów związanych z zatrudnienia i wspieranie Allowance;
 • Pension Credit;
 • Housing Benefit;
 • Council Tax Benefit;
 • Working Tax Credit;
 • Child Tax Credit.

Świadczenie Attendance Allowance jest podobnym świadczeniem jak Disability Living Allowance z tym wyjątkiem, że żeby go dostać, trzeba mieć ukończone 65 lat. Zasady przyznawania i badania lekarskiego są takie same. Zmieniają się jedynie stawki: niższa to 57,30 funtów, a wyższa 85,60 funtów na tydzień.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer Benefit Enquiry Line: 0345 608 8545.

  Komentarze
  • Zainteresowana
   21 kwietnia 2014, 14:54

   Kto zgłasza taką osobę do renty ona sama czy firma w której jest zatrudniona ?

  • Uz
   22 kwietnia 2014, 14:54   Wszelkie formalności dotyczące pracy i zatrudnienia trzeba załatwiać osobiście. Może się jednak zdarzyć, że urzędnicy poproszą o zaświadczenia z miejsca pracy lub od lekarza.
   Wyjątkiem jest sytuacja, w której dana osoba ma prawnego przedstawiciela.

  • Stebel
   16 października 2019, 21:15

   Czy mogę się starać o UTC? Pół roku temu zachorowałem i jak o tej pory firm płaciła mi co miesiąc SSP . Po ostatnim spotkaniu w firmie i poinformowaniu ich że rekonwalenscencja wacha się w granicach 12-18 miesięcy i nigdy nie wrócę do stanu przed chorobą tego dnia firma zwolniła mnie gdyż nie mogą czekać na mnie 6-12 miesięcy. Pech chciał że moje prawo jazdy zawodowe kończy się dokładnie za tydzień i żeby przedłużyć je muszę iść do lekarza z formularzm z DVLA ale żeden lekarz ne podpisze się pod nim ze względu na rozpoznanie chorobowe. W sumie w niedługim czasie skończą się środki do życia a żyć trzeba. Mając prawko można było by się zatrudnić w jakiejś firmie ukrywająć disability gdyż na pierwszy rzut oka niesprawność jest niewidoczna ale wziął bym ryzyko że coś podczas wykonywania pracy poszło by nie tak i mogły by wyniknąć z tego jakieś problemy. Teraz zastanawiam się od czego zacząć? gdzie uderzyć, o co mogę starać się w UK gdyż przez dłuższy czas nie mogę pracować w zawodzie gdyż lekarze nie pozwalają.

  • Drakus
   30 września 2020, 16:37

   Ja mieszkam i jestem zatrudniony ok. 14 lat w UK. Mam stare pozwolenie na pracę i rezydenturę. Od 12 lat mam ten sam adres i nr, telefonu. Miałem wypadek w pracy z uszkodzeniem nogi. Badanie wykazało że mam uszkodzenie w kolanie po złamaniu z przed 20 lat i obecnie czekam na zabieg przeszczepu sztucznego kawałka kości. Firma, w której widnieję jako zatrudniony zbywa mnie. Rozmawiałem z prawnikami polskimi o tej sprawie. Oni obiecują pomoc i dają umowy do podpisania lecz nic nie robią. Obecnie zarejestrowałem się starając o Uniweral Credit, ale tu też mają podobno problemy z ustaleniem mojej tożsamości. Prawnicy wysłali mnie do swojej znajomej, która pomaga w takich sprawach, zapłaciłem jej natychmiast lecz po tym nic nie załatwiła. Choruję także na padaczkę i codziennie biorę garść leków, pomimo tego ataki mnie trafiają i kilka razy połamałem zęby na ulicy. Mam ok. 50 lat i dobre wykształcenie, prawo jazdy i wiele licencji lecz ze swoimi chorobami mam trudności z pracą i nikt nie chce mi pomóc pomimo tego że płacę. Każdy liczy na łatwą sprawę i łatwe pieniądze. Dzwoniłem i prosiłem o pomoc do POSK w Londynie lecz też zbywają mnie. Nie wiem jak i z kim starać się o jakąś rentę. Wszyscy się tylko reklamują i starają mnie wykorzystać, gdy trzeba pomóc to biuro zamknięte bo pandemia wirusa i nie odbierają telefonu. Wszędzie czytam o cudownych prawnikach i odszkodowaniach, a obecnie żyję z własnych oszczędności, które się kończą bo mam trudności z UC. Na chwilę obecną mam wszystkie dokumenty i płacę za pomoc lecz brakuje mi uczciwych, chętnych do pracy prawników. Więcej wydałem na rozmowy telefoniczne i przedpłaty niż cały ten UC. Nawet gdy ktoś uzyska moje dane osobowe to wszyscy dzwonią do mnie z jakimiś interesami i przysyłają reklamy, które mnie nie interesują. Gdzie jest uczciwa pomoc?. Nadal szukam. W sprawie statusu osiedlonego pomagają za darmo, ale to tylko porady przez telefon. Mam znajomych, którzy potrzebują pomocy, ale najpierw praca potem płaca!.

  • Do Drakus !!!
   26 listopada 2020, 14:01

   Cos krecisz! Jesli jestes tu 14 lat i oficjalnie pracowales to placiles NI i wszystko jest w on line systemie podatkowym i mozesz to sprawdzic sam,ale jest cos nie tak jak dostales rezydenture a nie masz potwierdzenia z UC,wszystko jest polaczone z twoim NIN i nie ma mozliwosci oszukac! Nie potrzebujesz prawnika tylko znajomosc jezyka angielskiego lub tlumacza on line ale w systemie on line tax&rave. jest wersja w jezyku polskim! Gdzie problem?Zglos on line o numer do strony bys mogl sprawdzic twojego pracodawce czy placil podatki i ile bo moze nalezy ci sie zwrot podatkowy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł
  Reklama