Menu

Palenie a ciąża

Palenie a ciąża
Palenie podczas ciąży jest niebezpieczne dla dziecka. (Fot. Getty Images)
Jeśli jesteś palaczką, powinnaś spróbować zerwać z nałogiem. Istnieje wiele rodzajów pomocy, z których możesz skorzystać rzucając palenie, a Ty i Twoje dziecko odczujecie niemal natychmiastową poprawę.
Reklama
Reklama

Co przemawia za rzuceniem palenia?

Palenie podczas ciąży nie tylko szkodzi Twojemu zdrowiu, ale także zdrowiu Twojego dziecka. Może być powodem wielu  problemów, takich jak przedwczesne urodzenie, mała waga dziecka, śmierć łóżeczkowa, poronienie i problemy z oddychaniem w pierwszych 6 miesiącach życia.

Jeśli próbujesz rzucić palenie, zachęcaj do tego również osoby z Twojego otoczenia. Dym wydychany przez innych palaczy zawiera trujące gazy, smołę i tysiące toksyn, które szkodzą Tobie i Twojemu dziecku. Poniższy odnośnik prowadzi do istotnych informacji.

Wsparcie

Tylko Ty możesz podjąć decyzję o zerwaniu z nałogiem. Jeśli już to zrobisz, możesz uzyskać pomoc i wsparcie, aby wytrwać w tym postanowieniu.

Telefon zaufania Publicznej służby zdrowia dla palaczy to 0800 169 91 69. Odpowiednio wyszkolona osoba odbierze Twój telefon i wysłucha Cię, zasugeruje różne sposoby na rzucenie palenia i może wysłać Ci darmowy pakiet informacyjny.

Pomoc możesz uzyskasz też w najbliższym oddziale publicznej służby zdrowia. Dodatkowa pomoc oferowana jest rodzicom i dziadkom, którzy mają duży kłopot z rzuceniem palenia. Aby dowiedzieć się gdzie jest najbliższy oddział, zadzwoń pod telefon zaufania dla palących matek publicznej służby zdrowia, 0800 169 9 169 lub odwiedź stronę internetową Givingupsmoking.

  Komentarze
  • Czarna
   15 kwietnia 2014, 14:31

   ja czytałam w "Chcemy być rodzica mi", że nawet bierne palenie ma kolosalne znaczenie przy zdrowiu dziecka. zwracajcie na to koniecznie uwage i uciekajcie od palaczy!

  • Takasobie4/10
   16 października 2018, 00:40

   Jestem w 9 msc ciąży i od samego początku wymiotowalam jak tylko pomyślałam o paleniu. Wcześniej paliłam 2 góra 3 paczki MIESIĘCZNIE

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama