Pieszo do pracy lub szkoły

10 sierpnia 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
Pieszo do pracy lub szkoły
Chodzenie ma pozytywny wpływ na zdrowie. (Fot. Thinkstock)

Maszerowanie to dobry sposób na dowiedzenie się więcej o regionie, poprawienie sprawności fizycznej, ochronę środowiska i oszczędzenie pieniędzy.

Spacerowanie niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Zdecydowanie jest bardziej korzystne niż dojeżdżanie do pracy samochodem czy autobusem.

Codzienny spacer do pracy wybiera tylko jedna na dziesięć osób, podczas gdy jest to najprostszy sposób na poprawę kondycji i  samopoczucia. Badania pokazują, że już 30 minut marszu dziennie widocznie poprawia jakość życia i pozwala sporo zaoszczędzić.
 

Zalety chodzenia pieszo:

 • zdrowie - regularne chodzenie może zmniejszyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych, takich jak wieńcowa choroba serca, udar mózgu, nadciśnienie krwi, lęk i stres;
 • jakość życia - chodzenie pieszo może poprawić kontrolę Twojej wagi, wytrzymałość, energię, pewność siebie i długość życia;
 • wygoda - chodzić możesz w różne miejsca o jakiejkolwiek porze; możesz zacząć iść wolno i delikatnie zwiększyć tempo;
 • koszt - chodzenie jest bezpłatne i nie wymaga odpowiedniego sprzętu.

Bezpieczeństwo

Istnieje kilka prostych reguł chodzenia piechotą, których warto się trzymać. Więcej o nich możesz dowiedzieć się z Highway Code. Możesz także znaleźć informacje o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę w Green Cross Code, a także inne użyteczne informacje na stronie Arrive Alive.

Znajdowanie czasu

Postaraj się, by chodzenie stało się Twoją normalną dzienną rutyną:

 • idź na spacer w porze obiadowej - doda Ci energii na popołudnie;
 • chodź do szkoły na piechotę, zamiast dojeżdżać;
 • wysiadaj z pociągu, autobusu lub metra przystanek wcześniej niż zwykle;
 • przejdź się pieszo do kiosku lub na pocztę, zamiast używać samochodu;
 • jeśli mieszkasz blisko wsi lub na wsi, istnieje wiele okazji do spacerowania.
 1. Dowiedz się o spacerowaniu na wsi i znajdź ciekawe trasy
 2. Spacer w Londynie

Chodzenie do szkoły

Chodzenie piechotą do szkoły poprawia zdrowie dziecka i pozwala mu poruszać się niezależnie - musi jednak ono czuć się bezpiecznie. Tzw. piesze autobusy umożliwiają dziecku idealny sposób dotarcia do szkoły i powrotu do domu - są ponadto zabawne.

Jeśli droga jest za długa, by iść na piechotę, Twoje dziecko może być uprawnione do bezpłatnego transportu do szkoły. Dział edukacji i nauki na tej stronie zawiera więcej informacji o bezpłatnych programach transportu dla dzieci szkolnych.

Dojazd do szkoły

Projekt chodzenia pieszo do szkoły

The Department for Transport wspiera projekt Walk to School, który zachęca uczniów do chodzenia pieszo częściej niż zwykle - częścią ich pracy jest popularny program Walk on Wednesday (WOW). International Walk daje dzieciom, rodzicom i nauczycielom okazję do stania się częścią międzynarodowego wydarzenia promującego korzyści z chodzenia pieszo.

Piesze autobusy

Każdy pieszy autobus ma dorosłego "kierowcę" na przedzie i dorosłego "kontrolera" na tyle. Dzieci idą do szkoły w grupie wzdłuż wyznaczonej trasy, zabierając po drodze kolejnych 'pasażerów' na specjalnych "przystankach". Autobus kursuje przy każdej pogodzie. Każdy pieszy autobus jest inny, ponieważ są one przystosowane do potrzeb dzieci i ich rodziców. Niektóre szkoły mają wiele pieszych autobusów, a niektóre tylko jeden. Niektóre z nich działają tylko w pewne dni, inne tylko rano lub po południu. Pieszy autobus w Twojej szkole może zostać tak zorganizowany, by odpowiadał dostępności osób chętnych.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama