Parki i tereny zielone

11 lipca 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
Parki i tereny zielone
Turysta w Parku Narodowym Lake District, który w 2017 roku trafił na Listę Dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)

Wielka Brytania słynie z terenów zielonych i pięknych otwartych przestrzeni. W zachwyt wprawiają zarówno małe zielone wioski, jak i największe parki narodowe.

Parki

Parki poprawiają jakość życia zarówno w małych miasteczkach, jak i dużych miastach. Parki są punktem centralnym dla społeczności jako miejsce relaksu i rekreacji lub po prostu okazji przeżycia jedności z naturą w środowisku miejskim. Większość parków prowadzona jest przez władze lokalne i można dowiedzieć się o nich więcej, odwiedzając strony internetowe urzędu.

Nagroda Zielonej Flagi

Nagroda Zielonej Flagi jest narodowym wyróżnieniem za wysokie standardy w zarządzaniu i konserwacji publicznych parków i terenów zielonych w Anglii i Walii. Uczestnictwo w tym jest nieobowiązkowe, a nagrody przyznawane są co roku.

Z roku na rok rośnie liczba terenów zielonych, które mogą pochwalić się Nagrodą Zielonej Flagi. Rywalizacja o wyróżnienie pomaga poprawić jakość parków w całym kraju.

Parki królewskie

Dowiedz się, jak zorganizować wycieczkę do parków, kiedy będziesz w Londynie i zwiedzić niektóre z terenów zielonych. Informacje o zwiedzaniu parków królewskich znajdziesz tutaj.

Parki narodowe

Doznaj pobudzającego poczucia oddalenia i wsiąknij w piękno dzikiej natury w parkach narodowych. Istnieje osiem parków narodowych w Anglii. W dodatku, Norfold i Suffolk Boards mają prawie ten sam stan i jakość. W innych miejscach w UK są trzy parki narodowe: w Walii i dwa w Szkocji. W większości są one położone na mniej zaludnionych obszarach wyżynnych z rozciągającymi się pasami otwartej przestrzeni i efektownymi widokami.

Na stronie internetowej National Park Authorities dowiedz się, jak zaplanować wizytę, jakie wydarzenia zobaczyć i jak najwięcej skorzystać z wizyty.

Brytyjskie parki narodowe rocznie odwiedza 110 mln turystów.

Obszary wspaniałego piękna natury – Areas of Outstanding Natural Beauty

Możesz odwiedzić jeden z klejnotów Angielskiego i Walijskiego krajobrazu - istnieje 41 obszarów wspaniałego piękna natury - (Areas of Outstanding Natural Beauty (AONB), każdy ma innego rodzaju krajobraz w zakresie od Isles of Scilly przez Cotswolds aż do wybrzeża the Northumberland. Na mapie możesz poszukać AONB blisko Ciebie i dowiedzieć się, co możesz tam zobaczyć i zwiedzić.

Tereny zielone i publiczne

Istnieje wiele obszarów w miastach, miasteczkach i wioskach, które są używane przez lokalnych mieszkańców do sportu, rekreacji i zabawy. Mogą one być legalnie zarejestrowane jako tereny zielone miasteczek i wiosek.

Tereny publiczne są także zarejestrowane i pozwalają na dostęp publiczny do nich. Różnicują się one od Lake District, do miejsca na pikniki Surrey; od Norfolk Saltings do Dartmoor Hill Grazing. Niektóre miejsca publiczne są słynne z otwartych przestrzeni, takie jak Malvern Hills lub Hampstead Heath, inne są mniejszymi obszarami znanymi tylko lokalnym mieszkańcom. The National Trust jest właścicielem wielu miejsc lokalnych otwartych dla publiki.

Dowiedz się więcej w swoim lokalnym urzędzie lub u odpowiednich władz. Ogólne informacje dostępne są w the Department for the Environment, Food and Rural Affairs (Defra) i the Open Spaces Society.

Natura i dzika przyroda

Kiedy przechadzasz się po jednym z wielu parków lub wolnych przestrzeni w UK, miej oczy szeroko otwarte na niesamowitą dziką przyrodę, którą można tam dostrzec.

Istnieje ponad 2 500 rezerwatów przyrody rozmieszczonych w całym kraju, z których wieloma zarządza i posiada Wildlife Trusts. Ich projekt Ubran Green Space wspiera lokalne Wildlife Trusts, które pracują ze społeczeństwem zaangażowanym w ich miejsce tereny zielone. Ich czynności zawierają prowadzenie ogrodów i tworzenie kolekcji dzikich roślin - świetny sposób na zaprzyjaźnienie się z regionalną przyrodą.

The Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) posiada ponad 150 rezerwatów przyrody w całym UK, idealnych dla osób interesujących się ptakami, a także kochających naturę. Niektóre z nich oferują szeroki zakres udogodnień odpowiednich dla całych rodzin w ich dni wolne od pracy, podczas gdy inne są miejscami bardziej cichymi z małą ilością usług dodatkowych.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama