Menu

Opłaty za samochód w UK

Opłaty za samochód w UK
Ceny samochodów w Wielkiej Brytanii są przystępne, ale koszt ich utrzymania jest wysoki. (Fot. Thinkstock)
W Wielkiej Brytanii jest zarejestrowanych 37,5 mln samochodów. Przed zakupem auta warto wiedzieć, jakie opłaty należy uiszczać.
Reklama

Szczególnie nowi kierowcy nabywających swój pierwszy samochód muszą liczyć się z dużymi kosztami. Łączne opłaty za ubezpieczenie oraz podatek drogowy często przewyższają wartość samego pojazdu. Z jakimi kosztami dodatkowymi związane jest posiadanie swojego samochodu w Wielkiej Brytanii?

Stając się posiadaczem auta na Wyspach Brytyjskich trzeba być przygotowanym na poniesienie kosztów związanych z:

 • ubezpieczeniem,
 • podatkiem drogowym (Road Tax),
 • corocznym przeglądem technicznym (MOT).

Ubezpieczenie

Każdy pojazd poruszający się po brytyjskich drogach musi posiadać ubezpieczenie.

W Wielkiej Brytanii istnieją 3 rodzaje ubezpieczenia:

 • Third party only - jest najtańsza forma ubezpieczenia uznawana przez prawo. Ubezpieczenie tego typu obejmuje osoby, które zostały poszkodowane w wypadku spowodowanym przez Ciebie. Polisa nie obejmuje żadnych kosztów, które ponosi sprawca wypadku.
 • Third party fire and theft - różni się od powyższej tym, że obejmuje również kradzież oraz zniszczenia będące wynikiem pożaru.
 • Comprehensive - jest to odpowiednik polskiego autocasco. Polisa różni się tym od powyższych, że również obejmuje wszelkie Twoje koszta, jeśli byłeś sprawcą wypadku.

Odszkodowanie

W momencie, kiedy właściciel auta składa wniosek o wypłacenie odszkodowania (claim) ubezpieczyciel zażąda zapłacenia tzw. "excess fee", czyli "wkład własny". Wysokość takiej opłaty zależy od wcześniejszych ustaleń, które zawarte zostały w Twojej polisie.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia?

 • firmy ubezpieczeniowej, w której wykupujesz polisę - zawsze warto porównać ceny korzystając np. z serwisów www.confused.com, www.moneysupermarket.com czy www.comparethemarket.com,
 • wybranej polisy,
 • lat posiadania pełnego prawa jazdy,
 • wieku kierowcy,
 • adresu i innych.

Podatek drogowy, czyli Road Tax

Właściciele aut w w Wielkiej Brytanii są zobowiązani do wnoszenia opłat z tytułu podatku drogowego (Road Tax). Nieopodatkowane pojazdy znajdujące się na publicznych drogach mogą zostać unieruchomione lub usunięte.

Jeśli pojazd nie jest używany i jest przechowywany na prywatnym terenie, jego właściciel musi wypełnić aplikację o SORN (Statutory Off Road Notification). Można tego dokonać dzwoniąc pod numer 0300 123 4321 lub wypełnić wniosek w serwisie DVLA.

Wysokość podatku drogowego jest zależna od ilości tlenku węgla emitowanego przez samochód, a stawki określają specjalne tabele przygotowywane przez rząd kwalifikujące poszczególne modele samochodów do różnych grup.

Więcej informacji na temat podatku drogowego można znaleźć na stronie: https://www.gov.uk/vehicle-tax.

Przegląd techniczny samochodu czyli MOT 

Każdy pojazd w Wielkiej Brytanii obowiązkowo musi przejść raz do roku badanie techniczne czyli tak zwany MOT (Ministry of Transport Test).

Podczas testu sprawdzane są wszystkie elementy, których sprawdzenie jest wymagane przez zapisy w ustawie. Mechanicy podczas kontroli badają na przykład: stan ogumienia, układ wydechowy, zawieszenie, hamulce, a także przednią szybę, oświetlenie, tablice rejestracyjne, maskę.

Po wykonaniu testu kierowcy otrzymują dokumenty;

 • zielony (A4) - oznacza, że pojazd przeszedł test pomyślnie. Do niego może zostać dołączone tzw. advisory notice:
 • żółty - są to sugestie napraw, które powinny zostać dokonane, ale w dniu testu pojazdu wymienione elementy nadal spełniały minimalne wymogi bezpieczeństwa stawiane przez prawo,
 • czerwony - oznacza, że pojazd nie przeszedł testu i wszystkie wymagane naprawy są podane na tym samym dokumencie.
  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.11.2020
  GBP 4.979 złEUR 4.478 złUSD 3.736 złCHF 4.136 zł
  Reklama